Favorilere Ekle

AMD FSR 3 nedir?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 1 Eylül 2023 Cuma 23:12

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce

Görsel Yükleniyor...
AMD, gecikmeli de olsa verdiği sözü yerine getiriyor. Uzun zamandır beklenen FSR 3 teknolojisi çok yakında oyunlara ulaşmaya başlayacak. Yonga üreticisi, FidelityFX Super Resolution yükseltme teknolojisinin yeni sürümünü nihayet kullanıma sunuyor.
Hatırlarsanız NVIDIA, DLSS 3 ile birlikte oyun performansında ciddi sıçramalar yapmıştı. Üstüne bir de DLSS 3.5 teknolojisi geldi. AMD ise FSR 2’nin halefi FSR 3 ile rakibine yanıt veriyor.
FSR 3, DLSS 3 ile sunulan “Frame Generation” teknolojisine benzer şekilde “Fluid Motion Frames (Hareketli Akışkan Kareler)” isimli bir çözümden yararlanacak. Bu teknolojiye dair tek bir detay bile verilmemişti lakin çok yakında daha fazla detay bekliyoruz. İsimlendirmeye bakarsak Fluid Motion ile Frame Generation tekniğine benzer bir yaklaşım benimsenecek.
AMD, FSR 3.0’ın FSR 2.0’a kıyasla çok daha akıcı bir oyun deneyimi sunacağını açıklamıştı. Mühendislik ekibinin söylemleri heyecan verici zira teknolojinin şu anki haliyle FSR 2’ye kıyasla 2 kat daha fazla FPS” sağladığını söylüyorlar. Şirket ayrıca yüksek performansın yanı sıra gecikme sürelerini azaltmak için de çalışmalar yaptı.
AMD FSR 3 ile Neler Değişiyor?
RDNA 3 mimarili RX 7000 serisi ekran kartları ilk tanıtıldığında FSR 3 teknolojisinden de bahsedilmişti. O günden bu yana yaklaşık 10 ay geçti. O zamanlar şirket oyunculara FSR 2’ye göre 2 kata kadar performans artışı bekleme sözü vermişti ve daha sonra şirketin bu büyük performans artışını elde etmek için NVIDIA’nın DLSS 3 teknolojisine benzer şekilde kare enterpolasyonu kullanacağını öğrendik. 
 
AMD, FSR 3’ün avantajlarını 4K Ultra Yüksek RT ön ayarında çalışan “Forspoken” ile sergilemeyi seçti. FSR 3 Performans ön ayarı kullanıldığında, oyunun kare hızı 36’dan 122 FPS’ye yükselerek yaklaşık 3.4 kat artış gösterdi. Ayrıca FSR 3’e uygulanan Native Antialiasing ile yeni bir mod da var. Burada kare hızının 64’ten 106’ya çıktığı gösteriliyor.
Fluid Motion Nedir?
FSR 3 Fluid Motion, GPU tarafından işlenen iki kare arasında bir ara değer tahmin ederek alternatif kareler oluşturan, kare hızını ikiye katlayan bir teknoloji olarak kullanıma sunuluyor. Yani DLSS 3’de kullanılan Frame Generation’a benzer.
AMD, FSR 3 Fluid Motion’ın ilk etapta yalnızca iki oyun tarafından desteklendiğini duyurdu: halihazırda piyasaya sürülmüş olan Forspoken ve kısa süre önce piyasaya sürülen Immortals of Aveum. Ek olarak şirket mühendisleri Avatar: Frontiers of Pandora, Cyberpunk 2077, arhammer II: Space Marine, Frostpunk 2, Alters, Squad, Starship Troopers: Extermination, lack Myth: Wukong, Crimson Desert ve Like a Dragon: Infinite Wealth gibi oyunlara destek getirmek üzere oyun geliştiricileriyle birlikte çalışıyor.
AMD ön bilgilendirmesinde FSR 3’ün arkasında yatan teknolojiyi detaylandırmadı, ancak Forspoken üzerinde uygulanan FSR 3 örneğini gösterdi. 4K doğal çözünürlükte 36 FPS veren oyun, FSR 3 “performans” ön ayarıyla (yükseltme + Fluid Motion + Anti-Lag) 122 FPS’de çalışabiliyor. 1440p doğal çözünürlükte ultra yüksek RT ile “Forspoken” 64 FPS veriyor ve bu değer, yükseltme (doğal çözünürlük) + Fluid Motion + Anti-Lag olmadan neredeyse iki katına çıkarak 106 FPS’ye ulaşıyor. FSR 3’ün Maximum Fidelity ön ayarı ise aslında AMD’nin DLAA versiyonu (çözünürlüğü düşürmeden FSR’nin detay yenileme ve AA özelliklerini kullanması).
AMD, bu yılın başlarında GDC katılımcılarına yaptığı sunumda FSR 3’ün şu özelliklerden yararlanacağını söylemişti:
 • Enterpolasyonlu kareler üretmek için Motion Vectors ve AMD Fluid Motion.
 • İyi hareket tahmini sağlanacak. Bu da enterpolasyon için anahtar rol oynuyor.
 • FSR 2’den elde edilen ek dahili bilgilerden yararlanılacak.
Gecikme süresinin azaltılması da AMD FSR 3 için önemli bir odak noktası olacak çünkü şirket oyuncuların hem yüksek kare hızlarına hem de mümkün olan en düşük gecikme süresine ihtiyaç duyduğunu dile getiriyor.
Son olarak, ekipler FSR 3 Fluid Motion özelliğini AMD Hyper-RX’in bir parçası haline getirmek üzere adımlar atıyor. Bu büyük bir gelişme, çünkü hemen hemen tüm DirectX 11 veya DirectX 12 oyunları 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek olan Fluid Motion karelerine sahip olacak. Forspoken ve Immortals of Aveum ise sonbaharda FSR 3 güncellemelerine kavuşacak.
AMD FSR 3 Destekli Ekran Kartları
FSR kalite ayar seçenekleri ve Radeon ekran kartı desteğiyle ilgili henüz bir ayrıntı açıklanmadı. Ancak FSR 2’yi destekleyen aynı GPU’ların FSR 3 desteğine sahip olacağını tahmin ediyoruz. AMD, FSR 3’ün Radeon RX 7000, RX 6000 ve daha eski GPU’larda çalışacağını doğruladı. Şirket ayrıca FSR 3’ün diğer GPU satıcıları ve konsollar tarafından destekleneceğini de onayladı. Bildiğiniz gibi FidelityFX Super Resolution teknolojisi yalnızca AMD değil, NVIDIA ve Intel markalı kartlarda da kullanılabiliyor. Paylaşılan tablo aşağıdaki gibi. AMD bunu doğrulamasa da FSR 3’ü Arc A serisi ile kullanmak mümkün olabilir.
AMD FSR 3’ü Upscaling (Yükseltme) ve Frame Generation (Kare Oluşturma) ile kullanmak için:

Görsel Yükleniyor...
Bu arada, FSR 3 daha eski nesil ekran kartlarıyla birlikte de çalışıyor. Ancak bu pek tavsiye edilmiyor ve optimizasyon yeni nesillerdeki gibi değil. GTX 1000 serisi ve daha eski kartlar FSR 3 yükseltme özelliklerini destekleyecek olsa da kare oluşturma (Fluid Motion) teknolojisini desteklemeyecek.
Öte yandan AMD, FSR 3’ün Unreal Engine 5 için bir eklenti olarak sunulacağını ve böylece oyun camiasında benimsenme oranının daha da artacağını söyledi.
FSR 3 Destekli İlk Oyunlar
AMD ayrıca gelecekte teknolojiyi destekleyecek oyunları da açıkladı:
 • Forspoken
 • Immortals of Aveum
 • Avatar Frontiers of Pandora
 • Cyberpunk 2077
 • Warhammer 40K: Space Marine II
 • Frostpunk 2
 • ADERS
 • SQUAD
 • Starship Troopers Extermination
 • Black Myth WUKONG
 • Crimson Desert
 • Like A Dragon Infinite Wealth
FSR 2 ile entegre olan oyunların FSR 3’e kavuşması çok kolay olacak gibi görünüyor. Bu da demek oluyor ki FSR 3’ün yayılması hızlanabilir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Teknoloji konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam