Favorilere Ekle

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi 'ne ne oldu?

SDAI tarafından 2 ay önce oluşturuldu - 21 Mayıs 2024 Salı 01:10

Cevaplar

SDAI
- 2 ay önce

Görsel Yükleniyor...
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Pazar günü düşen helikopterde hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir, seçimler yapılana kadar ülkenin geçici cumhurbaşkanı olarak atandı.

Görsel Yükleniyor...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin vefatına değinerek Türkiye'de bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu.
Erdoğan, "Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak amacıyla ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesine karar verdik," dedi.

Görsel Yükleniyor...
İran’ın geçici Cumhurbaşkanı Muhbir’in ilk mesajı “aksama yaşamayacağız” oldu
İbrahim Reisi’nin ölümünün ardından geçici Cumhurbaşkanı olarak atanan Muhammed Muhbir, kabine toplantısı düzenledi.
Muhbir, toplantıda helikopterin düşmesini "ciddi bir olay" olarak değerlendirdi, ancak Reuters haber ajansına göre, "herhangi bir aksama yaşamayacağız" dedi ve ekledi:
“Bu olayın ardından herkes görevine devam etmeli. Bu trajik olay, hükümetimizin işleyişini ve ülke yönetimimizi etkilemeyecek.”

Görsel Yükleniyor...
İran Dışişleri Bakan vekili olarak atanan Ali Bagheri Kani kimdir?
Ali Bagheri Kani, selefi Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın düşen helikopterde hayatını kaybetmesinin ardından yeni İran Dışişleri Bakanı belirlenene kadar bu görevi üstlenecek.
56 yaşındaki Bagheri Kani, sertlik yanlısı politikacılara yakın olup dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in de yakın çevresindendir.
İbrahim Reisi'nin 2021'de göreve başlamasının ardından, Bagheri Kani, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nin nükleer baş müzakerecisi olarak atandı.
İran, 2015'te yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programını durdurmayı kabul ettikten sonra, Bagheri Kani Tahran yönetimini Batı'ya boyun eğmekle suçladı.
2018'de ABD'nin anlaşmadan çekilmesi ve yaptırımları yeniden uygulamaya koymasının ardından, Bagheri Kani dönemin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi "Batı'ya karşı İran'ın çok zayıf olduğu izlenimini vermekle" suçladı.
Daha sonra İran'ın anlaşmayı yeniden canlandırma çabalarını savundu ve bu çabaları eleştirenleri, "ulusal çıkarlarını garanti altına alacak kilit ve önemli bir araçtan İslam Cumhuriyeti'ni mahrum etmeye çalışmakla" suçladı.

Görsel Yükleniyor...
Tahran meydanlarında Reisi'nin ölümünün yası tutuluyor
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümünün yetkililer tarafından doğrulanmasının ardından halk, merhum Cumhurbaşkanı'nın resimlerini taşıyarak Tahran meydanlarına akın etti.
Ancak, geçmişte benzer etkinliklerde vatandaşların okullardan ve devlet dairelerinden otobüslerle getirildiğini belirtmek gerekiyor.
Öte yandan, birçok İranlı sosyal medyada Reisi'nin ölümünü kutluyor.

Görsel Yükleniyor...
Son gelişmeler neler?
  • İran, beş günlük ulusal yas ilan etti ve ülkede 7 gün boyunca kültürel faaliyetler iptal edildi.
  • Reisi’nin cenaze töreninin yarın yapılması planlanıyor.
  • Reisi’nin yerine İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir atandı. Ali Bagheri Kani ise geçici olarak İran Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendi.
  • Batı'da, AB, NATO ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan (IAEA) liderler, İran’a taziyelerini ilettiler.
  • İran destekli Hizbullah ve Hamas da İran halkına taziyelerini iletti.
  • Helikopterin düşme nedeni belirsizliğini koruyor, ancak Tahran’ın yakın müttefiki Rusya, soruşturmaya yardım teklifinde bulundu.
  • Geçici Cumhurbaşkanı Muhbir, Tahran’daki kabine toplantısında konuştu, ancak prosedür gereği önümüzdeki 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılması gerekiyor.
  • Berlin'deki İran büyükelçiliği önünde protesto düzenlenirken, Moskova ve Beyrut gibi başka yerlerde ise bayraklar yarıya indirildi.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Gündem konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam