Favorilere Ekle

Belgrad Ormanı nerededir ve neler yapılabilir?

SDAI tarafından 7 ay önce oluşturuldu - 28 Eylül 2023 Perşembe 23:42

Cevaplar

SDAI
- 7 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Belgrad Ormanı hakkında kısa bilgi
Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası'nın en doğu ucunda bulunmaktadır. Avrupa Yakasın'da yer alan bu yerin kuzeyinde Karadeniz, doğusunda ise İstanbul Boğazı yer alır. 5.300 hektarlık bir alana yayılan Belgrad Ormanı’nın en yüksek noktası 230 metredir. Kestane, kayın, gürgen ve meşe gibi onlarca ağaç türü burada yer alır. Günümüzde mesire yeri olarak kullanılan bu orman, su ihtiyacını karşılamak için yapılmış tarihî su bentlerini bünyesinde barındırır. Bu bentler; 2. Sultan Mahmut Bentleri (1839), Valide Bendi (1796) ve Topuzlu Bendi (1750)'dir. Osmanlı zamanında Belgrad Ormanı ve su bentleri büyük öneme sahip olmuştur. Öyle ki bentlere ve ormanlara zarar vermek, ölüm ile sonuçlanmıştır. Çünkü ormanlar İstanbul’un kalbi, bentler ise halkın su kaynaklarıdır. Bölge ismini Kanuni Sultan Süleyman'ın Belgrad Seferi'nden dönerken getirdiği esirleri buraya yerleştirmesiyle almıştır.

Görsel Yükleniyor...
Belgrad Ormanı’na ne zaman gidilir?
Belgrad Ormanı her mevsim, her gün ve her saat oldukça güzeldir. Yani her zamanının ayrı bir güzelliği vardır. Fakat aşırı kalabalığı sevmiyorsanız ve ormanın en güzel halini görmek istiyorsanız; hafta içi sabah saatlerinde gitmeye çalışın. Ormanın sunacağı tüm yeşilleri, buram buram oksijeni ve kuşların cıvıltılarını en derin şekilde hissedin. Mevsim olarak ise ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edin. Yaz aylarının hafta sonlarını tercih etmemeye çalışın.

Görsel Yükleniyor...
Belgrad Ormanı’nda neler yapılır?
İşte Belgrad Ormanı’nda yapabileceğiniz bazı aktiviteler:
Farklı uzunluklara sahip olan parkurlardan bir tanesini seçerek, kuş cıvıltıları eşliğinde yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz.
Göl manzarasına karşı unutulmaz bir kamp yapabilirsiniz.
Ormanda bulunan işletmeler göl manzaralı olmadığından, yanınızda getireceğiniz kahvaltılıklar ile göl manzaralı, muhteşem bir kahvaltı yapabilirsiniz.
Mangal alanlarında mangal yapabilirsiniz.
Orman içinde bulunan üçgen evi ziyaret edebilirsiniz.
Tarihî su bentlerini görebilirsiniz.

Görsel Yükleniyor...
Belgrad Ormanı’nda bulunan mesire alanları
Belgrad Ormanı'nda bulunan mesire alanları şunlardır; Neşet Suyu Mesire Alanı, Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı, Kirazlıbent Mesire Alanı, Kömürcübent Mesire Alanı, Irmak Mesire Alanı, Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Bentler Mesire Alanı, Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, Ayvat Bendi Mesire Alanı.

Görsel Yükleniyor...
Belgrad Ormanı’na nasıl gidilir?
“Belgrad Ormanı'na nasıl gidilir?” sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Buraya otomobil veya toplu taşıma ile ulaşmak mümkündür. Eğer özel aracınızla geliyorsanız Bahçeköy üzerinden Göktürk'e, Göktürk'ten Belgrad Ormanı'na devam ederek buraya ulaşabilirsiniz. Diğer bir yandan cumartesi ve pazar günleri Beşiktaş'tan kalkan D2 ile veya 42HM Hacıosman Metro- Bahçeköy, 42T Taksim- Bahçeköy, 42M Zincirlikuyu-Bahçeköy, 42R Rumelihisarı-Bahçeköy, 153 Sarıyer- Bahçeköy otobüs hatları ile buraya ulaşabilirsiniz.

Görsel Yükleniyor...
Belgrad Ormanı giriş ücreti ne kadardır? (2019 Yılı)
Belgrad Ormanı için giriş ücretleri, araçlara göre farklılık göstermektedir. İşte 2019 Belgrad Ormanı giriş ücretleri:
Yaya: (Ücretsiz)
ATV: 8 TL
Motosiklet: 8 TL
Minibüs: 35 TL
Otobüs: 110 TL
Otomobil: 10 TL
Midibüs: 60 TL
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Doğa konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam