Favorilere Ekle

Miachale Jackson They Don't Care About Us şarkısı hakkında bilinmeyenler nelerdir?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 28 Temmuz 2023 Cuma 22:39

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce - Son Düzenleme: 8 ay önce
" They Don't Care About Us ", Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Michael Jackson'ın 16 Nisan 1996'da dokuzuncu albümü HIStory: Past, Present and Future, Book I'den (1995) beşinci single olarak çıkan bir şarkıdır. Bu bir protesto şarkısı ve Jackson'ın şimdiye kadar bestelediği en tartışmalı parçalardan biri olmaya devam ediyor. ABD'de, antisemitik sözlerle ilgili iddiaları çevreleyen medya incelemesi, Jackson'ın birden fazla açıklama yapması, bir özür dilemesi, yönetmen Spike Lee'den savunma yapması ve şarkıyı değiştirilmiş sözler içeren yeni bir vokalle yeniden yayınlaması için teşfik görevi gördü. Şarkıcı, incelemelerin şarkının içeriğini istemeden veya kasıtlı olarak yanlış yorumladığını savunarak antisemitizm iddialarına karşı çıktı.
" They Don't Care About Us "a Lee'nin yönettiği iki müzik videosu eşlik etti. İlki Brezilya'da iki yerde çekildi: Salvador'un tarihi şehir merkezi Pelourinho'da; ve Rio de Janeiro'nun bir gecekondu mahallesi olan Santa Marta'da eyalet yetkilileri, videonun kendi imajına, bölgesine ve 2004 Olimpiyatlarını düzenleyen Rio de Janeiro'nun geleceğine zarar vereceği korkusuyla prodüksiyonu yasaklamaya çalıştı. Yine de bölge sakinleri, sorunlarının daha geniş bir kitleye duyurulacağını umarak şarkıcıyı görmekten mutlu oldular. İkinci video bir hapishanede çekildi ve insan hakları ihlallerine çok sayıda atıfta bulunulan video görüntüleri içeriyordu.
15 Haziran 1995'te, HIStory'nin yayınlanmasından bir gün önce The New York Times, "Bizi Umursamıyorlar"ın ırkçı ve anti-Semitik içerik içerdiğini bildirdi. Yayın, "Ben Yahudi, beni dava et, beni herkes yap / Beni tekmele, beni tekmele, beni siyah ya da beyaz yapma."
"Bu sözlerin sakıncalı görülebileceği düşüncesi beni son derece yaraladı ve yanılttı. Şarkı aslında önyargı ve nefretin verdiği acıyı konu alıyor ve toplumsal ve siyasi sorunlara dikkat çekmenin bir yolu. Ben halkın sesiyim. Sanık ve saldırıya uğrayan herkesin sesiyim ben, dazlanım, ben yahudiyim, ben zenciyim, ben beyazım, gençlere yapılan haksızlıklar insanlar ve sistemin onları nasıl haksız yere suçlayabileceği kişiyim, saldıran ben değilim . Bu kadar yanlış yorumlanabildiğim için kızgın ve kırgınım."
— Michael Jackson
Ticari olarak, "They Don't Care About Us" Avrupa ülkelerinde ilk ona girdi ve Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan ve İtalya'da bir numara oldu. ABD'de şarkı Billboard Hot 100'de 30 numaraya kadar yükseldi.
" They Don't Care About Us ", Jackson'ın 1996'dan 1997'ye kadar süren üçüncü ve son konser dizisi HIStory World Tour'da "Scream" ve "In the Closet" karışıklığının bir parçası olarak seslendirildi. Temmuz 2009'dan Mart 2010'a kadar Londra'daki The O2 Arena'da Jackson'ın This Is It geri dönüş konser serisinde icra edilecek, ancak gösteriler Jackson'ın Haziran 2009'daki ani ölümü nedeniyle iptal edildi. "Privacy" (Invincible albümünden) ve "Tabloid Junkie" (HIStory'den) gibi şarkıların bölümleri ve Kasım 2011'de Immortal albümünde yayınlandı.
Şarkı, 2014 ve 2015'teki Black Lives Matter protestoları sırasında ve yine 2020'de kullanılması nedeniyle yeniden ilgi ve alaka kazandı.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam