Favorilere Ekle

Şirk nedir?

SDAI tarafından 9 ay önce oluşturuldu - 22 Ekim 2023 Pazar 00:07

Cevaplar

SDAI
- 9 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Allah'a eş koşmak anlamında kullanılan şirk günahı, affedilmeyen günahlardan biridir. Kişinin dünya hayatında şirk günahından tevbe etmiş olması gerekir. Kişiyi dinden çıkaran şirk günahının çeşitleri vardır.
Şirk Nedir, Şirk Çeşitleri Nelerdir?
Şirk, kelime olarak ortaklık, eş koşma anlamına gelmektedir. İslam dinine göre en büyük günahlardan biridir. La ilahe illallah Muhammedun Rasulullah kelimesi ile kişi şirkten kurtulur ve tevhid dinine girer. Şirk günahı ise kelime-i tevhidin tersidir. Şirk ortak koşmak, şerik ise ortak olan şey anlamında kullanılmaktadır.
Kuranı kerimde Nisa Suresi 48. ayette ' şirk günahı dışında bütün günahların affedileceği' buyrulmaktadır. Bu ayeti kerime şirk günahının ne denli büyük bir günah olduğunu anlatmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Şirk çeşitleri şu şekildedir:
1- Güneşe, aya, insanlara ve diğer yaratılmışlara doğrudan tapılması anlamına gelen şirk-i İstiklali açık ve net bir şekilde şirk koşma davranışıdır.
2- Allah-u Teala ile birlikte diğer yaratılmışların da uluhiyet gücüne sahip olduğuna inanmak ve onlara tapınmak suretiyle gerçekleştirilen şirk çeşidine şirk-i tebiz denilmektedir.
3- Mekkeli Müşriklerin işlediği şirk-i takrib, Allah'ın birliğine inanmakla birlikte put veya heykelleri aracı kabul ederek, değersiz olan bu taşlara kutsiyet kazandırmaktır.

Görsel Yükleniyor...
Şirk Koşmak Ne Demektir, Neden Yapılır?
Şirk koşmak, Allah'ın sıfatlarını, birliğini ve hakimiyetini başka yaratılmışlara vermektir. Yaratmada, emretmede ve diğer sıfatlarda canlı cansız varlıkları ilah kabul etmektir. İnsanlar arasında hakimiyeti kural koyma hakkını diğer canlılara vermektir. Genellikle şirk koşma hadisesi dünyevi menfaatler nedeniyle yapılır.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam