Favorilere Ekle

Rock müzik nedir ve tarihsel gelişimi nasıl olmuştur?

SDAI tarafından 11 ay önce oluşturuldu - 14 Ağustos 2023 Pazartesi 23:31

Cevaplar

SDAI
- 11 ay önce
Çok sevdiğimiz ve her dinlediğimizde enerjimizi yükselten Rock müziğin ortaya çıkışı 1950’li yıllara dayanıyor. O yıllardan bu yana hayran kitlesi arttıkça artan rock müzik günümüzde hala çok sevilen müzik tarzları arasında. Rock denildiğinde aklınıza çok sert ve asi müzikler gelse de aslında kendi içinde birçok tür barındırır. Yıllar geçtikçe, yeni nesil müzisyenler ve talepler sayesinde de farklı çeşitler ve türler çıkmaya devam etmiştir.

Görsel Yükleniyor...
Rock müzik nedir?
Genellikle elektro gitarın öne çıktığı bu müzik türünde en çok kullanılan enstrümanlar; bas gitar, bateri ve klavye gibi enstrümanlardır. Tabii elektronik müzik türü ile kıyaslandığında rock müzikte vokal de yer alır.  70 küsür yıldır hayatımızda olan rock müziğin ilham kaynağı olarak blues, country ve rhythm gösterilebilir. Başlangıçta siyahiler tarafından sahiplenilmesi ve çok sevilmesi zaman içinde tüm dünyaya yayılmasıyla devam etmiştir.
Rock müzik türleri nelerdir?
Söylediğimiz gibi rock müzik kendi içinde birçok farklı türü barındırır. Genel itibariyle kullanılan enstrümanlar çok farklılaşmasa da müziğin tonları bu türlere göre farklılık gösterir. Bu çeşitlerin ne olduğuna geçersek;
50’li yıllar Rock & Roll
İlk çıktığında rock müziğe rock and roll deniyordu ve ilham kaynağı blues ve caz olmuştu. Bu dönemler R&B ile benzer özellikler gösteren rock müzik 50’li yıllarda enerjik ve dans ettiren parçalar ile dinleyicileri etkiliyordu.
Dönemin önemli sanatçıları; Chuck Berry, Bo Didley, Jerry Lee Lewis, Elvis Presley
Hard Rock
1960’lı yılların başında ortaya çıkan, rock müziğin daha hızlı ve entrümanların daha sert çalındığı şekilde karşımıza çıktığı türdür. Etkileri günümüzde hala sürüyor ve o döneme ait parçalar hala en çok dinlenen müzikler arasında. Sanıyoruz ki ne kadar zaman geçerse geçsin, dinlenmeye de devam edecek.
Dönemin önemli sanatçıları; AC/DC, Quenn, The Doors, Deep Purple, Pink Floyd, Led Zeppelin ve tabii Elvis Presley’nin de ününün katlanarak arttığı bir dönem
Bu sanatçıları baktığımızda rock müziğin altın yılı değil de nedir sizce?
Blues Rock
Rock müziğin kökeninin blues olduğunu söylemiştik. Aslında birçok müzik türü blues’tan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Blues-rock, ilham almak için blues geleneğinin derinliklerine inen bir alt türdür. Bu nedenle, blues-rock'ın aynı zamanda rock'ın en büyük yeniliklerinden bazılarının kaynağıdır. Blues-rock, 60'lar ve 70'lerden sonra daha az popüler oldu, ancak modern rock'ta hala önemli bir rol oynuyor.
Dönemin önemli sanatçıları; Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, The Rolling Stones, Eric Clapton, The Black Keys, The Beatles
Heavy Metal
70’li yılların sonuna doğru birkaç müzisyen daha sert sesler çıkarmaya başladı ve böylece metalin ilk tohumları atılmış oldu. Bugün birçok insan metalin rock'ın bir alt türü değil, kendi türü olduğunu da söyler. Çünkü aslında metal de kendi içinde birçok alt türün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Fakat hala kaynaklarda metal müzik türü rock müzikle ilişkilendirilir.
Dönemin önemli sanatçıları; Motorhead, Black Sabbath, Iron Maiden, Metallica, Pantera, In Flames, Converge
Punk Rock
Ağır metalin doğduğu sıralarda başka gruplar farklı müzikler de yapmaya başlamıştı. Metal gibi sert ve enerjik olan punk’ın tohumları da 70’li yılların sonuna doğru atılmaya başlandı ve fırtınalar estirdi. Devrimci bir tür olarak tasarlanan punkta öncülerin çoğu politik aktivistlerdi ve dertlerini bu müzik türü ile anlatıyorlardı. Tarz olarak metale benzese de aslında müzik olarak metalden tamamen farklıdır. Pek çok punk müzisyeni, ağır metalin ayrıntılı yapaylığına karşı ham duygu ve temel sesleri tercih ettiler.
Dönemin önemli sanatçıları; The Sex Pistols, The Clash, The Dead Kennedys, Black Flag, Minor Threat, Rancid, Rise Against

Görsel Yükleniyor...
Rock müzik tarihi
Rock müzik türlerinden bahsederek, aslında tarihinin gelişimine de az çok değinmiş olduk. 50’lerde daha hafifi şekilde başlayan rock müzik zaman içinde yeni sanatçılar ile daha sert bir müzik türü haline gelmiş hatta metal müziğe kadar uzanmıştır. Şimdi biraz daha rock müziğin eğlenceli ve bilinmesi gereken önemli noktalarına tarihsel açıdan değinelim.
1950’ler ve 60’lar
1950'lerin Chuck Berry gibi öncü rock sanatçıları sayesinde ortaya çıkan bu müzik türü, dönemin güvenli pop müziğinin aksine, asi ve agresif tavrı ile döneme özgürlük kattı. 60’lı yılların başında özellikle Rolling Stones gençlik isyanını canlandırdı ve rock müziği yeni kültürel zirvelere taşıdı.
i.scdn.co/image/d58323616d4f5d22b51e9dfe0ba53aedabe53cd4
1970’ler
Rock müzik, popüler müziğin baskın formu haline geldikçe, yeni gruplar ortaya çıktı. Led Zeppelin, rock'a daha koyu, daha ağır bir ton verdi, '70'lerin en popüler gruplarından biri haline geldi ve hard rock veya heavy metal olarak bilinen yeni bir türün başlamasına yardımcı oldu. Aynı zamanlarda, Pink Floyd psychedelic öğeler ve karmaşık düzenlemeler ekleyerek tek bir temayla birbirine bağlanan ve tek bir oturuşta özümsenmesi gereken konsept albümler yarattı. 70’lerin sonunda Pink Floyd’un hippi tarzı üzerine punk ortaya çıktı ve gerek renkli saçlar, gerek kıyafetler ile dünyanın her yerinde fırtınalar estirdi.

Görsel Yükleniyor...
1980’ler
80'ler başladığında, ana akım rock ticari gücünü kaybediyordu. Amerikan grupları, geleneksel rock grubu düzenlemeleri ile içe dönük şarkı sözlerini dengeleyerek post-punk unsurlarla oynuyordu. Bu gruplar, kolej radyo istasyonlarındaki popülerlikleri nedeniyle kolej rock olarak adlandırıldı.
80'lerin sonunda, kolej rock, ana akım rock'a bir alternatif haline geldi ve yeni bir takma ad aldı: alternatif rock. Gruplar genellikle küçük, bağımsız olarak sahip olunan etiketlerle imzalandığı için indie rock olarak da adlandırıldı.
i0.wp.com/www.campus.sg/wp-content/uploads/2019/06/rock1.jpg?fit=1172%2C580&ssl=1
1990’lar ve Günümüz
1991 yılında Nirvana'nın "Nevermind" şarkısının yükselişiyle birlikte alternatif rock popüler müzik haline geldi. Ancak diğer gruplar kısa süre sonra sözde grunge hareketinin (hard rock ve punk'ın birleşmesi) bir parçası olarak ortaya çıkarken, Soundgarden gibi diğer gruplar alternatif ve ana akım rock müzik dünyalarında yer aldı.
Nirvana'nın solisti Kurt Cobain'in ölümüyle şiddetlenen alternatif müzik, on yılın ortasında parlaklığını kaybetmeye başladı ve ana akım rock'ın yeniden doğuşuna zemin hazırladı. Ana akım rock'ın geri dönüşünden yararlanan ilk gruplardan biri, hard rock ve rap'i hibrit bir çağrı rap-rock'a dönüştüren Limp Bizkit'ti. Grunge'ın altın çağında başarılı olan ancak Red Hot Chili Peppers gibi alternatif alt türlere kolayca uymayan gruplar, 90'lar boyunca izleyici bulmaya devam etti.
www.indyturk.com/sites/default/files/styles/1368x911/public/article/main_image/2021/05/07/655876-396963947.jpg?itok=bDYv5jzG
Rock müzik 21. yüzyıla girerken, en başarılı eylemler, kulağa oldukça farklı gelseler de, 60'ların öncülleriyle aynı ruha sahipti. Linkin Park hip-hop ve metali birleştirirken, 3 Doors Down geçmişin hard rock geleneklerini taklit etmeye başladı.
Şüphesiz bundan sonraki dönemde de rock müzik geçmişinden ilham almaya devam edecek gibi görünüyor.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Müzik konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam