Favorilere Ekle

Stephen King kimdir ve kitapları nelerdir?

SDAI tarafından 10 ay önce oluşturuldu - 19 Ağustos 2023 Cumartesi 22:20

Cevaplar

SDAI
- 10 ay önce
Korku, gerilim türünün önde gelen ismi olan Stephen King dünyanın en ünlü yazar ve senaristleri arasında yer alıyor. Stephen King kitapları dünyada satış rekorları kırarken bunların birçoğu da beyaz perdeye uyarlanmış olarak seyirci karşısına çıkıyor. Amerikalı yazar etkileyici kurgu ve sürükleyici anlatım özellikleri sayesinde okuyucu ile iyi bir iletişim kuruyor. Stephen King korku kitapları özellikle gerçekçilik hissi veren detayları içermesiyle dikkat çekiyor. Bundan dolayı okuyucunun çoğu kez kendini hikayenin içinde hissetmesi, kahramanlarla güçlü bir bağ oluşturması mümkün oluyor. Son derece özgün, yaratıcı bir stile sahip olan Stephen King korku/gerilim türünde tam bir usta olsa da yazarın başka türlerde yazılmış kitap ve öyküleri de bulunuyor. Örneğin bilim kurgu, polisiye, fantastik, tarihi kurgu, dram ve distopya türlerindeki eserleri de dünya çapında ses getirmeyi başarıyor.

Görsel Yükleniyor...
Stephen King’in Hayatı Hakkında Kısa Bilgiler
Stephen King 21 Eylül 1947 senesinde Amerika’nın Portland eyaletinde doğdu. 2 yaşındayken anne ve babasının boşanması üzerine annesinin yanında yaşamaya başladı. 11 yaşına geldiğinde ise annesi ve kardeşi David’le Durham’a taşınıp, burada eğitim hayatına adım attı. Üniversitede ise “Bilim” bölümünü tercih etti. Sonradan hayat arkadaşı olacak olan Tabitha Spruce ile de üniversitede tanıştı.
Çok yaratıcı ve üretken bir yazar olan Stephen King ilk eserlerini 16 yaşındayken yazmaya başladı. İlk başta kısa öykülere yönelen usta yazar sonradan roman çalışmalarına ağırlık verdi. 20 yaşındayken yazdığı öykü ve hikayeleri “Startling Mystery Stories” isimli romanında derleyerek ilk kez okuyucularla paylaştı. Yeteneği, çalışkanlığı ve azmi ile kısa sürede hızla gelişmeye başlayan Stephen King, zaman zaman senaryosunu kendi yazdığı filmlerde de oynadı. Hatta bazılarında yönetmenlik de yaptı.

Görsel Yükleniyor...
Yazarın televizyonda gösterime giren birçok işi olsa da insanları biraz hayattan kopardığı gerekçesiyle kendisi pek de televizyon düşkünü olmadığını ve daha çok radyo sevdiğini de belirtiyor. Hatta eşiyle yaşadıkları evde kendi kurdukları 3 adet radyo istasyonu olduğu da söyleniyor. Eşi Tabitha Spruce ile tutkulu bir aşk yaşayıp 1972 senesinde evlenen Stephen King aynı zamanda iki erkek ve bir de kız çocuk babasıdır.
Stephen King’in En Sevilen Kitapları ile Heyecanlı Bir Yolculuğa Çıkın!
“Stephen King kaç kitabı var?” sorusunun cevabı yazarın hayranları tarafından sıklıkla merak ediliyor. Stephen King’in 60’tan fazla kitabı; birçok da öykü ve hikayesi bulunuyor. Birbirinden heyecanlı, sürükleyici serüvenlerin okuyuculara aktarıldığı romanların bazıları ise popülerlik bakımından biraz daha fazla ilgi çekiyor. Stephen King en iyi kitapları listesinde öne çıkan bazı eserler ise şunlar:
O (1986)
Hayvan Mezarlığı (1982)
Mahşer (1978)
Medyum (1977)
22/11/1963
Duma Adası (2008)
Yeşil Yol (1996)
Uykusuzluk (1993)
Sadist (1987)
Kara Ev (2001)
Stephen King en iyi 10 kitabı listesinde belirtilen eserler genel olarak izleyicilerden yüksek puanlar ve olumlu eleştiriler alsa da usta yazarın daha birçok popüler kitabı satışa sunuluyor. Özellikle senaryolaştırılmış olan romanlar çok geniş bir kitlenin beğenisini kazanıyor.

Görsel Yükleniyor...
Stephen King’in Sinemaya Uyarlanan Popüler Eserleri
Stephen King en iyi korku kitapları listesindeki birçok eser izlenme rekorları kıran film/diziler ile seyircilere aktarılıyor. Zaman zaman tüyler ürperten, yerinden sıçratan, çoğu kez izleyicileri uç noktada gerip olayların tam da odak noktasında hissettiren senaryolar yazarın güçlü hayal gücünü ortaya koyuyor. Özellikle çok sayıda korku/gerilim türü hayranları filmleri izledikten sonra usta yazarın ilgili romanlarını da okumaya karar veriyor. Aşağıda yazarın senaryolaştırılmış bazı popüler kitaplarını görebilirsiniz:
Esaretin Bedeli (1994)
Cinnet (1980)
Ölüm Kitabı (1990)
Yeşil Yol (1999)
Günah Tohumu (1976)
Benimle Kal (1986)
Yüzyılın Fırtınası (1999)
Dolores (1995)
O (2017)
The Stand (1994)
Ölüm Bölgesi (1983)
1408 (2007)
Ölüme Karşı Koşan (1987)
Gizli Pencere (2004)
Hayvan Mezarlığı (1986, 1992, 2019)
https://townsquare.media/site/495/files/2022/01/attachment-s-king-cbs-sunday-morning.jpg
Stephen King okunması gereken kitaplar arasında listedeki eserler başı çekiyor. Usta yazarın hemen hemen tüm romanları senaryo haline getirilip, beyazperde veya televizyona göre uyarlanmaya elverişli özellikler taşıyor. Sürükleyicilik, heyecan, sürpriz ve gerilim baştan sona kendini gösteriyor. Yazarın film haline getirilmiş çoğu eserinin IMDb puanlarının da yüksek olduğu görülebiliyor. Birçoğu hangi tarihte vizyona girmiş olursa olsun günümüzde de hala keyif ve heyecanla seyrediliyor.
Stephen King’in Farklı Türdeki Eserleri
Stephen King sadece korku/gerilim türünde değil birçok farklı alanda da eserler üretiyor. Çok yönlü yazar kimliğini sergilerken korku/gerilim türü dışındaki kitapları tercih edenler için de etkileyici eserler ortaya koyuyor. Stephen King’in bütün kitapları farklı türlerden öğeleri aynı anda içerebilse de özellikle belli bir tarza daha yakın yazılmış örnekler de bulunuyor. Usta yazarın kitapları arasından seçim yaparken beğenilerinize göre aşağıda farklı türdeki eserleri inceleyebilirsiniz:
Gerilim-Suç Tarzındaki Eserleri: Ünlü yazarın suç/gerilim tarzındaki en popüler kitapları arasında “Sadist” bulunuyor. Ayrıca Yeşil Yol, 22/11/1963, Esaretin Bedeli, Dolores Claiborne, Son Nöbet, Mr.Mercedes, Finders Keepers, Yabancı ve Maça Kızı da suç-gerilim tarzında yazılan; okuyucular tarafından çok sevilen eserler arasında öne çıkıyor. Ayrıca Stephen King’in en yeni romanlarından biri olan “Enstitü” de suç-gerilim türü seven kişilere hitap ediyor.

Görsel Yükleniyor...
Fantastik Tarzdaki Eserleri: Korku/gerilim türündeki eserleriyle dünyanın en ünlü yazarları arasına giren Stephen King fantastik eserler de üretiyor. Bu alanda özellikle “Kara Kule” serisi büyük ilgi görüyor. Toplamda sekiz eserlik serinin ilk kitabını ise “Silahşör” oluşturuyor. Ayrıca serinin bir de grafik roman uyarlaması okuyucularla buluşuyor. Fantastik türü sevenlerin favorileri arasında okuyucuları masalsı bir dünyanın içine davet eden “Ejderhanın Gözleri” de yer alıyor.
Bilim Kurgu Tarzındaki Eserleri: The Dead Zone, Fire-Starter, The Running Man, Dream Catcher, The Lawnmower Man, Maximum Overdrive, Cell, The Mist gibi kitaplar yazarın ağırlıklı olarak bilim kurgu türünde yazdığı ve senaryo olarak uyarlanan eserleri arasında yer alıyor. Hayal gücünün genişliği ile tanınan Stephen King’in bilim kurgu hikayeleri de çoğu kişi tarafından büyük ilgi görüyor.
Kısa Öykü-Hikaye Tarzındaki Eserleri: Kısa hikayeler/öyküler okumayı seviyorsanız Stephen King’in öykü kitapları ve hikaye tarzında da birçok etkileyici eseri bulunuyor. “Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli” kitabında Yetenekli Öğrenci, Solunum Metodu ve Esaretin Bedeli isimli 3 öykü yer alıyor. Aynı zamanda içinde 20 hikaye okuyabileceğiniz “Hayaletin Garip Huyları”, Gece Yarısını Dört Geçe, Sis, Kabuslar Pazarı, Karanlık Çökünce, Karanlık Öyküler, Rüyalar ve Karabasanlar, Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece en iyi kitaplar listesinde yer buluyor. Ayrıca öykü kitapları seviyorsanız ilgili kategoride farklı yazarların birçok eserine erişebilirsiniz.
Stephen King’in En Yeni Kitapları Hangileridir?
Stephen King 1963 senesinden itibaren onlarca eserini hayranlarıyla buluşturdu. Ünlü yazarın en yeni kitapları da en az eskileri kadar ilgi çekmeyi ve çoğu okuyucunun kalbine dokunmayı başarıyor. Son dönemlerde Stephen King en çok satan kitapları görmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:
Enstitü (2019)
Yabancı (2018)
Bay Mercedes (2014)
Later (2021)
Billy Summers (2021)
Peri Masalı (2022)
Elevation (2018)
Uyuyan Güzeller (2017)
Kan Varsa (2020)
Gwendy’nin Düğme Kutusu (2019)

Görsel Yükleniyor...
Stephen King’in yakın zamanda yazdığı daha birçok kitap bulunuyor. Usta yazarın üretkenliği sonucunda çok sayıda eser gerilim/korku/fantastik/bilim kurgu türü seven okuyucularla buluşmaya devam ediyor. Aynı zamanda farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış çok çeşitli roman kitapları için de diğer seçenekleri inceleyebilirsiniz.
Stephen King Kitap Setleri
Dünyaca ünlü yazar Stephen King’in çıkardığı kitapları kaçırmak istemeyenler için birden fazla eserin yer aldığı setler her açıdan büyük avantaj sağlıyor. Setler sayesinde yazarın çeşitli  eserlerini daha uygun fiyatlarla satın alıp okuyabilmek mümkün oluyor. Aynı zamanda çoğu kişi tanıdıkları Stephen King hayranlarına bu setlerden hediye ederek onların mutlu olmasına da vesile oluyor.

Görsel Yükleniyor...
Set içeriklerinde hangi kitapların yer aldığı, kaç tane eserin bulunduğu ise değişkenlik gösteriyor. Stephen King kitap seti içeriklerinde yazarın korku, gerilim, polisiye, genel konular, öykü gibi farklı türdeki eserleri bir arada bulunabiliyor. 2’li, 4’lü,5’li, 8’li, 10’lu vb. kitap setleri okuyucular tarafından büyük ilgi görürken fiyat açısından da kullanıcılara büyük bir indirim olanağı sağlıyor. Böylece Stephen King hayranları özel setler sayesinde yazarın birçok kitabını avantajlı olarak satın alıp, kütüphanelerinde sağlam ve keyifli bir koleksiyon oluşturabiliyor.
Stephen King’in Kitaplarını Orijinal Dilinde Okuyun!
Stephen King kitapları Türkçe veya İngilizce olarak satışa sunuluyor. Romanları orijinal dilde takip etmek yazarın birebir kendi ifadesini okuyabilmek açısından da önem kazanıyor. Aynı zamanda eserleri orijinal haliyle okumayı tercih edenler için de yabancı kitaplar oldukça tatmin edici bir sonuç sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra yabancı dilini geliştirmek, kelime haznesini büyük oranda genişletmek, farklı ve değişik ifadeler kullanarak İngilizcesini zenginleştirmek isteyenler için de oldukça yararlı bulunuyorlar. Yazarların eserlerini orijinal dillerinde okumak istiyorsanız Stephen King yabancı kitap seçenekleri beklentilerinizi karşılıyor. Ünlü yazarın okuyuculara sunulan orijinal dildeki eserleri arasında Wizard and Glass, Skeleton Crew, Institute, Doctor Sleep gibi kitaplar yer alıyor.
Stephen King Okumaya Nereden Başlanmalı?
Stephen King tüm kitapları oldukça geniş bir yelpazede bulunduğundan ötürü özellikle yazarın eserlerini yeni okumaya başlayacaklar için biraz kafa karıştırıcı bir durum oluşabiliyor. Çoğu kişi yazarın ilk etapta hangi kitaplarını okumalarının daha iyi olabileceğine dair öneri bekliyor. Kısa hikayeler, öyküler, gerilim/korku öğelerinin ağırlıklı olduğu romanlar, fantastik-bilim kurgu-polisiye unsurlarının yer aldığı kitaplar gibi çok sayıda seçenek sunuluyor. Yazarın farklı türde eserleri bulunduğu için öncelikle hangisiyle başlamak istediğinize karar verebilir; bu yöndeki önerileri inceleyebilirsiniz.

Görsel Yükleniyor...
Yazarın uzmanlık alanı olan korku türündeki kitapları okumak isteyenler için Göz, The Long Walk, Hayvan Mezarlığı, Medyum, Sadist gibi eserler başlangıç için sıklıkla tavsiye ediliyor. The Long Walk ve Göz kitapları Stephen King’in henüz yazarlık kariyerine yeni başladığı zamanlarda kaleme aldığı eserler olarak biliniyor. Ayrıca başlangıç için öne çıkan diğer Stephen King kitap önerileri arasında ise 22/11/63, Ejderhanın Gözleri, Kara Kule 1: Silahşör, Yeşil Yol, Enstitü gibi eserler de yer alıyor. Eğer uzun romanlar yerine yazarın daha kısa eserlerini okumak isterseniz de Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli, Sis, Hayaletin Garip Huyları, Gece Yarısını Dört Geçe gibi ünlü öykü/kısa hikaye kitaplarını tercih edebilirsiniz.
Stephen King’in Popüler Kitap Serileri
Stephen King’in bazı kitapları Türkiye’de seri olarak yayınlanıyor. Dolayısıyla Stephen King önerilen kitapları listesini inceleyip hangi eseri nasıl bir sıralamayla okuyacağınıza karar verirken seriler hakkında da bilgi sahibi olmanız size fayda sağlayabilir. Ünlü yazarın bazı popüler kitap serileri şunlardır:
Shining Serisi (Medyum ve Doktor Uyku)
Yeşil Yol Serisi (İki Ölü Kız, Ölüm Hücresindeki Fare, Coffey’in Elleri, Ölümün En Kötüsü, Gece Yolcuları, Coffey Yeşil Yolda)
Jack Sawyer Serisi (Tılsım ve Kara Ev)
Bill Hodges/Holly Gibney Serisi (Bay Mercedes, Kim Bulduysa Onundur, Son Nöbet, Yabancı, Kan Varsa)
Fantastik Kara Kule Serisi (Silahşör, Üç’ün Çekilişi, Çorak Topraklar, Büyücü ve Cam Kule, Calla’nın Kurtları, Susannah'ın Şarkısı, Kule, Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar)
Kara Kule Çizgi Roman Serisi (Yolculuk Başlıyor, Gilead'ın Düşüşü, Silahşör’ün Doğuşu, Eve Giden Yol, İhanet, Jericho Tepesi Savaşı)
https://metro.co.uk/wp-content/uploads/2015/06/comp_shining.jpg
Stephen King Hakkında Okuyucu Yorumları
Stephen King üretmiş olduğu birçok eseri sayesinde dünyanın birçok yerinde; özellikle korku ve gerilim türündeki etkileyiciliği ile konuşuluyor. Yazarın eserleri hakkında yapılan birçok okuyucu yorumu internet üzerindeki platformlarda paylaşılıyor. Çok çeşitli eserlerine dair farklı farklı yorumlar yapılsa da genel itibarıyla yazarın gerçekçiliği, verdiği his, hayal gücü, hikayelerinin sürükleyiciliği büyük beğeni topluyor. Kendisine dair en çok yapılan yorumlar arasında ise onun kurgu gücü yer alıyor. Hemen hemen tüm eserlerinde okuyucuya ayrı bir keyif veren güçlü bir kurgunun oluşu dikkat çekiyor. Heyecan unsurunun neredeyse hiç eksik olmadığı eserleri çoğu okuyucuyu andan koparıyor; onları günlük hayattan alıp bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor.
Stephen King kitapları listesi içinde yer alan eserleri okuyan çok sayıda kişi genellikle yazarın derin etki yaratan, keyifli kitapları sayesinde okumayı daha çok sevdiğini belirtiyor. Hatta birçok genç okuyucu da okuma alışkanlığını kazanmalarında Stephen King’in büyük etkisi olduğunu ifade ediyor. Yazarın özellikle korku ve gerilim türündeki kitaplarında okuyucuyu tamamen olayın içine çekebilmesine ise sıklıkla vurgu yapılıyor. Korku ve gerilim unsurlarını okuyucuyu etki altına alıp güçlü bir şekilde kullanabilmesi, hikayeyi canlı canlı yaşatabilme yeteneği bu türün hayranları tarafından takdir topluyor. Ayrıca yazar hakkında bazı olumsuz içerikli yorumlar da paylaşılıyor. Bunlar arasında bazı eserlerinin özellikle başlangıç bölümlerinin akıcı olmaması; hikayenin yavaş ilerlemesi yer alıyor.

Görsel Yükleniyor...
Stephen King, korku ve gerilim alanında usta; kült eserler sunan dünyaca ünlü bir yazar olarak okuyucularla buluşuyor. Dünyanın en iyi korku yazarlarından biri olan Stephen King; Göz, O, Cinnet, Hayvan Mezarlığı, Yeşil Yol, Günah Tohumu, Sadist, Mahşer, Enstitü, Kara Kule gibi birçok eser ve seri ile her dönem adından söz ettiriyor.
Stephen King’in Kitapları Çocuklar için Uygun mu?
Stephen King’in kitapları korku öğeleri içerdiği için genellikle küçük yaştaki çocukların okuması için uygun değildir.
    2.Stephen King’in Tarzı Nasıl?
Stephen King eserlerinde sık sık doğa üstü güçlere, yaratıklara, kurgusal dünyalara, paralel evrenlere, drama, fantastik öğelere, distopyaya, dünyanın sonuna, cehaletin sonuçlarına vb. değinir.
  3.Stephen King’in Toplamda Kaç Eseri Vardır?
Stephen King’in 2022 yılı itibarıyla toplamda 63 romanı, yaklaşık 200 kadar öyküsü ve 5 tane de kurgu dışı eseri bulunur.
static.toiimg.com/photo/64537910.cms
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Edebiyat konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam