Favorilere Ekle

Cosplay nedir nasıl olunur?

SDAI tarafından 10 ay önce oluşturuldu - 8 Eylül 2023 Cuma 16:37

Cevaplar

SDAI
- 10 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Cosplay, aksesuarlar ve çeşitli kostümlerden faydalanılarak bir oyun, kitap, film, anime veya manga karakterini canlandırma oyunudur. İngilizcede “Costume” ve “play” kelimelerinin birleşiminden meydana getirilen bu sanatın kökeniyse Asya kıtası ve uzak doğu ülkeleridir. Cosplay çalışmalarının konusu fantezi, drama, büyü, aşk vb. birçok konu olabilir. Modern zamandaysa en gerçekçi Cosplay örneklerini anime karakterlerin, oyun ve film karakterlerinin bir canlandırılması olarak görüyoruz.

Görsel Yükleniyor...
Cosplay yapımlarını sıradan bir kostümden ayıran en önemli fark kostümün çizgilerden kurgulanarak gerçeğe yansıtılmış olmasıdır. Sıradan kostümlerin aksine Cosplay’ de gerçek olmayan ve doğa üstü karakterler sanatçı tarafından yapılan eklemelerle canlandırılır. Tüm dünyada oldukça eğlenceli bir sanat ve sosyal aktivite olarak görülen Cosplay sanatı sanıldığının aksine pahalı bir hobi değildir. Sanatçı istediği taktirde pekala düşük bütçeli çalışmalarla da kaliteli ve görsel şöleni yüksek Cosplay çalışmalarını meydana getirebilir.

Görsel Yükleniyor...
Bir Cosplay çalışması meydana getirerek bunu sunum haline getiren kişilere Cosplayer yani Kostüm Oyunu Sanatçısı denilir. Cosplayer çalışmasının gerçekçi bir sahne şöleni yaratması için yalnızca kostümün değil, kostümü giyen kişinin de canlandırılacak karakterle uyumlu olması gerekir. Bu nedenle Cosplay çalışmalarına katılacak kişilerin tiyatral yeteneklere sahip olması oldukça önemlidir.

Görsel Yükleniyor...
Cosplay
Cosplay çalışmalarının yapılmasının birçok farklı amacı olsa da en büyük amacı insanları eğlendirmektir. Genellikle hobi olarak icra edilen Cosplay sanatı, günümüzdeyse yaygın olarak alışveriş merkezi etkinliklerinde yada oyun ve benzeri etkinliklerin festivallerinde görme şansına sahip oluyoruz.

Görsel Yükleniyor...
Japonya gibi Cosplay sanatının çıkış noktası olan ülkelerdeyse, bu sanatın özel olarak icra edildiği Cosplay kafeler ve Cosplay etkinliklerinin sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Sanılanın aksine Cosplay dünyasına ülke olarak o kadar da uzak değiliz. Cosplay çalışmaları son yıllarda ülkemizde de çeşitli etkinlikler ve yarışmalar olarak sunulabiliyor. Büyük firma ve şirketlerin öncülüğünde geliştirilen Cosplay yarışmalarında amaç en gerçekçi ve etkileyici Cosplay çalışmasını yapmak, jüri konukları tarafından en yüksek puanı elde etmek oluyor.

Görsel Yükleniyor...
Cosplay Nasıl Yapılır?
Bir hobi olarak siz de Cosplayer olmak istiyorsanız önünüzde kat etmeniz gereken çok uzun bir yol var. Neyse ki bu yol birçok kaynakta size anlatıldığının aksine düşündüğünüz gibi zehirli sarmaşıklarla sarılı değil. Cosplay bir sanat şekli ve siz de kendinizi bir sanatçı gibi hissediyorsanız yapmanız gereken bu işten zevk almak ve kendinizi tümüyle sanatınıza adamak. Tabii bir de takip etmeniz gereken aşağıdaki adımlar var;

Görsel Yükleniyor...
Cosplay Karakteri Seçin
Cosplay yapmaya başlamanın ilk adımı ilginizi çeken ve gerçekten hayranı sayılabileceğiniz bir karakter seçmektir. Karakterin tüm özelliklerini bilmeniz size tiyatral alanda ve kostüm alanında da avantaj sağlayacaktır. Seçtiğiniz bu karakter Amerikan, Japon, Çinli veya Türk olabilir. Ayrıca karakterinizi bir şov, film, oyun, çizgi roman, anime, manga ve hatta markadan alabileceğinizi unutmayın.

Görsel Yükleniyor...
Cosplay Kostümünüzü Hazırlayın
Cosplay sanatının en zorlu alanı elbette kullanacağınız kostümü meydana getirmek. Hazır olarak da bir Cosplay kostümü satın alabilmeniz mümkün ancak elbette Cosplay’ in en makbülü kendi kostümünüzü emekle kendiniz tarafından oluşturacağınız olacaktır. Kostümünüzü hazırlarken;

Görsel Yükleniyor...
  • Hava koşullarını göz önünde bulundurun yazın sıcağın bir Iron Man Cosplay’i sizi tamamen buharlaştırıp, yok olmanıza neden olabilir.
  • Vücut ölçülerinizi göz önünde bulundurun ve seçtiğiniz karakterin sizinle vücut ölçülerinin örtüştüğünden emin olun. Çok kiloluysanız gerçekte zayıf olan karakterlere kesinlikle yönelmeyin.
  • Kostümünüz için gerekli olan malzemeleri toplayın. Örneğin bir kırbaç lazım olacaksa bu kırbacı sıfırdan yapmak yerine hazır almak daha mantıklı ve uğraşsız olacaktır. Unutmadan, Cosplay’in altına uygun bir ayakkabıya da ihtiyacınız olacak. Sakın güzelim kostümün altına spor ayakkabı giymeyi düşünmeyin.
  • Kostüm ihtiyacınız için kumaş satan çarşılardan uygun kumaşları alın. Eğer terzilik yeteneğiniz varsa bu kumaşlar yardımıyla kendiniz oldukça masrafsız şekilde Cosplay kostümünüzü hazırlayabilirsiniz. Eğer yeteneğiniz yoksa kostümü parçalara ayırarak işinin ehli bir terziye diktirebilirsiniz.
  • Kostümünüzü hazırladıktan sonra uygun bir ortamda bolca deneyin ve kıyafete alışmaya çalışın. Hatta evin içinde uzunca bir süre kostümle dolaşarak kendinizi tamamen moda sokabilirsiniz.

Görsel Yükleniyor...
Cosplay Çalışmanızı Sergileyin
Cosplay çalışmanız artık hazırsa sergilemeye de hazırsınız demektir. Kostümünüze ve kendinize güveniyorsanız şimdi kostümünüzle birlikte profesyonel fotoğraflar çekilebilir ve hatta kostümünüzü sergilemek için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu konu hakkında da size birkaç fikir verebiliriz;

Görsel Yükleniyor...
  • Yakın zamanda kostümünüzü kullanabileceğiniz etkinlikler hakkında araştırma yapın. Örneğin; bir oyun festivalinde oyun karakteri Cosplay’inin sergilenmesi oldukça kolaydır.
  • Cosplay çalışmanızın mutlaka profesyonel fotoğraflarını edinin. Bu fotoğraflar sayesinde hem kostümünüzü ücretli sergileyebilecek fırsatlar yakalayabilirsiniz hem de istediğinizde kostümünüzü satarak ek gelir elde edebilirsiniz.
  • Cadılar bayramı ve kıyafet balosu etkinliklerini kaçırmayın. Bu gibi durumlarda Cosplay çalışmaları en dikkat çekici çalışmalar olacaktır.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Eğlence konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam