Favorilere Ekle

Niagara şelalesi nerededir ve neler yapılabilir?

SDAI tarafından 6 ay önce oluşturuldu - 17 Ekim 2023 Salı 22:18

Cevaplar

SDAI
- 6 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Sürekli donan ve eriyen Niagara Nehri tarafından oluşturulan şelalelerin geçmişi Buzul Çağı'na kadar uzanmaktadır. Buna rağmen şelaleler, diğer doğal simge yapılarla karşılaştırıldığında "genç" kalmaktadır.
Şelaleleri keşfetmenin çeşitli yolları (su üzerinde veya yürüyüş yoluyla) ile her ziyaretinizde farklı bir bakış açısı görebilirsiniz. Şelaleler, ABD ve Kanada arasında doğal bir sınır olan Niagara Nehri üzerinde yer almaktadır. Şelalenin bir kısmı sınırın her iki tarafında yer almakta ve birden fazla ülkeye ait bir dönüm noktası oluşturmaktadır.
Niagara Şelalesi Nerede: Bu Doğal Dönüm Noktasının Tarihine Bir Göz Atın
Niagara Şelaleleri yıllar içinde yavaş yavaş oluşmuş ve Niagara Nehri'nin form değiştirmesiyle (donma ve erime) oluşmaya devam ederek sonunda Ontario Gölü ve Erie Gölü'ne akmıştır. Şelaleleri ilk deneyimleyenlerin yerel Amerikan yerlileri olduğu düşünülmektedir. Ancak kaydedilen ilk keşif 1600'lü yılların sonlarında Fransız bir rahip olan Peder Louis Hennepin tarafından yapılmıştır.
Şelalenin gücünden ilham alan Hennepin, şelaleyle ilgili "Yeni Bir Keşif" adlı kitabını yazdı ve bu kitap ilgi çekmeye başladı. Demiryolu 1800'lerde şelalenin yakınına kurulduktan sonra, ziyaretçiler cazibe merkezine akın etmeye başladı.
1896 yılında Nikola Tesla, New York Buffalo'ya elektrik getirmek için Niagara Şelalelerinin gücünü kullanan bir hidroelektrik sisteminin küratörlüğünü yaptı. Bu olay, halen dünya çapında kullanılmakta olan ticari bir uzun mesafe A.C. sisteminin ilk kullanımı olarak kayıtlara geçmiştir.
Rivayete göre Keçi Adası’nın ismi şuradan gelmiştir: Zamanın birinde adada yaşayan yaşlı bir adam çok sert bir kış soğuğunda soğukla savaşırken, hayvanlarından sadece bir inatçı keçisinin hayatta kaldığını görmüş ve bu korkutucu kışı beraber geçirmişlerdir. Bu olaydan dolayı adaya “Keçi Adası” denmiştir. Çok ilginç bir durum olmasına karşın Şelalenin yakınlarında bulunan bir kedi iskeleti kanatlı kedilerin varlığını kanıtlar niteliktedir.

Görsel Yükleniyor...
Niagara Şelalesi'ndeki Etkinlikler
Niagara Şelalesi'ndeki bu aktiviteler her yaştan ziyaretçi için mükemmel seçeneklerdir. Şelalenin doğal manzaralarından doğa yürüyüşlerine ve tarihi yerlere kadar uzanmaktadır.
Rüzgarlar Mağarası
Niagara Şelalesi'ndeki en önemli cazibe merkezlerinden biri Rüzgarlar Mağarası. Bu alan ziyaretçilerin şelalenin yakınında durmasına ve fırtınalı sisin tadını çıkarmasına olanak tanır. Bu aktiviteyi keşfetmeden önce bir yağmur ceketi getirmek veya satın almak, kıyafetlerin ıslanmasını önlemek için idealdir.
Bu konumda ayrıca ek bir ücret karşılığında "Dünya Burada Değişti Pavyonu" interaktif sergisi de yer almaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Akvaryum
Bu akvaryum 1.500 su hayvanının manzarasını sunan mükemmel bir aile dostu aktivitedir. Dünya çapındaki ekosistemleri ile akvaryumda tüm ailenizle birlikte vakit geçirmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Akvaryum ayrıca, koruma konusunda farkındalık ve eğitimin yayılmasına yardımcı olan çeşitli eğitici sergiler de sunmaktadır.
Yürüyüş Parkurları
Parkın ve şelalelerin enfes manzaralarını sunan çeşitli yürüyüş parkurları mevcuttur. En iyi seçenekler arasında Niagara Gorge Trailhead ve Whirlpool Rapids Bridge and Adventure Hike (sekiz yaşından büyük deneyimli yürüyüşçüler için) bulunmaktadır. Niagara Şelalesi çevresinde daha pek çok muhteşem yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Gözlem Kulesi
BuGözlem Kulesi Niagara Şelalesi'ndeyken mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Rüzgar Mağarası'ndaki tipik sis olmadan inanılmaz şelalelerin destansı manzaralarını sunmaktadır. Bu nokta, parkta ziyaretçilerin üç şelaleyi de aynı anda görebilecekleri tek yerdir.
Schoellkopf Enerji Santrali Harabe Alanı
Başlangıçta 1900'lerin başında üç aşamada inşa edilen Schoellkopf Enerji Santrali Harabeleri alanı ofisler, kapı evleri ve daha fazlasını içermektedir. O dönemde dünyanın en büyük hidroelektrik santraliydi. Kalıntıları ziyaret etmek, birkaç dakikalığına zamanda geri adım atmanızı sağlar.
Niagara Şelalesi Turları
Niagara Şelalesi'ni görmek için mevcut turlardan biriyle suyun üzerinde olmaktan daha iyi bir yol yoktur. Bu turlar şelaleler hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. İşte tadını çıkarabileceğiniz tur seçeneklerinden bazıları.
Bunlar Niagara City Cruises ile Kanada Tarafı Turları yakından bir tur veya havai fişek manzaralı güzel bir tur seçeneklerini içerir. Daha da fazlasını bulacaksınız Niagara Şehir Gezileri Şarap tadımı içeren bir gemi yolculuğundan, deniz bisikletine binmenizi sağlayan bir seçeneğe kadar günün i̇lk teknesi̇.
ABD tarafında, Niagara Jet City Cruises ile heyecan verici bir heyecan teknesi yolculuğunda şelaleleri görmenin en adrenalin dolu yolunu deneyimleyin.

Görsel Yükleniyor...
Niagara Şelalesi Nerede: Ziyaretinizi Planlama
Niagara Şelalesi'ni ister ABD ister Kanada tarafından ziyaret etmeyi planlayın, bu popüler cazibe merkezinin manzarasını kolayca görebilirsiniz. Şelalenin yakınlarında yapılacak pek çok aktivite ve görülecek şey olduğundan, özellikle zamanınız kısıtlıysa, önceden bir gezi programı oluşturmak idealdir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Doğa konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam