Favorilere Ekle

Dünya'nın ilk hostesi kimdir?

ilkler tarafından 3 yıl önce oluşturuldu - 5 Aralık 2020 Cumartesi 13:36

Cevaplar

ilkler
- 3 yıl önce
Dünyanın ilk hostesi, asıl mesleği hemşirelik olan Bayan Ellen Church'tür. Bayan Church, 15 Mayıs 1930 günü, Kaliforniya'nın Oakland Havaalanı'nda United Airlines'a ait üç motorlu ' Boeing 80A uçağına gelen 11 yolcuyu, "Hoşgeldiniz" diyerek karşıladı. Özel bir pilot olan hemşire Curch, birkaç ay önce havayolu şirketine bir mektup yazarak, "Kendisi gibi belirli nitelikleri olan genç hanımların, uçak içinde ev sahibeliği yapmasının" çok yararlı olacağı önerisinde bulunmuştu. Bunun üzerine havayolu . şirketi, yalnızca Bayan Church'ü işe almakla kalmadı, aynı zamanda onu "başhostes" olarak görevlendirdi ve seçeceği yedi genç kızı da eğitmesini istedi. Bayan Church'ün öteki hostes adaylarında aradığı koşullar da şunlardı: "Diplomalı bir hemşire olmak, 25 yaşını geçmemek, 52 kilodan ağır, 1 metre 55 santimden kısa olmamak." İlk elemeyi kazanan adaylar, gri ve gümüş düğmelerle kaplı yünlü üniformalarını giyerek görevlerine başladılar. Kendilerine ayda 125 dolar ücret ödeniyordu. Buna karşılık, ısınması ve havalandırması olmayan uçaklarda, ayda 100 saat uçmaları gerekiyordu. Görevleri sırasında, yolcuların valizlerini taşımak, uçağın iç temizliğini yapmak, uçak hangara girip çıkarken iterek pilota ve teknisyenlere yardımcı olmak, yakıt alımına nezaret etmek gibi oldukça "zevkli" işler de vardı. Her kalkıştan sonra biletleri toplarlar, uçak havalanınca da meyve kokteyli, kızarmış piliç, çay ya da kahve servisine başlarlardı. 950 millik tarifeli bir uçuşun süresi 18 saatti, ama bu süre bir hostes için 24 saat demekti. Önceleri Bayan Church ve öteki yedi hostes, pilotların ve hatta pilot eşlerinin kaba davranışlarından çok rahatsız oldular. Pilot eşleri, havayolu şirketine yazdıkları mektuplarla, "Bu kızların uçaktan kovulmalarını" istiyorlardı. Ancak, yolculardan gelen büyük baskı üzerine, United Airlines, hosteslerin görevine son vermedi ve bu sekiz kadın, yeni bir mesleğin öncüleri oldular.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İnsanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam