Favorilere Ekle

Pamukkale Travertenleri nedir?

SDAI tarafından 3 hafta önce oluşturuldu - 25 Mayıs 2024 Cumartesi 21:09

Cevaplar

SDAI
- 3 hafta önce

Görsel Yükleniyor...
Travertenler, yer altı sularında bulunan kalsiyum karbonatın çökmesiyle oluşan kimyasal tortul kayaçlardır. Bu çökme süreci, suyun buharlaşması, basıncın azalması veya suyun oksijenle temas etmesi gibi koşullar altında gerçekleşir.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale Travertenleri Nerede?
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenleri, Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Menderes Nehri vadisinde bulunmaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bu travertenler, doğal güzellikler arasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında seyahat tutkunlarının favorisi olmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale Travertenlerinin Yapısı
Pamukkale travertenleri, pamuğu andıran yapısını zamanla termal sularla etkileşime geçerek beyaz kireç taşı formunu almıştır. Denizli'nin Pamukkale ilçesinde Menderes Nehri vadisinde bulunan bu doğal oluşum, 35-100 derece arasında değişen 17 adet sıcak su kaynağına sahiptir. Antik dönemlerden beri bilinen bu kaynak, dışarı çıktıktan sonra 320 metrelik bir kanal boyunca akarak 60-70 metre yüksekliğindeki traverten teraslarına ulaşır. Başlangıçta jel kıvamındaki çökelti zamanla sertleşerek traverten halini alır. Pamukkale travertenleri, geçmişte çevresel etkilerden olumsuz etkilenmiş ancak imar alanlarının koruma altına alınmasıyla doğal görünümünü yeniden kazanmıştır.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale Travertenlerinin Tarihi
Bahsettiğimiz gibi, bölge, zengin yeraltı sıcak su kaynaklarına sahip olması nedeniyle birçok medeniyeti ağırlamıştır. Türkler ile bağlantısı ise 1071 Malazgirt Savaşı'nın ardından ortaya çıkmıştır. Yıllar içinde çeşitli devletler tarafından fethedilmeye çalışılmış olmasına rağmen, Denizli ve çevresi Türkiye sınırları içinde kalmıştır ve bölgede farklı medeniyetlerden izler bulunmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale Travertenlerinin Şifası
Harika manzarasının tadını çıkarırken, Pamukkale travertenlerindeki irili ufaklı havuzlarda şifa bulabilirsiniz. İlkbahar, sonbahar veya kış mevsimlerinde ziyaret etmenizi öneririz. Yaz aylarında, yakıcı güneşin ve sıcak su havuzlarının bir araya gelmesi rahatsızlık verebilir, bu nedenle ziyaret etmek zorlayıcı olabilir. Pamukkale'deki havuzlar, kalp-damar hastalıkları, romatizmal hastalıklar, tansiyon problemleri, raşitizm, böbrek ve kum taşı gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde bilimsel olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale Travertenlerinde Yapılabilecek Aktiviteler
Elbette listenin en başında termal havuzlarda yüzmek var. Ayrıca Pamukkale'nin rüya gibi manzarasında gün batımının tadını çıkarabilir, Hierapolis Antik Kenti'ni keşfedebilir, Kleopatra Havuzu'nda huzur bulabilir veya yamaç paraşütüyle heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz! Küçük bir hatırlatma: 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ücretsiz olan travertenlere Müzekart ile giriş yapmanızı öneririz.

Görsel Yükleniyor...
Hierapolis Antik Kenti, Müzesi ve Kleopatra Havuzu
Pamukkale biletinizle keşfedebileceğiniz yerler arasında Hierapolis Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi ve Kleopatra Antik Havuzu bulunuyor. "Kutsal Şehir" anlamına gelen Hierapolis, travertenlerin üzerinde yer alıyor. Apollon tarafından kurulduğuna inanılan kentin kökeni M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanıyor ve depremlerle büyük zarar görmesine rağmen UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi'nde korunuyor. Günümüzde hala aktif arkeolojik çalışmaların yapıldığı kent, sürekli olarak yeni keşiflere açık.

Görsel Yükleniyor...
Hierapolis kazılarında bulunan eserler başta olmak üzere, Laodikeia ve Tripolis gibi yerlerden getirilen eserlerin sergilendiği Hierapolis Örenyeri Müzesi, 1999 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sonucunda günümüzde ziyaretçilerini ağırlıyor. Roma Hamamı, Gymnasiumu ve kütüphanesi gibi yapılar, traverten taşlarıyla örülü üç ayrı salonda sergileniyor. 

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale travertenlerinin hemen üstünde yer alan Antik Havuz, Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın rivayete göre bu şifalı sularla dolu havuza girmesiyle ün kazanmıştır. Zekası kadar güzelliğiyle de tanınan Kleopatra, havuzun suyunun şifalı özelliklerini duyduktan sonra burada yüzmeye gelmiş.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale Travertenlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ülkemizde bulunmanın verdiği büyük şansla, Pamukkale travertenlerine gereken hassasiyeti göstermek önemlidir. Bu doğal mirası korurken dikkat etmemiz gereken ilk ve belki de en önemli nokta, travertenlere çıplak ayakla girilmesi gerektiğidir; ayakkabı ve çorapların çıkarılması, travertenlerin zarar görmesini önlemek için konulan önemli bir kuraldır ve bu kurala mutlaka uymalısınız. Ayrıca, UNESCO tarafından korunan travertenlerde her havuzun yüzme için açık olmadığını unutmamak önemlidir; ziyaretçilerin girebileceği havuzlar dışındaki alanlara girmek yasaktır.

Görsel Yükleniyor...
Pamukkale travertenlerini görmek, herkesin hayatında en az bir kez deneyimlemesi gereken yerlerden biridir. Bu eşsiz doğal güzellikleri seyahat listenizin en üst sırasına eklemenizi tavsiye ederiz. İyi yolculuklar dileriz!
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam