menu
favorite Favorilere Ekle

En meşhur at türleri nelerdir?

enler tarafından 2 ay önce oluşturuldu - 28 Ocak 2020 Salı 16:04

Cevaplar

enler
- 2 ay önce
En meşhur at cinsleri: Arap, İngiliz, Çin, Ahal Teke ve Midillidir.
Arap atı: Çok dayanıklı mükemmel bir binek ve yarış atıdır. Arabistan’a geçen Orta Asya ve Anadolu Türk atlarından türemiştir. İngiliz atlarından daha dayanıklı olup, 24-28 saat hiç su içmeden yol alabilir.
https://i.ibb.co/ZKVMz8K/1.jpg
İngiliz atı: İyi bir binek ve yarış atıdır. Özellikle yarış için yetiştirilir. Arap aygırı ile İngiliz yerli kısraklarının çiftleştirilmesinden türetilmiş bir soydur. Arap atından daha uzun bacaklıdır.
https://i.ibb.co/NsJvM3M/2.jpg
Çin atı: Bacakları İngiliz atından daha kısa ve Arap atından daha uzundur. Bu sebeple yarışlar için uygun değildir, çünkü kısa mesafelerde çok yüksek hızlara çıkamamaktadır. Fakat bacaklarının uzunluğu sayesinde çok uzun mesafelerde ortalama bir attan daha fazla yol kat eder, daha dayanıklıdır. Bu da Çin atlarını tarih boyunca Orta Asya kavimleri tarafından tercih edilen bir tür haline getirmiştir. Yarışlar için uygun atlar olmadıkları için türleri tükenme tehlikesi altındadır.
https://i.ibb.co/DLtb2kF/3.jpg
Ahal teke: Araştırmacılar 3000 yıl önce Türkler tarafından ev cilleştirilmiş ilk at cinsi olarak görürler.Türkistanda özellikle Türkmenistanda çok yaygın kullanılan bir at cinsidir.Ahalteke atları Orta Asya’daki özel bir at türüdür.Türkler tarihleri boyunca bu atlarla savaşmıştır.Bugün hala Orta Asya Türk Devletleri’nde bu atlar insanlar tarafından kullanılmaktadır.
https://i.ibb.co/r0mwZWV/4.jpg
Midilli atı: Küçük, sâkin ve dayanıklı bir at çeşididir. Keçi veya koç iriliğindedir. Çocuklar için iyi bir binek hayvanıdır. Hafif gezinti arabalarına koşulduğu gibi maden ocaklarında da istifade edilir. Shetland, İzlanda ve Norveç midillileri meşhurdur.
https://i.ibb.co/dt7cVtp/5.jpg
Yanıtla
0
0

Bu soru için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer sorular
İlginizi çekebilecek diğer sorular
Benzer Sorular
Bugün En Çok Okunanlar
Bu Hafta En Çok Cevaplanan Sorular
Bu Hafta En Çok Tepki Verilen Sorular
© SoruDenizi v1.2.3 - DMCA Compliant and Protection by DMCA
Giriş Yap
Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz
Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam