Favorilere Ekle

Telefon kabloları niçin kıvrılıyor?

BilgiliŞirin tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 27 Kasım 2019 Çarşamba 08:41

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 4 yıl önce
Kablolar neden kıvrılır? Telefonun zili çaldığında kaldırdığınız ahizeyi, kıvrılan, düğümlenen kabloları yüzünden kulağınıza kadar götüremediğiniz zamanlar olmuştur mutlaka. Bazı insanlar telefonlarında bu sorunu sık sık yaşarlarken bazılarının başına hiç gelmez.
Sorun insanların daha çok kullandıkları el ve kulaklarının aynı tarafta olmamasından kaynaklanıyor. İnsanların çoğu sağ ellerini kullanırlarken, ahizeyi sol kulaklarına götürüyorlar, ya da tam tersini yapıyorlar. Böylece ahize bir elden diğerine, bir kulaktan ötekine geçerken kablo da hep aynı yöne doğru kıvrılmış oluyor.
Masanın üzerindeki telefon çaldığı zaman ahizeyi en çok kullandığımız elimizle, örneğin sağ elimizle tutar kaldırırız. Sağ kulağımıza götürdüğümüz anda kablo 90 derece dönmüş olur. İster sağ elimizle bir not almak için ihtiyaç duyalım, ister sağ elini kullananlarda hakim kulak sol kulak olduğu için olsun, ahizeyi sol elimize alıp sol kulağımıza götürdüğümüzde kablo aynı yönde bir 180 derece daha dönmüş olur.
Eğer aynı hareketlerin tersini yaparak ahizeyi yerine koyarsak (ki kablosu kıvrılmayanlar farkına varmadan böyle yapıyor) kablo eski halini alır ama devam edip sol elimizle yerine koyarsak kablo bir 90 derece daha döner. Böylece her telefon görüşmemizde kabloyu 360 derece, yani bir tam tur döndürmüş oluruz. Bir noktadan sonra kıvrımlar düğüme dönüşür ve ahizeyi kulağa götürmek zorlaşır. Sonuç olarak telefon kabloları kendi kendilerine kıvrılıp, dolaşıp, karışmazlar. Onları biz farkında olmadan yaptığımız hareketlerle kıvırmış oluruz.
Telefon kablolarının kıvrılmalarına mani olabilmek için öneriler şöyle;
• Telefonla konuşurken yürümeyin, öne arkaya dönmeyin.
• Telefonunuzu masanızda daha çok kullandığınız elinize yakın bir yere koyun.
• Telefonda mümkün olduğunca kısa kablo kullanın.
• Her konuşma sonrası ahizeyi, kablo ilk konumuna gelecek şekilde ters yönde çevirin.
• Telefon kablosu iyice kıvrıldıysa tersine hareketlerle düzeltmek zaman alabilir, onun için bırakın bu işi yer çekimi sizin yerinize yapsın. Ya kablonun telefona giren ucunu söküp onu tutarak ya da hiç sökmeden telefonu yukarı kaldırarak ahizeyi kablonun ucunda serbestçe aşağı bırakın. Havada asılı durumdaki ahize daha önce kıvrıldığının aksi yönde dönmeye başlayacaktır. Dönme bitip hareketsiz duruma geldiğinde kablo da ilk konumuna gelmiş demektir.
• Balık oltalarında misinalar karışmasın diye kullanılan fırdöndüye benzer “swivel” denilen aletten (bulabilirseniz) edinin. Telefon firmalarının bu aleti sevmemelerinin ve telefonlarını satarken bunu takmayı istememelerinin nedeni de, kabloları kıvrılıp düğüm olunca telefonlarını değiştirmeye kalkan müşterilerinin sayısının çokluğu olabilir.
• Kesin çözüm için, teknolojinin gelişimine ayak uydurun, kablosuz bir telefona sahip olun.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Yaşam konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam