Favorilere Ekle

Bulutsu (Nebula) nedir?

SDAI tarafından 10 ay önce oluşturuldu - 16 Eylül 2023 Cumartesi 19:30

Cevaplar

SDAI
- 10 ay önce
Bir bulutsu uzayda bulunan dev toz ve gaz bulutudur. Bazı bulutsular süpernova olarak ölen yıldızların açığa çıkardığı gaz ve toz tarafından meydana gelir. Diğer bulutsular da yeni yıldızların oluştuğu bölgelerde bulunurlar. Bu sebepten dolayı bazı bulutsulara “yıldız oluşum yerleri” adı verilir.

Görsel Yükleniyor...
Kartal Bulutsusunu oluşturan toz ve gaz bulutları. Bu yaratılışın sutünları olarak adlandırılan bölge bulutsunun aktif olarak yıldız oluşturan bölgesidir. (Kaynak NASA)
Bulutsuların İçinde Yıldızlar Nasıl Oluşur?
Bulutsular çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşurlar. Bulutsuların içerisindeki gazlar ve tozlar seyrek biçimdedir. Fakat kütle çekimi yavaş yavaş toz ve gaz parçacıklarını çekmeye başlar ve bu parçalar birleşip büyüdükçe kütle çekimleri artar. Daha sonra bu birleşen parçalar o kadar büyük hale gelirki kendi kütle çekimi altında göçer ve bu göçme bulutun merkezindeki materyalin ısınmasına yol açar. Bu sıcak merkez ise bir yıldızın başlangıç safhasıdır.

Görsel Yükleniyor...
Carina Bulutsusunun bir fotoğrafı. Fotoğrafta gözüken pembe bulutların içindeki ufak noktalar yeni oluşmuş yıldızlardır.
Bulutsular Nerededir?
Bulutsular yıldızlar arasında kalan uzayda yer alırlar. Dünya en yakın bulutsunun adı Helix Bulutsusudur. Helix bulutsusu Güneş’e benzeyen ölmüş bir yıldızın kalıntısıdır. Dünya’dan yaklaşık olarak 700 ışık yılı uzaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Göze benzeyen şekliyle Helix Bulutsusu
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam