Favorilere Ekle

Bir ağaçtan kaç tane dosya kağıdı çıkar?

BilgiliŞirin tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 17 Kasım 2019 Pazar 16:05

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 4 yıl önce
Bu sorunun cevabı çok basitmiş gibi görünse de işin içine o kadar çok etken girer ki kâğıt üretiminde ne kadar ağaç kullanıldığını hesaplamak oldukça karışık hale gelir. Ağacın yaşı, büyüklüğü, cinsi, üretilecek kâğıdın cinsi, kullanım yeri, üretim yöntemi v.b. hepsi ayrı ayrı sonuca etki eder.
Bir kere her ağaçtan kâğıt yapılmaz. Endüstriyel ağaçların sadece yüzde 42’si kâğıt yapımında kullanılabilir. Bazı ağaçlardan aynı boyuttaki diğerlerine göre daha fazla kâğıt elde edilebilir. Ağacın ince dallan ve kabuğu kâğıt yapımında kullanılmaz ancak kâğıt üreticileri bu kabuklan enerji elde etmek için kullandıklarından hesaba katılmalan uygun olur. Bir ağaçtan ne kadar kâğıt çıkabileceğini kesin olarak saptamak zordur ama yine de kabaca bir hesap yapabiliriz.
Kâğıt tipi ve ölçüleri: A4, fotokopi kâğıdı, 0,21 x 0,297 m.
Kâğıdın birim ağırlığı: 80 gr / m2
Tek yaprağın ağırlığı: 80 x 0,21 x 0,297 = 4,99 gr.
Ağacın cinsi ve ölçüleri: Çam, 20m. yükseklik, 30 cm. çap
Ağacın hacmi: 3,14 x 0,15 x 0,15 x 20 = 1,413 m3
Ağacın kum özgül hacmi: 600 kg /m3
Ağacın ağırlığı: 600 x 1,413 = 848 kg.
Hamur olabilme yüzdesi: %50
Üretilen hamur: 424 kg.
Üretilen yaprak sayısı: 424 / 0,00499 = 84.970 adet
Sonuç olarak ortalama bir çam ağacından yaklaşık 85 bin dosya kâğıdı elde edildiğini, diğer bir deyişle bir ton kâğıt elde etmek için 2,35 ağaç gerektiğini söyleyebiliriz.
Tabii tüm bu hesaplamalar kâğıdın tamamen ağaçtan üretildiği varsayımına dayanıyor. Gerçekte ise kâğıdın üçte biri kullanılmayacak veya yakılacak ağaç parçalan ve talaşından diğer üçte biri daha önce kullanılmış kâğıdın geri kazanılmasından, son üçte biri ise yeni, kereste olamayacak kadar ince, çapı 20 santimetreden küçük ağaçlardan elde edilir.
Çevre açısından bakınca öncelikle yaşlı ve büyük ağaçlan kesmek insana daha doğruymuş gibi geliyor, ama kâğıt üretiminde genç ağaçlar tercih ediliyor. Genç ağaçlar daha hızlı büyüdüklerinden havadan daha çok karbondioksit emerler. Gövde yapıları da daha yoğun ve düzgün olduğundan genç ağaçlan kesip yenilerini yetiştirecek bir düzen kurmak, hem çevre sağlığı hem de kaliteli kâğıt üretimi bakımından daha iyidir.
Ağaçlar yenilenebilir kaynaklardır. Yeni fidanlar dikilmese bile tohumlarından yetişirler. İnsanlar ağaç kesimini önlemek için kâğıt üretim ve tüketimini kontrol altına almaya gösterdikleri özeni yangınlar ve ormana zararlı canlılarla mücadeleye de göstermek zorundadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki ağaçtan üretilen tek şey kâğıt değildir. Yer döşemesinden şişe tıpasına, deodoranttan ayakkabı cilasına, kolonyadan kürdana, kozmetik ürünlerinden mobilyaya kadar saymakla bitmez.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Yaşam konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam