Favorilere Ekle

Evcil köpek sahiplerinin alırken dikkatli olması gereken 10 ev bitkisi nedir?

biz10 tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 13 Haziran 2021 Pazar 13:25

Cevaplar

biz10
- 2 yıl önce

Görsel Yükleniyor...
Bitkileri seviyor musunuz? Çok sayıda insan, boşluklarını doldurmak için nadir ama güzel bitkiler arıyor. Bitkiler gerçekten sıkıcı bir alanı canlı bir alana dönüştürebiliyor. Ancak bazı bitkiler hayvanların, özellikle de köpeklerin yaşamını tehdit edebiliyor. Yani bir evcil hayvan sahibiyseniz, özellikle de bir köpek sahibiyseniz, o zaman bu yazı sizin için. Özellikle yutulduğunda köpeklerin sağlığını ve hatta yaşamlarını tehdit edebilecek bir dizi bitkiyi listeledik. Mümkünse isimlerini ve hatta görünüşlerini ezberlediğinizden emin olun.

1- Aloe Vera


Görsel Yükleniyor...
Aloe Vera, özellikle cilt üzerindeki etkisi başta olmak üzere insanlara birçok fayda sağlayan harika bir bitkidir. Ama ne yazık ki, köpekler için durum böyle değil. Aloe veranın jel maddeleri yutulduğunda köpekler için zehirli olmasa da, bazı kısımları evcil hayvanınızın sindirim sistemine iyi gelmeyebilir.

2- Hedera Helix


Görsel Yükleniyor...
Bu bitkinin bilimsel adı size tanıdık gelmeyebilir, bu bitki aynı zamanda Sarmaşık olarak da bilinir. Poison Ivy ile karşılaştırıldığında zehirli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değil. Güzel görünümünün arkasında, yutulduğunda kızarıklıklara ve nefes almada sıkıntılara yol açabilecek bir tehdit yatmaktadır. Köpekler için en kötü durum senaryosu koma ve felç olur.

3- Mauna Loa


Görsel Yükleniyor...
Peace Lily adıyla da bilinen Mauna Loa, büyük Lilyum ailesindendir. Bu bitki ailesinin her üyesi tehlikeli olmasa da, Mauna Loa da dahil olmak üzere bazıları köpekler için iyi değildir. Köpekler tarafından yutulduğunda, dillerini ve dudaklarını tahriş edebilir ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Buna ek olarak, kusma belirtileri de gösterebilirler.

4- Baby Jade


Görsel Yükleniyor...
Bu bitki Japon veya Çin Kauçuk Bitkisi, Yeşim Ağacı, Cüce Kauçuk Bitkisi ve Dostluk Ağacı gibi sayısız isimle bilinir. Adına rağmen, bir kez yutulduğunda verebileceği zararlı etkilerden dolayı kesinlikle köpekler için uygun değildir. Şu an itibariyle bu bitkinin hangi kısmının hayvanlara zararlı olduğu hâlâ bilinmiyor. Bununla birlikte, etkileri ataksi veya koordinasyon bozuklukları, kusma, yavaş kalp atışı ve depresyonu içerir. Bunun olmasını önlemek için bitkiyi evcil hayvanlarınızdan uzak tuttuğunuza emin olun.

5- Via Sori (Caladium)


Görsel Yükleniyor...
Bu enerjik görünümlü bitki daha çok Filkulağı ismiyle bilinir. Ayrıca çeşitli isimleri daha vardır; Cape, Ape, Malanga ve Pai. Bu bitkiyle temas, evcil hayvanınızın artan salya veya salya salgılamasına, yutma güçlüğü yaşamasına ve ağız sorunlarına neden olabilir. Bunun nedeni, Dieffenbachia bitkisine (köpekleriniz için bir başka zararlı bitki) benzer kimyasalların da bu bitki türünde bulunabilmesidir.

6- Salon Sarmaşığı (Epipremnum aureum)


Görsel Yükleniyor...
Bu bitki aynı zamanda Şeytan Sarmaşığı ismiyle de bilinir. Philodendron ile ilgili olarak - bu bitki türü oldukça zararlıdır ve gerçekten 'şeytan' ismine uygundur, çünkü sadece köpeğinize değil, kedinize de acı verebilir. Bitki, evcil hayvanınızın ağzını ve dilini tahriş edebilir. Bu bitki ile herhangi bir temas, evcil hayvanınızın yutma güçlüğü çekmesine, tükürük salgısının ve kusmasının artmasına neden olabilir.

7. Exotica


Görsel Yükleniyor...
Exotica, Dumb Cane ve Tropic Snow olarak da bilinir. Bitkinin bilimsel adı dieffenbachia'dır. Bu bitki sadece köpekler için değil, kediler için de tehlikelidir. Bitkinin toksinleri, dilin ve ağzın şişmesine veya yanmasına, solunum zorluğuna, tükürük salgısının ve kusmanın artmasına neden olabilir. Buna ek olarak, enfekte evcil hayvanda yutma güçlüğü yaşanabilir ve hemen tedavi edilmezse bu durum ölüme yol açabilir.

8. Sago Palmiyesi (Cycas Revoluta)


Görsel Yükleniyor...
Bu bitkinin tohumları, yaprakları ve hatta kökleri dahil olmak üzere Sago Palmiyesi'nin herhangi bir kısmı köpeğinize zarar verebilir. Bu bitki bir bütün olarak gerçekten zehirlidir. Bu egzotik bitkinin herhangi bir parçasını tüketmek kusmaya, ishale veya en kötüsü karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

9. Siklamen (Cycas Revoluta)


Görsel Yükleniyor...
Bu bitki herhangi bir odayı daha canlı gösterebilmesi ile oldukça zararsız görünüyor olabilir, ancak dış görünümüne aldanmayın, çünkü hem kediler hem de köpekler için tehlikelidir. Evcil hayvanlarınız tavşan kulağı yutarsa nöbetler, anormal kalp atışı, ishal ve artan salya/salya akıntısı yaşanabilir.

10. Tül Kuşkonmaz (Asparagus densiflorus)


Görsel Yükleniyor...
Asparagus Fern, Emerald Fern, Lace Fern, Plumosa Fern ve Sprengeri Fern gibi isimlerle de bilinen bu bitki sadece köpekler için değil, aynı zamanda kediler için de zararlıdır. Bu bitkinin meyvelerinde Sapogenin adlı bir toksin bulunur ve tüketildiğinde cilt iltihabına, karın ağrısına, ishale ve kusmaya neden olur.
Evcil hayvanınızın sağlığından ödün vermeden evinizi güzelleştirmek veya süslemek için kullanabileceğiniz birçok zararsız bitki vardır. Bu bitkiler; Bambu, Hens and Chicks, Blue Echeveria ve Burro’s Tail ve Nolina (At Kuyruğu Palmiyesi).
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Bitkiler konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam