Favorilere Ekle

IMDb’ye göre son 20 yılın en iyi 20 Türk filmi nelerdir?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 6 Ekim 2023 Cuma 19:02

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce
20. Kabadayı (2007) – IMDb: 7.8

Görsel Yükleniyor...
Eski kabadayılardan olan Ali Osman, yıllar sonra varlığından haberdar olduğu oğlu Murat’ı, uyuşturucu bağımlısı sevgilisi Karaca’nın peşinde olan Devran’dan korumak için elinden geleni yapmayı çalışır. Fakat Devran çok büyük ve güçlü bir mafyadır. Öyle ki eli her yere uzanmaktadır. Devran, Karaca’yı deli gibi sevse de, Murat’ın onu bırakmak gibi bir niyeti yoktur. Bu nedenle Ali Osman oğlunu korumak için elinden gelen her şeyi yapmaya karar verir. En iyi Türk filmleri arasında yer alan Kabadayı’da Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu ve Aslı Tandoğan gibi ünlü oyuncular rol alıyor
19. Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) – IMDb: 7.9

Görsel Yükleniyor...
Cemal, Akhisar’da babası ile aynı evde yaşayan ve onunla aynı berberde çalışan genç bir adamdır. Herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada, gayet sıradan gibi görünen insanların bazı olağanüstü güçleri vardır. Kimi zamanı durdurur, kimi duvarların ardını görür, kimi ise ölümsüzdür. Ancak bunların hiçbiri süper kahraman değildir, aksine hayatın akışına uyum sağlamış olan sıradan insanlardır. Herkesin süper güçlerinin olduğu filmde bir aşk hikayesi anlatılmaktadır. Filmde Ali Atay, Damla Sönmez, Demet Evgar, Ercan Kesal, Serkan Keskin ve Ezgi Mola rol alıyor.
18. Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) – IMDb: 7.9

Görsel Yükleniyor...
En iyi Türk filmleri arasında yer alan Bir Zamanlar Anadolu’da, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini konu alıyor. Filmde Taner Birsel, Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Fırat Tanış gibi isimler rol alıyor. Ayrıca film, 84. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmişti.
17. Kader (2006) – IMDb: 7.9

Görsel Yükleniyor...
Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor ise suç işlemeye aşıktır. Durum bu haldeyken Zagor hapisten çıkar. Boğucu ve sıcak bir yaz gecesi aksilikler birbirini takip edince mahallede bir cinayet işlenir. Uğur, bu cinayet sonrası ortadan kaybolur. Uğur’un kaybolması başta Bekir’in umutsuz aşkından kurtulması için bir fırsat olsa da, aylar sonra Zagor’un işlediği bir cinayet sonrasında hapse girmesiyle Uğur mahalleye geri döner. Uğur’un mahalleye geri dönmesi ile Bekir için yıllar sürecek bir kovalamaca başlayacaktır. Bu kovalamacada aşkın peşinde olan Bekir, gururunu ve kişiliğini yitirecektir.
Zeki Demirkubuz’un yönettiği filmde Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever ve Ozan Bilen rol alıyor.
16. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004) – IMDb: 7.9

Görsel Yükleniyor...
En iyi Türk filmleri arasında yer alan yapım, köylerinde film oynatmaya çalışan iki çocuğun hikayesini konu alıyor. Recep ve Mehmet, film aşkı ile yanıp tutuşan iki çocuktur. Yaşadıkları kasabada gündüzleri çalışıp geceleri derme çatma bir film projeksiyon makinesi yapmaya çalışırlar. Diğer yandan da rejisörlük hayalleri kurarlar. Bir de Recep kendinden yaşça büyük olan Nihal’e aşık olunca unutulmaz bir yaz mevsimi yaşarlar. Filmde Recep karakterini İsmail Hakkı Taslak, Mehmet karakterini ise Kadir Kaymaz canlandırıyor.
15. Dedemin İnsanları (2011) – IMDb: 8

Görsel Yükleniyor...
Çağan Irmak’ın kendi çocukluğunu konu aldığı filmde, mübadele sonucu Girit adasından İzmir’e göçen dedesi ile geçirdiği son yaz mevsimi anlatılıyor. Filmde 12 Eylül 1980 İhtilali’nden sonra yaşanan olaylara dayanamayıp intihara eden dedesinin hikayesine yer veriliyor. Filmde Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Mert Fırat, Gökçe Bahadır ve Ezgi Mola rol alıyor.
14. Nefes: Vatan Sağolsun (2009) – IMDb: 8

Görsel Yükleniyor...
En iyi Türk filmleri arasında yer alan yapım, Irak sınırına yakın bir bölgede görevli bir yüzbaşı ve onun komutasındaki 40 askeri anlatmaktadır. Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonun başlamasıyla iletişim çok önemli bir hale gelir. Bu sebeple telsiz röle istasyonunun bulunduğu Karabal Jandarma Karakolu’nun stratejik önemi artar. Çünkü operasyona katılan askerler buradaki telsiz istasyonu ile iletişim kuracaktır. Kuzey Irak sınırına en yakın ilçede görev yapan Mete yüzbaşı ve emrindeki 40 asker, operasyon sonuna kadar karakolu ve telsiz röle istasyonunu koruma görevlerini yerine getirmek için yola çıkarlar.
Ayrıca Mete yüzbaşının askerlerine yaptığı konuşma sahnesi, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer aldı. Ayrıca film, 6 dalda aday olduğu 3. Yeşilçam Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi İlk Film ödüllerini kazandı.
13. Devrim Arabaları (2008) – IMDb: 8

Görsel Yükleniyor...
16 Haziran 1961 yılında Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevi TCDD işletmesine verir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri, Türk insanına karşı bir meydan okuma olarak görürler. Daha sonra en küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlarlar. Ancak arabayı çok kısa bir süre içinde yapmaları gerekmektedir ve bu süre içinde karşılarına sayısız engel çıkacaktır.
Senaryosunu ve yönetmenliğini Tolga Örnek’in üstlendiği filmde Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Altan Gördüm, Haluk Bilginer, Serhat Tutumluer ve Selçuk Yöntem rol alıyor.
12. G.O.R.A. (2004) – IMDb: 8

Görsel Yükleniyor...
Kendi deyimiyle “halı, kilim, travel” işinde olan Arif Işık’ı uzaylılar kaçırır ve onu G.O.R.A. isimli gezegene götürürler. Gezegenin komutanı olan Komutan Logar, insanları kaçırmakta ve onları çalışmaktadır. Ancak Arif Işık ise mahkum olmaya dayanamaz ve kaçmanın yollarını arar. Bu arada gezegene bir alev topu yaklaşmaktadır. Arif yaklaşmakta olan alev topunu durdurur ve Prenses Ceku ile tanışır. Daha sonra Arif, Komutan Logar’ın prenses ile evlenip gezegenin kontrolünü ele almak istediğini öğrenir. Bunun üzerine bir plan yapan Arif, kaçarken Ceku’yu da yanına alır. Ancak bu hiç kolay olmayacaktır.
En iyi Türk komedi filmleri arasında yer alan yapımda Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven, Şafak Sezer, Rasim Öztekin ve Özkan Uğur rol alıyor.
11. Vizontele (2001) – IMDb: 8

Görsel Yükleniyor...
1974 yılında Hakkari, her türlü teknolojinin ve yeniliğin en son geldiği yerdir. Bu nedenle halk televizyonun nasıl bir şey olduğunu çok merak etmektedir. Ancak televizyon beraberinde pek çok şey getirecektir. TRT tarafından oraya sürgün gönderilen memurlar alıcıyı kurmadan geri dönerler. Belediye Başkanı Nazmi bu işin üstesinden gelmek için şehrin delisi olarak bilinen Emin’den yardım alır. Emin aslında deli değildir. Ayrıca teknolojik aletlere ilgi duyan ve tamir eden Emin, ilginç bir yaşantıya sahip olan bir insandır.
En guzel Türk filmleri arasında yer alan yapımda Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Tolga Çevik, Cem Yılmaz ve Cezmi Baskın gibi ünlü oyuncular rol alıyor.
10. Ahlat Ağacı (2018) – IMDb: 8.1

Görsel Yükleniyor...
En iyi Türk filmleri arasında yer Ahlat Ağacı, doğduğu yere dönüp yazdığı kitabı bastırmak için para toplamaya çalışan bir adamın babasının borçları ile karşılaşmasını konu alıyor. Üniversiteyi yeni bitiren Sinan, gelecek vadeden bir yazardır. Yazdığı kitabı yayınlamak için bir fon bulmaya çalışsa da, çabalarının karşılığını bulamaz. Diğer yandan babasının kumar bağımlılığı Sinan’ın itibarını düşürür. Ayrıca babasının borçları Sinan’ın hayalleri karşısında büyük bir engel olacaktır.
Filmde Doğu Demirkol, Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar rol alıyor. Ayrıca Ahlat Ağacı, Akademi Ödülleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin Oscar aday adayı olarak gösterilmişti. Ancak aday olamadı.
9. Sarmaşık (2015) – IMDb: 8.1

Görsel Yükleniyor...
Armatör iflas edince mürettebat gemide mahsur kalır. Ayrıca deniz hukuku da zorunlu olarak gemide kalmalarını şart koymaktadır. Sonuç olarak mürettebat gemide sıkışıp kalır ve hiçbir yere kıpırdayamazlar. Bir kaptan ve beş gemiciden oluşan mürettebat, hiyerarşik güç mücadelesine girer. Tolga Karaçelik’in yönettiği filmde adir Sarıbacak, Özgür Emre Yıldırım, Kadir Çermik, Osman Alkaş ve Hakan Karsak rol almaktadır.
8. Kış Uykusu (2014) – IMDb: 8.1

Görsel Yükleniyor...
Emekli bir oyuncu olan Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra babasından kalan oteli işletmek için Kapadokya’ya gider. Ayrıca hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunacaktır ve uzaklara gitmek isteyecektir.
2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan filmin yönetmenlik koltuğunda Nuri Bilge Ceylan oturuyor. En iyi Türk filmleri arasında bulunan yapımda Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen rol alıyor.
7. Yedinci Koğuştaki Mucize (2019) – IMDb: 8.2

Görsel Yükleniyor...
Zihinsel engelli olan Mehmet Koyuncu (Memo), kızı Ova ve babaannesi Fatma ile birlikte Muğla’da yaşamaktadır. 23 Nisan günü, bölgenin sıkı yönetim komutanı ailesi ile birlikte ormanda piknik yapmaktadır. Memo ise koyunları otlatırken çocukları oynarken görür ve onlarla oynamaya başlar. Komutanın kızı Memo ile oynarken kayalıklarda ayağı kayar ve kafasını çarpıp denize düşer. Memo onu hemen denizden çıkarmaya çalışsa da kız ölür. Kızını Memo’nun kollarında gören komutan, onu Memo’nun öldürdüğünü düşünür. Bunun üzerine onun idam edilmesini ister. Bir süre işkence ve kötü muamele gören Memo mahkemeye çıkar ve idam cezası alır. Ailesi ve arkadaşları Memo’nun suçsuz olduğunu bilinmektedir. Bu nedenle onu kurtarmanın yollarını ararlar.
Filmde Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Yurdaer Okur ve İlker Aksum rol almaktadır. Film, Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7’den uyarlanmıştır. Koğuştaki Mucize, şüphesiz herkesin “en iyi Türk filmleri listesi” içinde yer almaktadır.
6. Pardon (2005) – IMDb: 8.2

Görsel Yükleniyor...
Yıllar sonra askere giden İbrahim, dağıtım için İstanbul’a gelmiştir ve geceyi arkadaşı Muzaffer’de geçirecektir. Fakat İbrahim otobüs garajında nedensiz yere polisten kaçmaya başlayınca, Muzaffer’le birlikte yakalanıp birlikte göz altına alınırlar. Sorgulamayla başlayan kördüğüm Taksim’de büfe işleten arkadaşları Aydın’ın da gözaltına alınmasına neden olur. Daha sonra Aydın’ın işkenceyle tüm asılsız suçlamaları kabul etmesi, üç arkadaşın birlikte hiç beklemediği yargı sistemi sorunlarıyla karşılaşmasına yol açacaktır. Filmde Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş üçlüsü rol almaktadır.
5. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019) – IMDb: 8.3

Görsel Yükleniyor...
En güzel Türk filmleri arasında yer alan yapım, efsane halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatıyor. 1984 yılında Bulgaristan’da Bulgaristan Türklerinin isimleri zorla değiştirilince herkesin sabrı taşar. Naim Süleymanoğlu ise bu durumu tüm dünyaya duyurmak için Bulgaristan’dan ayrılıp Türkiye’ye gelir. Ancak bu sefer daha fazla çalışması gerekecektir. Filmde Naim Süleymanoğlu’nu Hollanda asıllı Türk oyuncu Hayat Van Eck canlandırıyor.
4. Bizim İçin Şampiyon (2018) – IMDb: 8.3

Görsel Yükleniyor...
IMDb en iyi Türk filmleri arasında yer alan Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot isimli yarış atı ile ünlü olan Halis Karataş ve Begüm Atman’ın aşk öyküsünü anlatıyor. Aynı zamanda filmde Halis Karataş’ın jokey olması ve sayısız başarıya imza atması gösteriliyor. Filmde Halis Karataş’ı Ekin Koç, Begüm Atman’ı ise Farah Zeynep Abdullah canlandırıyor.
3. Babam ve Oğlum (2005) – IMDb: 8.3

Görsel Yükleniyor...
Çağan Irmak’ın yönettiği film, gazetecilik okumak için çiftlikten ayrılan Sadık’ın, yıllar sonra oğlu ile birlikte çiftliğe dönmesini konu alıyor. Sadık gazetecilik okumak için Ege’deki çiftlikten ayrılıp üniversiteye gider. Ancak babası onun ziraat mühendisliği okuyup çiftliğin idaresini eline almasını istemektedir. Diğer yandan Sadık üniversitedeyken politika ile yakından ilgilenir. Bunu duyan babası onu evlatlıktan reddeder. Ayrıca Sadık’ın başına politik nedenlerden dolayı pek çok kötü şey gelir. Bir gün Sadık’ın eşi doğum esnasında hayatını kaybeder. Gördüğü işkencelerden sonra sağlığı iyi olmayan Sadık, oğluyla birlikte çiftliğe döner.
En iyi dram filmleri Türk sinemasında izlenir diye boşuna denmiyor. Ödül üzerine ödül alan Babam ve Oğlum filmi bunun en büyük örneği. Filmde başrolleri Çetin Tekindor ve Fikret Kuşkan ikilisi paylaşıyor.
Ayrıca uluslararası festivallerden ödül alan Türk filmlerini izlemek isterseniz: “Uluslararası Festivallerden Ödülle Dönmüş Türk Filmleri”
2. Ayla (2017) – IMDb: 8.4

Görsel Yükleniyor...
1950 yılında Kuzey Kore, Güney Kore’ye saldırdığında Birleşmiş Milletler’in yaptığı yardım çağrısı sonucu Türkiye, Kore’ye bir tugay gönderir. Her şey gönderilen tugayın içindeki askerlerden birisi olan Süleyman Astsubay’ın gece savaş meydanında annesi babası öldürülmüş küçük bir kız bulmasıyla başlar. Daha sonra onu sevmeye başlar ve adını “Ayla” koyar. Süleyman Astsubay’ın görev süresi biter ve Türkiye’ye dönmesi gerekir. Bu sırada yanında Ayla’yı da götürmek için her yolu dener. Ancak başarılı olamaz. Aradan yıllar geçse de bu ikili birbirini unutmaz ve sonunda bir araya gelirler.
Gerçek bir hikaye olmasıyla dikkat çeken Ayla, IMDb en yüksek Türk filmleri arasında yer almaktadır. Filmde Süleyman karakterini İsmail Hacıoğlu, Ayla’yı ise Kim Seol canlandırıyor.
1. Dağ 2 (2016) – IMDb: 8.8

Görsel Yükleniyor...
Oğuz ve Bekir, askerlik süreleri bitmeye yakınken Özel Kuvvetler’e katılır. Burada zorlu bir eğitim alan ikili 6 yıl sonra ise toplam 8 kişiden oluşan bir Muhabere Arama-Kurtarma (MAK) ekibi ile Irak’a girer. Operasyon, IŞİD’in esiri olan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmak üzerine kuruludur. Ancak burada beklenmedik şeyler yaşanacak ve askerler vicdanlarının sesini dinleyecektir.
En iyi Türk filmleri arasında yer alan Dağ 2, 2016 yılında Türkiye’de en çok izlenen film oldu. Ayrıca filmde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait silahlar ve zırhlar kullanılıyor.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Sinema konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam