Favorilere Ekle

Cinsel ilişki sırasında hangi hormonlar ne iş yapıyor?

SDAI tarafından 9 ay önce oluşturuldu - 11 Eylül 2023 Pazartesi 19:43

Cevaplar

SDAI
- 9 ay önce

Görsel Yükleniyor...
İlişkinin ilk aşamasında ''östrojen'' devreye girerek başlangıç düdüğünü çalar.
Östrojen; her şeyi başlatan, aktif olan bir hormon. Kadınların cinsel isteği üzerinde özellikle yumurtlama evresinde fazlaca etkili olan östrojen, yarış için adeta başlangıç düdüğü çalarak cinsel dürtüleri harekete geçiriyor. Vajinal kayganlık da bu hormonun marifeti. Vajina duvarlarına kan pompalanmasını da hızlandırarak ilişkinin hararetini de artırıyor.
Östrojenin geciktirici etkisini nedir?
Cinsel ilişki boyunca durmadan çalışıp duygu yoğunluğunu zirveye taşıyan östrojen, kadınlarda menopoz döneminin başlangıcını daha geç bir tarihe erteyebiliyor.

Görsel Yükleniyor...
Erkeklerin gelişiminde büyük oranda söz sahibi olan testosteron hormonu ile cinsel istek arasındaki ilişki çok sıkı. Testosteronun yetersiz olduğu durumlarda cinsel ilişki deneyimi, iki taraf için de kötü bitebiliyor. Ayrıca aktif bir cinsel yaşama sahipseniz düzenli salgılanan testosteron, kemik yapınızın gelişim sürecine de katkı sağlayabiliyor.

Görsel Yükleniyor...
Seksin gelişme aşamasında vücutta meydana gelen bir diğer kimyasal değişim kaynağı ise endorfin salgılanması ile ilgilidir. Vücudun doğal yollar ile salgıladığı morfin kaynağı, iki tarafın da seks sırasında ve sonrasında güvende hissedebilmesinde rol oynuyor.
Endorfin ile mutluluk hissinin yakından ilişkisi olduğu ise tüm bilim camiası tarafından bilinen bir gerçek. Serotonin açısından da tetikleyici nitelikte olan endorfinin olumlu etkilerinden bir diğeri ise baş ağrılarına iyi gelmesi.

Görsel Yükleniyor...
Seksin sonuç aşamasına geçilmeden önce gelen kritik aşamada ortaya çıkan oksitosin, özellikle erkeklerde orgazmın başrollerinden biridir.
Oksitosin; ''Aşk hormonu'' olarak bilinen bu hormon sayesinde heyecanınız artıyor ve orgazmın verdiği haz da eklenince deneyiminiz bir tür nirvanaya dönüşüyor.

Görsel Yükleniyor...
Aktif cinsel yaşam = Mutluluk
Seks sırasında salgılanan tüm hormonların etkisi ile serotonin yoğunluğu da arttığı için kendinizi çok daha iyi ve mutlu hissediyorsunuz.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Cinsellik konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam