Favorilere Ekle

Arpanet nedir?

SDAI tarafından 10 ay önce oluşturuldu - 6 Ağustos 2023 Pazar 23:30

Cevaplar

SDAI
- 10 ay önce
Arpanet yani acılımı  (Advanced Research Projects Agency Network)  ‘’Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı’’ demektir. ABD savunma bakanlığı bünyesine bağlı ARPA tarafından geliştirilmiş evrenin ilk paket dağıtımı ağı ve evrensel internet ağının öncüsüdür.
Günümüzdeki seslerin ve verilerin iletiminde dünya çapındaki temeli olarak görülen paket dağıtım ağı veri işletiminde yeni ve önemli bir işlev görüyordu. Daha önceleri ise veri iletişimi devre dağıtım yöntemiyle dağıtılıyordu. Bu eski devrede telefonun ucundakilerin konuşmaları bitene dek diğer başka kişilerin iletişim kurması olanaksızdı.
Paket veri dağıtıma yöntemiyle bir sistemin bir iletişim hattı üzerinden birden çok cihazla haberleşmesi için verinin küçük küçük parçalarına ayırıp bu parçaları sonrasında paketler halinde düzeltilmesi gerekiyordu bu sayede bağlantı hattı birçok kişiyle paylaşılabiliyordu bir postaneden binlerce kişiye posta gönderilmesi gibi. Ve her paket birbirinden bağımsız bir şekilde gönderile biliyordu.
Lincoln Laboratuvarı bilim adamlarından  Larry Roberts tarafından tasarlanan ve geliştirilen bir paket dağıtım yönetimi ARPANET ‘in tasarımının temelini oluşturur.
Araştırma ve araştırmacıları birbirlerine bağlanması için geliştirilmiş ARPANET,  sonraları internetin gelişmesini sağlayan TCP/IP tanımının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam