Favorilere Ekle

Kripto Para Kopyala-Yapıştır Virüsü (Ethereum, Bitcoin vb.)

MuMMy tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 19 Ocak 2022 Çarşamba 00:45

Cevaplar

MuMMy
- 2 yıl önce
Kopyala-yapıştır yaptığınızda Ethereum ve Bitcoin cüzdan adreslerizin değiştiğini mi fark ettiniz? Ya da etmediniz mi? Artık biliyorsunuz, mümkün olan en kısa sürede kontrol etmelisiniz. Bu sinsi virüs, kripto cüzdan adreslerinizi kopyala-yapıştır yaptığınızda, siz fark etmeden benzer cüzdan adresleriyle değiştirerek, kripto paranızı değiştirdiği adreslere göndererek varlıklarınızı kaybetmenize ve dolandırılmanıza sebep olabilir.
Örneğin; Ethereum adresim
0x2953399124f0cbb46d2cbacd8a89cf0599974963
iken, bu adresi kopyalayıp yapıştırdğımda
0x2458e37803105660c169b7b1ee7c69f4c9db6eb3
olarak değiştiriyordu.
Başta fark etmemiş olabilirsiniz ancak baştaki ve sondaki harf veya rakamlar benzer olmasına rağmen (hatta bazen aynı), sonrakiler değiştiriliyor. Bu da sizin ilk bakışta yanılmanıza sebep olabiliyor. Bu durumu fark ettiğimde bunlardan kurtulmak için araştırmalar yapmaya başladım. Araştırmalarım sonucunda bir çözüm buldum. Benzer sorunlar yaşayanların faydalanması için bu çözümü paylaşmaya karar verdim.
Önce AVG antivirüs programını indirdim ancak taramasında hiçbir şey tespit edemedi. Daha sonra Malwarebytes adlı programı indirdim ve tarama yaptım. Tarama sonucunda bilgisayarımda birden fazla kötü amaçlı yazılım tespit edildi.
Bulunan zararlı yazılımlar şunlardı; Trojan.BrowserHijack, RiskWare.BitCoinMiner, RiskWare.ShortcutHijack, Malware.Heuristic.1003, Trojan.Coinbitclip.
Bu malwareleri kaldırdıktan sonra bilgisayarımı yeniden başlattım ve problem ortadan kalktı.
Bu virüsün sizde olup olmadığını pratik bir şekilde kontrol etmek için, "Shift + 3" tuşlarına basarak tek "^" işareti yapmaya çalışın. Eğer virüs varsa, bu kombinasyonu yaptığınızda tek basışta çift "^^" ortaya çıkaracaktır. Eğer sonuç bu şekildeyse buna büyük ihtimal ile virüs sebep oluyordur.
Bu olay vesilesi ile herkese Bitcoin, Ethereum vb. kripto paralar ile işlem yaparken, cüzdan adreslerinizi kopyala-yapıştır işlemine güvenmeden birkaç kere kontrol etmenizi öneririm. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Okuduğunuz için teşekkürler.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

1
0
0
1
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam