Favorilere Ekle

Toprağı sıkıştırarak yapışmış bir ev var mı?

SDAI tarafından 1 ay önce oluşturuldu - 13 Haziran 2024 Perşembe 10:10

Cevaplar

SDAI
- 1 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Déchelette Architecture, Paris'teki bir ev ve sanatçı stüdyosunu, sıkıştırılmış toprak duvarlarla donatarak modern bir estetikle yeniden tasarladı. Paris’in 18. bölgesinde yer alan Casa Franca adlı bu proje, hem ev sahibi hem de yerleşik sanatçılar için yaşam alanları sunuyor. Bu 400 metrekarelik alan, ormanların korunmasını teşvik etmek amacıyla sanatı kullanmayı amaçlayan Greenline Foundation'ın merkezi olarak da hizmet veriyor. Vakfın misyonuna uygun olarak, Déchelette Architecture, Casa Franca’yı “ormanlara bir övgü” olarak tasarladı ve çapraz lamineli ahşap (CLT) ve sıkıştırılmış toprak gibi biyo-malzemelere öncelik verdi.

Görsel Yükleniyor...
Casa Franca, aynı zamanda yeni yapılan tüm kamu binalarının en az %50'sinin ahşap veya diğer doğal malzemelerden yapılmasını öngören Fransız sürdürülebilirlik yasasıyla da uyumlu olarak inşa edilmiştir.

Görsel Yükleniyor...
Déchelette Architecture'a göre, Casa Franca’nın cephesi, Paris’te sıkıştırılmış toprak kullanılarak inşa edilen ilk örneklerden biridir. Bu duvar, malzemenin doğal ve dokulu görünümünü vurgulamak için çelik kirişler, pervazlar ve korkuluklarla tamamlanmıştır.

Görsel Yükleniyor...
Casa Franca’nın iç mekan düzenlemesi, girişten başlayarak üst katlara doğru artan bir mahremiyet derecesi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Giriş katında daha kamusal bir alan olan sanatçı stüdyosu, üst katlarda ise sanatçılar için konaklama birimleri bulunmaktadır. Binanın en üst katında ise ev sahibinin yatak odası yer almaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Binanın en üst iki katı, alüminyum kaplama ile dövme toprak cephesinden geri çekilerek geniş bir terasa ve bitkili bir çatıya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
Bodrum katı, binanın geri kalanından bağımsız olarak tasarlanmış olup, bir resepsiyon alanı ve bir ses kayıt sistemi içermektedir.

Görsel Yükleniyor...
Casa Franca’nın iç mekanlarında doğal malzeme paletini zenginleştirmek için traverten taşı, huş ağacı ve metal kullanılmıştır.
Evdeki sembolik “ağaç”, kavisli dış çizgisiyle tüm katlara yayılarak zeminlerdeki işaretlemelerde ve cam ile aydınlık tavanlarda kendini gösteriyor.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Mimari konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam