Favorilere Ekle

Grand Canyon (Büyük Kanyon) nerededir?

SDAI tarafından 7 ay önce oluşturuldu - 15 Aralık 2023 Cuma 22:29

Cevaplar

SDAI
- 7 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Büyük Kanyon, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısında, Arizona eyaletinde yer alan ve etkileyici manzaralarıyla ünlü olan bir kanyondur. Yaklaşık 1220 metre derinliğe ve 445 km uzunluğa sahiptir; bu da onu dünyanın en derin, en uzun veya en geniş kanyonları arasında olmasa da, benzersiz güzellik ve etkileyici boyutuyla ön plana çıkar. Colorado Nehri tarafından yıllar içinde oluşturulmuş olan bu dik kanyon, yılda yaklaşık 5 milyon ziyaretçi çekmektedir.
Özellikle güney kenarı, Colorado Nehri'nin muazzam manzarasıyla bilinen Büyük Kanyon'un en popüler ziyaret noktalarından biridir. Büyük Kanyon Ulusal Parkı, çöl ve orman arazisini içeren çeşitli ekosistemlere ev sahipliği yapar. Bu ekosistemler, nesli tükenmekte olan birçok bitki ve hayvan türüne ekolojik bir sığınak sağlar.
Büyük Kanyon, 445 km uzunluğundaki devasa bir çatlak olan Colorado Platosu'nu bölen bir oluşumdur. İnsanlar, son Buzul Çağı'ndan bu yana kanyonun içinde ve çevresinde yaşamışlardır. İlk Avrupalılar arasında yer alan İspanyol kaşifler, Büyük Kanyon'a ulaşan ilk keşifleri gerçekleştirenlerdi.
Büyük Kanyon, 1893'te Başkan Benjamin Harris tarafından orman rezervi olarak korunmaya alınmış ve 1919'da resmen Birleşik Devletler Ulusal Parkı ilan edilmiştir. Bu tarih, kanyonun doğal güzelliklerini ve ekosistemini koruma amacını taşır.

Görsel Yükleniyor...
Büyük Kanyon Nasıl Oluştu?
Kanyonun meydana gelmesinde etkili olan faktör, Colorado Nehri'nin yaklaşık 6 hatta bazı yeni teorilere göre 17 milyon yıl boyunca süregelen erozyon faaliyetidir. Bu süreç, kanyonun duvarlarında görülen farklı jeolojik evrelerin benzersiz bir temsilini oluşturur. Büyük Kanyon'un kayalarının, Dünya'nın yaşının üçte biri kadar olduğuna inanılmaktadır, bu da kanyonun oluşumunun uzun bir jeolojik süreç sonucunda ortaya çıktığını gösterir.
Coğrafya
Colorado Nehri, Güney Kıyı ve Kuzey Kıyı'nın ortalama kotları sırasıyla deniz seviyesinden 670 m, 2072 m ve 2438 m yükseklikte yer almaktadır. Bu geniş yükseklik aralığı, Büyük Kanyon'un olağanüstü biyoçeşitliliğine olanak tanımaktadır. Grand Canyon Ulusal Parkı içinde, yedi farklı yaşam bölgesinden beşi ve dört ana çöl türünden üçü bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, parkın 1500'den fazla yerli bitki türüne, 355 kuş türüne, 89 memeli türüne, 47 sürüngen türüne, 9 amfibi türüne ve 17 balık türüne ev sahipliği yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca, çöl kaplumbağası, iki leopar kurbağa türü, kel kartal, Amerikan alacadoğanı (Falco peregrinus) ve Amerika yaban koyunu (Ovis canadensis) gibi birçok nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türü de parkta bulunmaktadır.
Grand Canyon’a nasıl gidilir?
Öncelikle ABD'de Las Vegas veya Phoenix International havaalanlarına ulaşmanız gerekmektedir. Bu havaalanlarından birinden araç kiralayabilir veya alternatif olarak sunulan birçok otobüs turundan birine rezervasyon yaptırabilirsiniz. Her iki havaalanından Büyük Kanyon'a ulaşmak yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk gerektirmektedir. Eğer kendi aracınızı kullanarak gitmeyi tercih ediyorsanız, Kuzey Kenarı'na gitmek için Arizona Eyalet Yolu 67'yi, Güney Rim ve Büyük Kanyon köyüne ulaşmak için ise Eyalet Yolu 64'ü takip edebilirsiniz.
Grand Kanyon’da nerede kalınır?
Grand Canyon'un Kuzey ve Güney kenarlarında birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında konaklamayı planlıyorsanız, popüler oteller için önceden rezervasyon yapmak akıllıca olacaktır. Konaklama detayları için National Park Services Grand Canyon konaklama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Büyük Kanyon’u ziyaret etmek için en iyi zaman
Büyük Kanyon'u ziyaret etmek için yılın en uygun zamanları genellikle ilkbahar ve sonbahardır. Bu dönemlerde hava koşulları idealdir, yürüyüş için uygun şartlarda ve ziyaretçi sayısı daha azdır. Ancak, yaz aylarında ziyaret etmek istiyorsanız, yüksek sıcaklıkların 38 °C'yi aşabileceğini ve turist yoğunluğunun artabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Kış aylarında ise dondurucu soğuklar ve yoğun kar yağışı olasılığı vardır, bu da bazı bölgelere erişimi kısıtlayabilir. Örneğin, Kuzey Kenarı'na giden yol her yıl Ekim ayının sonundan Mayıs ortasına kadar kapalıdır.

Görsel Yükleniyor...
Büyük Kanyon Hakkında İlginç Bilgiler
Büyük Kanyon’da Amerikan Yerlileri
Arkeologlar, Büyük Kanyon'da yaklaşık 12.000 yıl önce yaşamış olan bölge sakinlerine ait arkeolojik kalıntıları ve eserleri keşfetmişlerdir. Bu tarih öncesi insanlar, son Buzul Çağı boyunca kanyonun içine ve çevresine yerleşmişlerdir. Bu dönemde Kuzey Amerika'da mamutlar, dev hayvanlar ve diğer büyük memeliler bulunmaktaydı. Arkeologlar tarafından bulunan büyük taş mızrak noktaları, erken insan yerleşimine dair önemli kanıtlar sunmaktadır.
MÖ 2000-1000 yılları arasında yapılan yüzlerce küçük dal böceği figürü, Kanyon duvarındaki mağaralarda keşfedilmiştir. Antropologlar, tarih öncesi avcıların başarılı bir av sağlamak amacıyla bu figürleri mağara duvarlarına çizmiş olabileceğini düşünmektedir. Pueblo halkı ardından Paiute, Navajo, Zuni ve Hopi kabileleri de zamanla Büyük Kanyon'da yaşamışlardır. Havasupai halkı ise Büyük Kanyon'u atalarının evi olarak kabul etmekte olup, bu halk 800 yıldan fazla bir süredir kanyonun içinde ve çevresinde yaşamaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Büyük Kanyon Ulusal Parkı, neredeyse bir eyalet büyüklüğündedir
Büyük Kanyon Ulusal Parkı, ABD'nin Rhode Island eyaletinden daha geniş bir alanı, 4931 km²'yi kapsayarak büyük bir doğal harikadır. Kanyonun bazı noktalarında derinliği bir mil, genişliği ise on mil kadar olabilmektedir.
Öbür Dünyaya Açılan Kapı
Hopi Kabilesi, Büyük Kanyon'u öbür dünyaya açılan bir kapı olarak kabul eder. İnanışlarına göre, ölümden sonra bir kişi, Colorado ve Küçük Colorado nehirlerinin birleşim noktasından yukarı çıkarak öteki dünyaya geçer.
Kanyon gizli mağaralarla doludur
Büyük Kanyon, tahmini bin adet mağara içermektedir, ancak bunların sadece 335'i resmi kayıtlara geçmiştir. Bu mağaralardan yalnızca biri turistlere açıktır.
1909’da önemli bir aldatmacaya konu olmuştur
1909'da Arizona Gazetesi, kanyondaki bir yeraltı tünelinde eski bir Tibet veya Mısır medeniyetinin izlerinin bulunduğunu iddia eden bir haber yayınlamıştır. Ancak Smithsonian, bahsedilen arkeologlar hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek bu haberi yalanlamıştır. Bazı komplo teorisyenleri ise hala bu haberin doğru olduğuna ve devlet tarafından gizlendiğine inanmaktadır.
Kolb Fotoğraf Stüdyosu
Kolb kardeşler, kanyonu ziyaret eden turistleri fotoğraflayarak gelir elde edebileceklerini keşfetmişlerdir. Turistlerin yolculuktan döndüklerinde çektikleri fotoğrafları satarak işlerini büyütmüşlerdir. Kolb Studio, Büyük Kanyon Köyü'nde bulunmaktadır.
Kim Keşfetti?
Büyük Kanyon'u gördüğü bilinen ilk Avrupalı, 1540 yılında gelen İspanyol kaşif García López de Cárdenas'dır.
Kaibab
Paiute kabilesinden Kuzey Amerika yerlileri, Büyük Kanyon'a Kaibab, yani kendi dillerinde 'Aşağı İnen Dağ' adını vermiştir.
The Grand Canyon Adını Kim Koydu?
ABD'li asker ve kaşif John Wesley Powell, Kolunu Shilo Savaşı'nda kaybettikten sonra 1869'da bölge için ilk kez "Grand Canyon" ifadesini kullanmıştır.
Ulusal Park Olması
1919'da Başkan Woodrow Wilson tarafından Büyük Kanyon'a Ulusal Park statüsü verilmiştir ve bu, Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan 17. milli park olmuştur.

Görsel Yükleniyor...
2 milyar yıllık Kayalık
Büyük Kanyon'un dibinde bulunan Vishnu Schist kayası, yaklaşık 2 milyar yaşında olduğu tahmin edilen bir kayadır. Üstteki kalker kayası ise yaklaşık 230 milyon yıl yaşındadır.
Kanyon Üzerinde Uçakların Çarpışması
1958'de, 30 Haziran 1956'da Büyük Kanyonlar hava sahasına uçma izni isteyen iki yolcu uçağı havada çarpışmış ve tüm yolcular hayatını kaybetmiştir. Bu korkunç olay, Federal Havacılık İdaresi'nin kurulmasına neden olmuştur.
Büyük Kanyon aslında dünyanın en derin kanyonu değil
Dünyanın en ünlü kanyonu olabilir, ancak Arizona'nın sembolü aslında Peru'daki Cotahuasi Kanyonu ve Nepal'deki Kali Gandaki Boğazı'ndan sonra gelmektedir.
Kanyondaki en tehlikeli hayvan aslında kaya sincabıdır
Gila canavarları adı verilen kertenkele ve Amerikan koyunu gibi diğer türlerin yanı sıra, ziyaretçiler daha çok bu mütevazi kaya sincabı tarafından ısırılmaktadır.
Kanyonun içinde bir kasaba var
Büyük Kanyon içinde bulunan Supai Village adlı ABD kasabası, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer yerleşim yerlerine en uzak topluluktur.
Pembe Çıngıraklı Yılanlara Dikkat
Pembe Çıngıraklı Yılan (Crotalus oreganus abyssus), sadece Büyük Kanyon'da bulunan altı çıngıraklı yılan türünden biridir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Doğa konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam