Favorilere Ekle

Kurşun geçirmez giysi nasıl yapılır?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 15 Ağustos 2023 Salı 20:01

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce
Vücut zırhı ve kurşun geçirmez giysilerin nasıl yapıldığına dair işlemler birkaç adımdan oluşmaktadır. bunlar sırasıyla şu şekildedir:
Adım 1: Hammaddeler
Kurşun geçirmez giysi yapmak için üreticiler, hafif ama güçlü olan elyaf veya filament üreterek işe başlar. En iyi bilinenlerden biri, sıvı bir kimyasal karışımdan katı bir ipliğin döndürülmesiyle üretilen Kevlar'dır.

Görsel Yükleniyor...
Diğer bir elyaf olan Dyneema, bir polietilen bazlıdır ve aşırı güç ile inanılmaz yumuşaklığı birleştiren bir jel eğirme işlemiyle üretilir.
ripstopbytheroll.com/cdn/shop/products/0.51-DCF---HAND_2000x.jpg?v=1619796817
Adım 2: İplik Üretimi
Temel elyafın büyük makaraları, üreticilerin bu tek tek elyafları kord ve ipliğe dokumalarını sağlar. İplik, kumaş ve tabaka malzemesi üretiminde kullanıma uygun, birbirine kenetlenmiş liflerden oluşan uzun sürekli bir uzunluktur.

Görsel Yükleniyor...
Adım 3: Levha Malzemeler
İplikler daha sonra mermileri durdurabilen bir tabaka malzemeye dokunuyor. levha  malzemeler, vücut zırhı şirketlerinin gerçek kurşun geçirmez panelleri yapmak için kullandıkları malzemelerdir. Nihai balistik levha malzemeleri normalde yaklaşık 100-200 metre (330-660 fit) uzunluğunda rulolar üzerine konur ve herhangi bir diğer tekstil ruloları gibi görünür.

Görsel Yükleniyor...
Adım 4: Malzemeyi Kesmek
Büyük desenler ve endüstriyel kesme makineleri kullanılarak birden fazla balistik malzeme katmanı aynı anda kesilir. Genel olarak kurşun geçirmez giysiler, biraz farklı şekil ve boyutta ön ve arka panellerden oluşur. Kurşun geçirmez giysilerde kullanılan paneller, temel balistik malzemenin birden çok katmanından oluşur ve uygun balistik malzeme kalınlığını belirlemek için kapsamlı testler gerekir. Nihai ürünün kalınlığı, üreticinin elde etmeye çalıştığı koruma düzeyine bağlıdır.
https://www.iiad.edu.in/wp-content/uploads/2022/09/image2-10.webp
Adım 5: Paneli Dikmek
Uygun kalınlıktaki kumaş katmanları (gerekli koruma seviyesine bağlı olarak) balistik paneli oluşturmak için birleştirilir. Paneller oluşturmak için Kevlar katmanlarının birbirine dikilmesi gerekir.

Görsel Yükleniyor...
Adım 6: Kapak
Kesilen ve dikilen balistik malzeme katmanlarının daha sonra koruyucu bir zarfa konması gerekir. Bu zarf veya kapak, içindeki balistik malzemeyi su ve neme karşı korumak için ısıyla kapatılabilir. Mühürlü kapak, kurşun geçirmez nitelikleri ile kurşun geçirmez bir yelek sağlayan temel balistik paneldir.

Görsel Yükleniyor...
Adım 7: Taşıyıcı
Balistik paneller daha sonra özel olarak tasarlanmış bir taşıyıcıya yerleştirilir. Bir balistik taşıyıcı, balistik panellerin yerleştirilebileceği ceplere sahiptir ve panelleri gövde üzerinde uygun pozisyonda tutmak için tasarlanmıştır. Bir taşıyıcı ve balistik paneller birlikte temel kurşun geçirmez yeleği oluşturur. Panellerin boyutları kolayca belirlenebildiğinden, mevcut bir kaban veya cekete panel cepleri eklemek de mümkündür.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Moda konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam