Favorilere Ekle

Türkiye' de edebiyat dünyasına yön veren 12 usta yazar kimdir ve meslekleri nelerdir?

SDAI tarafından 7 ay önce oluşturuldu - 27 Eylül 2023 Çarşamba 11:15

Cevaplar

SDAI
- 7 ay önce
Yazarlık, bir yazarın hayatının tamamını var eden süreçler halinde ortaya çıkar. Çünkü yazmak, her şeyin ötesinde kalan bütün bilinmezleri ifade etmekle mümkündür. Fakat yazarlık, diğer meslek dalları gibi bağımsız bir meslek sınıfına sokulmaz. Emekliliği ya da düzenli gelir kaynakları yoktur. İnsanın insanla ve yaşamla olan görünmez bağını cümlelere dönüştürmek, kitaplar halinde çoğaltmak ve insanlara sunmak, bazen bütün bir ömür demektir.
Hem bizim edebiyatımızdan hem de dünya edebiyatımızdan pek çok yazar, yazarlığın dışında çeşitli işlerde çalışarak geçimlerini sağlamışlardır.
1. Orhan Kemal

Görsel Yükleniyor...
Eserlerinde işlediği insan hayatlarının güçlü ve bir o kadar da gerçek olan yapısı, hiç şüphesiz ki Orhan Kemal‘in halkın ta kendisi olmasından kaynaklanıyordu. Yazar, babasının siyasi sebeplerden dolayı Suriye’ye yerleşmesi sonrasında bir süre bulaşıkçılık ve matbaa işçiliği yaparak geçimini sağlamaya çalışmış.
2. Oktay Rıfat

Görsel Yükleniyor...
Oktay Rıfat, Paris’teki eğitimini savaş nedeniyle yarıda bırakıp Türkiye’ye dönünce serbest avutaklık yapmaya başlamış. Aynı zamanda Melih Cevdet ve Orhan Veli’yle birlikte 1941 yılında Garip isimli şiir kitabını çıkaran yazar, 1961’de Devlet Demir Yolları’nda avukat olarak çalışmaya başlamış ve 1973 yılında emekliye ayrılmış.
3. Yusuf Atılgan

Görsel Yükleniyor...
Yusuf Atılgan‘ın gördüğü ve eserlerinde anlattığı dünya, yaşamı kucaklayan ve sonsuz kılan bir yapıya sahipti. Yazar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir yıl edebiyat öğretmeni olarak görev yapmış. Fakat siyasi faaliyetleri gerekçe gösterilerek on ay hapis yatmış. Çıktığında öğretmenlik görevi elinden alınmış olan Yusuf Atılgan, Manisa’ya yerleşerek 1946- 1976 yılları boyunca çiftçilik yaparak geçimini sağlamış.
4. Kemal Tahir

Görsel Yükleniyor...
Annesinin ölümünden sonra Galatasaray Lisesi’ndeki eğitimini yarıda bırakan Kemal Tahir, bir süre avukat katipliği yapmış. Ardından Zonguldak’ta kömür işletmelerinde ambar memurluğu görevini yürütmüş. Eserlerindeki insanları ve hikâyeleri yaşadığı dünyanın içinden ifadelendiren yazar, 1932’de Zonguldak’tan İstanbul’a dönünce gazeteci olarak çalışmaya başlamış.
5. Edip Cansever

Görsel Yükleniyor...
İkinci Yeni’nin fiyakalı dizelerine şairlik eden Edip Cansever, Kapalıçarşı’da babasından kalan antikacı dükkanında uzun yıllar çalışmış ve bu dükkanda dokuz kitap yazmış.
6. Cevat Şakir Kabaağaçlı

Görsel Yükleniyor...
Edebiyatımızda Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan yazar, sürgün için gönderildiği Bodrum’u o kadar sevmiş ki, sürgün cezası bittikten sonra 25 yıl boyunca burada yaşamış. Çocuklarının eğitimi için İzmir’e taşınınca turist rehberliği ve rehberlik eğitmenliği gibi işlerde çalışmış.
7. Refik Halit Karay

Görsel Yükleniyor...
Uzun yıllar sürgün hayatı yaşayan Refik Halit Karay, sürgün cezası bittikten sonra Robert Koleji’nde Türkçe öğretmeni olarak görev yapmış. Sonrasında ise Posta ve Telgraf Teşkilatı genel müdürü olarak çalışma hayatına devam etmiş.
8. Necip Fazıl Kısakürek

Görsel Yükleniyor...
Devlet tarafından Paris’e Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümü’e eğitim için gönderilen Necip Fazıl Kısakürek, bursunun kesilmesinin ardından Türkiye’ye dönmüş ve çeşitli bankalarda çalışmaya başlamış. 1938 yılında Haber Gazetesi’de çalışmaya başlayan yazar, buradaki görevi için bankacılığı bırakmış.
9. Cemal Süreya

Görsel Yükleniyor...
İkinci Yeni’nin bir diğer fiyakalı kalemi Cemal Süreya, 1954 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra sırasıyla maliye müfettiş muavinliği ve maliye müfettişi olarak görev yapmış.
10. Yaşar Kemal

Görsel Yükleniyor...
Edebiyatımızın usta yazarlarından Yaşar Kemal, ırgat katipliği, ırgatbaşılık, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük, öğretmen vekilliği, kütüphane memurluğu gibi işlerde çalışmış. Eserlerinde yarattığı dünyayı yaşadığı hayattan damıtarak edebiyata dönüştüren Yaşar Kemal, gaz kontrol memuru olarak da görev yapmış. Bunların dışında ise çeltik tarlalarında kontrolörlük ve arzuhalcilik gibi işlerde de uzun yıllar çalışmış.
11. Oğuz Atay

Görsel Yükleniyor...
Pek çok eseri edebiyatımızda önemli bir yer tutan Oğuz Atay, İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmış. Bu süreç boyunca birçok dergide öyküleri, makaleleri ve söyleşileri yayınlanmış.
12. Hasan Ali Toptaş

Görsel Yükleniyor...
Eserlerindeki dünyayı yaşamın her yanında var eden Hasan Ali Toptaş, yazarlık serüveninden çok önce, babasının yanında minibüs muavini olarak uzun yıllar çalışmış.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Edebiyat konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam