Favorilere Ekle

Kağıt havlu nasıl ortaya çıktı?

BilgiliŞirin tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 15 Kasım 2019 Cuma 15:08

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 4 yıl önce
Kâğıt havlu bildiğimiz kumaş havluyla aynı işi görür. Elleri kurular, camları siler, toz almada kullanılabilir. Atılabilir olduğundan hijyen açısından tercih edilir. Ortaya çıkışında ise ne hijyenik ihtiyaçlar ne de pratik kullanılabilirliği rol oynamıştır. İnsan yaşamına girişi önce, öğrencileri ile çok ilgili bir öğretmen, sonra da hatalı üretilmiş bir vagon dolusu tuvalet kâğıdı sayesinde olmuştur.
1879 yılında ABD, Philadelphia’da bir okulda öğrencilerin tümü aynı kumaş havluyu kullanmaları sonucu toplu halde hasta olurlar. Çocukların kaptıkları soğuk algınlığından dolayı suçlanan öğretmen, bulabildiği yumuşak kâğıtları kare şeklinde keserek öğrencilerin kullandığı tuvalete koyar, her öğrencinin ayrı bir kâğıt kullanmasını ve sonra da atmasını sağlar. Böylece okulundan salgın hastalıkların ayağını kesen öğretmenin ünü etrafa yayılır, gazeteler ondan bahseder.
1900’lerin başında tuvalet kâğıdının en büyük üreticisi ve dağıtıcısı Scott firmasıdır. 1907 yılında firmanın başkanı Arthur Scott demiryolu idaresinden canım sıkan bir haber alır. Kesilip paketlenmek üzere büyük rulolar halinde sipariş edilen kâğıtlar gelmiştir ama hepsi tuvalet kâğıdı olarak kullanılamayacak kadar kalın, ağır ve buruşuktur. Scott başka amaçlarla da kullanılması mümkün görülmeyen bu vagonlar dolusu kâğıdı ne yapacağını düşünürken aklına, kâğıtları kesip havlu gibi kullandırarak öğrencilerini soğuk algınlığından kurtaran öğretmenle ilgili okuduğu bir gazete makalesi gelir.
Scott vagonlardaki kâğıtları üreticisine iade etmez. Rulolar üzerinde delikler açar, koparılıp yaprak halinde kullanılabilecek hale getirir. Mikrop yuvası kumaş havluların yerine hijyenik avantajlarını öne çıkartarak “sağlıklı havlu” ve “bir kişi bir kere kullanır” sloganları ile otellerde, okullarda, fabrikalarda kullanılmak üzere piyasaya sürer. Bu girişimin başarıya ulaşmasına devlet de yardım eder; döndürülerek kullanılan kumaş havluların hastalık yaydıkları gerekçesiyle umumi yerlerde kullanılmalarını yasaklar.
İlk kâğıt havluların evlerdeki tüketiciler tarafından kolay benimsendiği söylenemez. Bez havluları defalarca yıkayıp kullanmak varken, bir kere kullanıp atacakları kâğıtlara neden bu kadar para ödensin ki! İyice ucuzlayınca ve evler için bilhassa sağlık bakımından gerekliliği anlaşılınca kâğıt havlulara olan direnç de zamanla yıkıldı.
Günümüzde ortalama 225x250 milimetrelik 45 yapraktan oluşan yaklaşık 11,5 metrelik 3 katlı rulolar halinde satılan kâğıt havluların bazılarında yarım yaprak seçeneği de sunuluyor. Özel kanal sistemleri ve üç kat, su tutma kapasitesini arttırıyor. Dış yüzeyde yumuşaklık ve emiciliği sağlayan elyaflar kullanılırken iç yüzeyinde dayanıklılığı arttıran elyaflar kullanılıyor. Farklı renk ve desenlerde, yumuşağı, serti, kuvvetlisi, emici ve ekonomik olanı gibi çeşit çeşit kâğıt havlu marketlerde rafları dolduruyor.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Yaşam konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam