Favorilere Ekle

Haluk Bilginer kimdir?

SDAI tarafından 5 ay önce oluşturuldu - 11 Ocak 2024 Perşembe 10:00

Cevaplar

SDAI
- 5 ay önce - Son Düzenleme: 5 ay önce

Görsel Yükleniyor...
1954 doğumlu bir sinema ve tiyatro sanatçısı olan Haluk Bilginer, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak 5 Haziran 1954 tarihinde İzmir'de dünyaya geldi. Tam adı Nihat Haluk Bilginer olan sanatçının annesi ev hanımı Bedriye Hanım, babası ise İzmirli sigortacı Tahsin Bilginer'dir. Lise eğitimini tamamladığı yıllarda okulun tiyatro koluna katılan Bilginer, Demokrat İzmir Gazetesi'nin düzenlediği liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü kazandı. Jüride bulunan tiyatro müdürü Ragıp Haykır'ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak sahne deneyimi yaşadı.
Lise eğitimini tamamladıktan sonra, 1972 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'ne giren Bilginer, 1977 yılında başarıyla mezun oldu. Mezuniyetinin ardından İngiltere'ye giden sanatçı, Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi'nde (LAMDA) bir yıl boyunca ileri tiyatro eğitimi aldı.
1980 ve 1993 yılları arasında İngiltere'de yaşayan ve İngiltere vatandaşlığına sahip olan Haluk Bilginer, bu dönemde birçok tiyatro oyunu, müzikal, televizyon dizisi ve filmde rol aldı. 'Eastenders' dizisinde 250 bölüm boyunca canlandırdığı Kıbrıslı Mehmet Osman karakteriyle tanındı. Macbeth, My Fair Lady, Pal Joey, Kafkas Tebeşir Dairesi ve Phantom of the Opera gibi farklı tiyatro ve müzikal prodüksiyonlarda yer aldı. Aynı zamanda televizyon dizileri (Eastenders, Memories of Midnight, Bergerac, Glory Boys, The Bill) ve filmler (Children's Crusade, Half Moon Street, Ishtar, Buffalo Soldiers, Spooks, She's Gone) ile de dikkat çekti.
İngiltere'deki başarılı kariyerinin ardından Türkiye'ye dönen Haluk Bilginer, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok sinema ve tiyatro ödülü kazanmış bir usta olarak tanınmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
1987 yılında ilk kez İstanbul'a, "Gecenin Öteki Yüzü" adlı film çekimi için gelen Haluk Bilginer, bu projede tanıştığı okul arkadaşı Zuhal Olcay ile 1992'de evlendi. İstanbul-Londra arasında geçen bir süreçten sonra, çift 1992'de evlenerek bir hayat birliği kurdu. Evliliklerinin ardından, Hollywood'da "Indiana Jones" dizisinde ve Türkiye'de Yavuz Özkan'ın "İki Kadın" filmi gibi projelerde birlikte yer aldılar. Televizyon programları aracılığıyla tanınmış bir çift haline geldiler.
1990 yılında İsmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile birlikte Tiyatro Stüdyosu'nu kuran Haluk Bilginer, çeşitli tiyatro oyunlarında başrolleri üstlendi. "Aldatma" (Herold Pinter), "Kan Kardeşleri" (Willy Russell), "Derin Bir Soluk Al" (Ben Elton), "Çöplük" (Turgay Nar), "Histeri" (Terry Johnson) ve "Balkon" (Jean Genet) gibi oyunlarda performans sergiledi. Ayrıca, Odeon Sineması'nı kiralayıp inşaata başlayarak tiyatro salonu sahibi olma girişiminde bulundu, ancak 1996'da meydana gelen yangın nedeniyle bu çabaları boşa çıktı.
"Gecenin Öteki Yüzü" adlı televizyon dizisiyle Türkiye'de tanınan bir oyuncu haline gelen Bilginer, 1996'da Tomris Giritlioğlu'nun "80. Adım" filmi ile dikkat çekti. Ardından "İstanbul Kanatlarımın Altında", "Usta Beni Öldürsene", "Masumiyet" gibi ödüllü filmlerde başarılı performanslar sergiledi.
Haluk Bilginer, televizyon projelerindeki zengin kariyerine birçok başarılı yapımın içinde yer alarak taçlandırdı. "Ateşten Günler", "Safiyedir Kızın Adı", "Borsa", "Son Söz Sevginin", "Gülşen Abi", "Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü", "Tatlı Hayat", "Karanlıkta Koşanlar", "Cesur Kuşku", "Yine de Aşığım", "Sayın Bakanım" ve "Hayat İşte" gibi televizyon yapımlarında çeşitli karakterlere hayat verdi.
Bir röportajda televizyon oyunculuğu ile tiyatro oyunculuğu arasındaki farklara dair soruya, Bilginer, tiyatro sahnesinin oyuncunun gerçek arenası olduğunu belirtti. Seyirciyle doğrudan etkileşimde bulunduğu bu alanda, aktörün gerçek yeteneklerinin ortaya çıktığını ifade etti. Sinema ve televizyonda ise bu doğrudan bağın olmadığını ve oyunculuğun aynı ölçüde anlaşılamadığını ekledi. Dizilerde rol alınabilir, ancak bu durumun gerçek bir oyunculuk deneyimi sunmadığını vurguladı.

Görsel Yükleniyor...
1987'de Türkiye'deki sinema kariyerine adım atan Bilginer, "Kara Sevdalı Bulut" adlı filmle başladı. 17. yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi'yi canlandırdığı "İstanbul Kanatlarımın Altında" (1995) adlı filmle dikkat çekti. 1997 yapımı "Masumiyet" filmiyle büyük başarı elde etti ve aynı yıl Derviş Zaim'in yönetmenliğini üstlendiği "Filler ve Çimen" adlı yapımda rol aldı.
2003'te Ezel Akay'ın yönettiği "Neredesin Firuze" filmiyle bir kez daha başarılı bir performans sergileyen Bilginer, ardından "Hırsız Var" (2004), "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" (2005) ve "Kısık Ateşte 15 Dakika" (2005) gibi önemli yapımlarda yer aldı.
1999 yılında eşi Zuhal Olcay ile birlikte kurdukları Oyun Atölyesi, Haluk Bilginer'in tiyatro alanındaki önemli girişimlerinden biridir. Bu sahnede, büyük yatırımlarla hayata geçirdikleri projelerle dikkat çektiler. Oyun Atölyesi'nde sahnelenen yapımlar arasında Steven Berkoff'un "Dolu Düşün Boş Konuş" (1999), Tom Kempinsky'nin "Ayrılış" (2000), Anthony Horowitz'un "Ermişler ya da Günahkarlar" (2002), Moliere'nin "Cimri" (2004), Jeanne D'arc’ın Öteki Ölümü ve Atinalı Timon adlı oyunlar yer almaktadır.
Haluk Bilginer, uzun oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödüle layık görüldü. Bu ödüller arasında Afife Tiyatro Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Histeri), Ankara Sanat Kurumu'nda "En İyi Çevirmen" ödülü (Aldatma), 34. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Masumiyet), Ankara Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Masumiyet), Adana Altın Koza'da "En İyi Erkek Oyuncu" ödülleri (Masumiyet ve Nihavent Mucize), Angers (Fransa) Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Masumiyet), 9. Sadri Alışık Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Neredesin Firuze) bulunmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Bilginer'in özel hayatına dair, 1987'de tanışıp 1992'de evlendiği Zuhal Olcay ile olan birlikteliği 2004 yılında sona erdi. Ardından, pop şarkıcısı ve dizi oyuncusu Aşkın Nur Yengi ile 6 Haziran 2006'da evlenen Bilginer'in bu evliliğinden kızı Nazlı dünyaya geldi. Ancak, çift 2012 yılında boşandı. Gençliğinde farklı işlerde çalışan Bilginer, aynı zamanda tutkulu bir Galatasaray taraftarıdır.
2010 yılında Mahsun Kırmızıgül'ün senaryosunu yazıp yönettiği "New York'ta Beş Minare" adlı sinema filminde, başrollerde Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Mahsun Kırmızıgül, Robert Patrick, Gina Gershon ve Danny Glover yer aldı.
2017'de vizyona giren "The Ottoman Lieutenant" (Osmanlı Subayı) adlı Hollywood yapımında Haluk Bilginer, Khalil Bey rolünde, ve Selçuk Yöntem Melih Paşa rolünde yer aldı. Filmde Ben Kingsley, Josh Hartnett, Michiel Huisman ve Hera Hilmar gibi önemli isimler de başrolleri paylaştı.
Haluk Bilginer ve Aşkın Nur Yengi çifti, 5 yıl aranın ardından, 10 Temmuz 2017 tarihinde ABD, Miami'de tekrar evlendiler.
2018 Nisan'ında başlayan ve Puhutv'de yayınlanan "Şahsiyet" dizisinde Haluk Bilginer, senaryosunu Hakan Günday'ın yazdığı bu diziyle büyük bir çıkış yakaladı. Dizinin yönetmenliğini Onur Saylak üstlendi ve başrolleri Haluk Bilginer, Cansu Dere, Hümeyra, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur paylaştı.
Haluk Bilginer'in "Şahsiyet" dizisindeki muazzam performansı, 25 Kasım 2019 tarihinde Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu seçilmesine yol açtı.

Görsel Yükleniyor...
2023 yılının sonlarında çekimlerine başlanacak olan "Maria" adlı filmde, Haluk Bilginer ve Angelina Jolie başrolü paylaşacak. Filmin yönetmenliğini, "Spencer" filmiyle tanınan Pablo Larrain üstlenecek.
Ödülleri :
2019 - 47. Uluslararası Emmy Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Şahsiyet dizisi)
2015 - 47. Siyad Türk Sineması Ödülleri - En iyi Erkek Oyuncu (Kış Uykusu)
2010 - 37.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) (Cuma'ya Kalsa)
2007 - 18.Ankara Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Polis)
2006 - 17. Ankara Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?)
2004 - 9. Sadri Alışık Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Neredesin Firuze)
1998 - 20.Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1998 - 10. Ankara Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1998 - 10.Angers Festivali - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1997 - 11.Adana Altın Koza Film Şenliği - En İyi Erkek Oyuncu (Masumiyet)
1997 - 34. Antalya Film Şenliği - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Masumiyet)
Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2023 - Maria (Sinema Filmi)
2023 - The Veil / Duvak (Tv Dizisi)
2023 - The Turkish Detective (Çetin İ)(TV Dizisi)
2022 - Baba (Emin Saruhanlı)(TV Dizisi)
2022 - Hot Skull (Haluk)(TV Dizisi)
2022 - Uysallar (Berhudar)(TV Dizisi)
2021 - Şeref Bey (Şeref)(TV Dizisi)
2021 - Azizler (Erbil) (Sinema Filmi)
2020 - 9 Kere Leyla (Adem)(Sinema Filmi)
2020 - Alex Rider (Dr. Greif) (TV Dizisi)
2020 - Nuh Tepesi (İbrahim)(Sinema Filmi)
2018 - Şahsiyet (Agah Beyoğlu)(TV Dizisi)
2018 - Halloween /Cadılar Bayramı (Sartain)(Sinema Filmi)
2017 - Shelter /Refuge (Ahmet)(Sinema Filmi)
2017 - Trendy (Hasan) (Sinema Filmi)
2017 - The Odd Couple/Eski Kocam(ız) (Nick) (Sinema Filmi)
2017 - Masum (Em. Komiser Cevdet) (TV Dizisi)
2017 - Kara Yazı (Oğuz Karahan) (TV Dizisi)
2017 - Cingöz Recai (Mehmet Rıza) (Sinema Filmi)
2017 - The Ottoman Lieutenant /Osmanlı Subayı (Khalil Bey)(Sinema Filmi)
2016 - Buz Devri: Büyük Çarpışma (Türkçe seslendirme)(Sinema Filmi)
2016 - New Blood (John Malik) (TV Dizisi)
2016 - Ben-Hur (Simonides) (Sinema Filmi)
2015 - Kırık Kalpler Bankası (Yusuf Yağmur) (Sinema Filmi)
2015 - Komedi Türkiye (Jüri) (Tv Programı)
2014 - Rosewater (Baba Akbar) (Sinema Filmi)
2013 - The Reluctant Fundamentalist /Zoraki Kral (Nazmi Kemal) (Sinema Filmi)
2013 - Kış Uykusu (Aydın) (Sinema Filmi)
2013 - 2014 - Kaçak (Ustura Faysal) (TV Dizisi)
2012 - Çanakkale Çocukları (Kasım) (Sinema Filmi)
2012 - Hayatımın Rolü (Müşfik) (TV Dizisi)
2012 - Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu (Evliya Çelebi/Seslendirme) (Sinema Filmi)
2012 - Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor (Diego Seslendirme) (Sinema Filmi)
2012 - Acayip Hikayeler (Sinan) (TV Dizisi)
2011 - İstanbul'un Altınları (Reşat Altın) (TV Dizisi)
2011 - W.E. (Mohamed Al Fayed)(Sinema Filmi)
2010 - Newyork'ta Beş Minare (Hacı Gümüş) (Sinema Filmi)
2010 - Cuma'ya Kalsa (Cuma) (TV Dizisi)
2010 - Ezel 2. Sezon (Kenan Birkan) (TV Dizisi)
2009 - International /Uluslararası (Ahmet Sunay) (Sinema Filmi)
2009 - Sıkı Dostlar (Hikmet) (TV Dizisi)
2009 - Suluboya (Sinema Filmi)
2009 - Buz Devri 3 : Dinozorların Şaf... (Diego (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2009 - 7 Kocalı Hürmüz (Kuşçu Cebrail) (Sinema Filmi)
2008 - Nerede Kalmıştık (Ateş) (TV Dizisi)
2008 - Güneşin Oğlu (Alper Canan) (Sinema Filmi) -
2008 - Devrim Arabaları (Necip) (Sinema Filmi) -
2008 - Anında Görüntü Show (Kendisi) (TV Dizisi) -
2007 - Sihirli Oyuncakçı (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2007 - Sevgili Dünürüm (Ahmet) (TV Dizisi)
2006 - Polis (Musa Rami) (Sinema Filmi)
2006 - Kısık Ateşte 15 Dakika (Muhtar) (Sinema Filmi)
2006 - Buz Devri 2: Erime Başlıyor (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2005 - Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü (Karagöz) (Sinema Filmi)
2004 - Spook (Emre Çelenk)(Konuk oyuncu) (TV Dizisi)
2004 - Sayın Bakanım (Müsteşar Samim Bayraktar) (TV Dizisi)
2004 - Hırsız Var! (Seçkin Doruk) (Sinema Filmi)
2004 - She's Gone (Inspector Yılmaz) (Sinema Filmi)
2002 - Hititler (III. Hattuşili) (Sinema Filmi)
2002 - Buz Devri (Diego Seslendirme) (Sinema Filmi)
2001 - Tatlı Hayat (İhsan Yıldırım) (TV Dizisi)
2001 - Karanlıkta Koşanlar (Ali) (TV Dizisi)
2001 - Cesur Kuşku (Cesur) (TV Dizisi)
2001 - Buffalo Soldiers / Acemi Askerler (The Turk) (Sinema Filmi)
2000 - Filler ve Çimen (Sabit Üzücü) (Sinema Filmi)
2000 - Eyvah Kızım Büyüdü (Sedat) (TV Dizisi)
2000 - Borsa ( ) (TV Dizisi)
1999 - The Bill (Olly) (TV Dizisi)
1999 - Oyuncak Hikayesi 2 (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1999 - Harem Suare (Abdülhamit) (Sinema Filmi)
1999 - Güle Güle (Kasap) (Sinema Filmi)
1998 - Eyvah Babam (Sedat) (TV Dizisi)
1997 - Nihavend Mucize (Erol Alemdaroğlu) (Sinema Filmi)
1997 - Medeni Haller (Haydar) (TV Dizisi)
1997 - Masumiyet (Bekir) (Sinema Filmi)
1997 - Kördüğüm (TV Dizisi)
1996 - İstanbul Kanatlarımın Altında (Evliya Çelebi) (Sinema Filmi)
1996 - Usta Beni Öldürsene (Aaron) (Sinema Filmi)
1996 - 80. Adım (Savcı) (Sinema Filmi)
1995 - Oyuncak Hikayesi (Tükçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1994 - Gülşen Abi (Abidin Özbidin / Gülşen Abla ) (TV Dizisi)
1993 - Son Söz Sevginin (Tahsin) (TV Dizisi)
1993 - The Young Indiana Jones Chronicles (Colonel İsmet Bey) (TV Dizisi)
1992 - İki Kadın (Metin) (Sinema Filmi)
1992 - The Adventures of Young indiana jones (İsmet Bey) (Sinema Filmi)
1991 - Ölür Ayak (Ömer) (Sinema Filmi)
1991 - Safiyedir Kızın Adı (TV Dizisi)
1991 - Memories of Midnight (Dino Mattusi)(Sinema Filmi)
1991 - Laf Lafı Açıyor (Kendisi)
1987 - Lionheart (Tüccar Merchant) (Sinema Filmi)
1987 - Kara Sevdalı Bulut (Atilla) (Sinema Filmi)
1987 - Ishtar (Gerilla Lideri) (Sinema Filmi)
1987 - Gecenin Öteki Yüzü (TV Dizisi)
1987 - Ateşten Günler (Ahmet Rıfkı) (TV Dizisi)
1986 - Half Moon Street (1. Arap) (Sinema Filmi)
1985 - Bergerac (Ahmet ) (TV Dizisi)
1985 - Murder of a Moderate Man (Sason) (TV Dizisi)
1985 - EastEnders (Mehmet Osman) (TV Dizisi)
1984 - The Glory Boys (taksi şoförü) (TV Dizisi)
1981 - Bergerac (Ahmed) (TV Dizisi)
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İnsanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam