Favorilere Ekle

En ünlü elmaslar nelerdir?

enler tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 26 Ocak 2020 Pazar 17:28

Cevaplar

enler
- 4 yıl önce

Dünyanın en ünlü elmasları

Cullinan: Başlangıçta 3.106 karattı. Şimdiye kadar bulunmuş olan en büyük elmas özelliği taşımaktadır. 1905 yılında Güney Afrika’da bulunan Frederick Wells, yaptığı rutin maden denetimleri sırasında batan güneşin ışığını yansıtan bir şey fark eder. İlk önce bunun sadece büyük bir cam parçası olduğunu düşünse de, yapılan testler ve incelemeler neticesinde şimdiye kadar görülen en büyük elmas olduğu belirlendi.

Görsel Yükleniyor...

Görsel Yükleniyor...
Orlov: Diğer adı Orloff olan bu elmas, dünyanın en önemli mücevher koleksiyonlarından birinin en önemli parçalarından biridir. 180,62 karatlık bu elmas, Great Catherine için Krallık asasına monte edilmiştir. Bu güzel Hint elması mavi yeşilimsi bir renge sahiptir.

Görsel Yükleniyor...
Koh-i-Noor: Anlamı Işık Dağı’dır. 108,6 kratlık bu elmas oval kesimli olup, İngiliz Kraliyet ailesine aittir. Elmasın geçmişi 1304 yılına dayanmaktadır. Kraliçe Victoria dönemine kadar kullanılan elmas şu anda Londra Kulesi’nde bulunmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
İdol Gözü: 70,2 karatlık bu incir büyüklüğündeki bu elmas, çalınmadan önce bir idol gözünde kuruluydu. Bu yuvarlak üçgen şekilli elmas mavi beyaz bir renk taşımaktadır. Elmasın Keşmir Şeyhi Prens Raşit için fidye olarak verildiği konuşulmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Kaşıkçı Elması: Kaşıkçı Elması 86 karat olup çevresinde çift sıra 49 tane elmas ile bezenmiştir ve dünyada çok bilinen 22 elmas arasındadır. Topkapı Sarayı müzesinde sergilenmektedir.
Topkapı müzesindeki ünlü elmasa neden "kaşıkçı elması" denildiği hakkında muhtelif hikâyeler varsa da, bunların doğru olanı, elmasın kesiminin oval olması ve dolayısıyla da kaşığa benzemesindendir. Elmasın Osmanlı Sarayı'na nasıl girdiği hakkındaki bilgi de, rivayetten öte değildir.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam