Favorilere Ekle

UEFA Merih Demiral'a ne ceza verdi?

SDAI tarafından 2 hafta önce oluşturuldu - 5 Temmuz 2024 Cuma 21:25

Cevaplar

SDAI
- 2 hafta önce

Görsel Yükleniyor...
Merih Demiral
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Disiplin Kurulu, Türkiye ile Avusturya arasında oynanan maçta attığı ikinci golden sonra "bozkurt işareti" yapan milli futbolcu Merih Demiral'a 2 maç ceza verdi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu karara tepki göstererek, "2 maçlık ceza kabul edilemez, hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz" dedi.
Büyükekşi, 3 maç ve altındaki cezalarda CAS'a itiraz ve başvuru yolunun kapalı olduğunu belirterek, "Verilen 2 maçlık ceza ile itiraz hakkımız da elimizden alınmıştır. Taraflı ve adaletsiz olan bu karar, tüm milletimizi derinden hayal kırıklığına uğratmıştır" şeklinde konuştu.
TFF Başkanı ayrıca, UEFA'nın maçta görevli delegesinin raporunda cezai yaptırım ile ilgili herhangi bir ifade bulunmadığını, bazı Batılı siyasetçilerin açıklamalarının ardından UEFA'nın müfettiş atayarak soruşturma başlatmasının sürece ve kararın bağımsızlığına gölge düşürdüğünü ifade etti.
Büyükekşi, "Bozkurt işareti" ile ilgili olarak, "Bu işaret hiçbir şekilde siyasi bir sembol değildir; Türklerin yüzyıllardır kullandığı ve Türklüğü sembolize eden bir işarettir" dedi.
UEFA'nın kararını "kabul edilemez" olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, X hesabından yaptığı açıklamada, "Futbolun heyecanı ve güzelliği, siyasi kararlarla gölgelenmemelidir" dedi.
Dışişleri Bakanlığı ise, "UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç cezası verilmesini esefle karşılıyoruz" açıklamasında bulundu.
Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:
"Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı önyargılı davranışların giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir."
Bahçeli, UEFA kararından vazgeçmezse Türkiye'nin Hollanda maçına çıkmamasını istedi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, UEFA'ya tepki göstererek, "2 maç men cezası ve itiraz yolunun kapatılması, tasvibi ve tahammülü imkansız bir skandaldır" dedi. Bahçeli, "UEFA bu yanlış kararından vazgeçmezse, Hollanda'nın sahada tek başına bırakılması ve A Milli Futbol Takımımızın Türkiye'ye dönüşü, milli haysiyetimize en uygun seçenek olacaktır" ifadelerini kullandı.
Merih Demiral, Türkiye'nin Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) Cumartesi günü Hollanda ile oynayacağı çeyrek final maçında ve Türkiye'nin Hollanda'yı elemesi durumunda yarı final maçında forma giyemeyecek.

Görsel Yükleniyor...
Merih Demiral
UEFA, Merih Demiral hakkında "uygunsuz davranış" iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Açıklamada, soruşturmanın UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca başlatıldığı belirtilmişti. Bu madde, futbol sahalarında "siyasi, ideolojik, dini veya ırksal propaganda içeren her türlü davranışı" yasaklamaktadır.
Merih Demiral, Instagram hesabında Avusturya karşısında attığı iki golü ve gol sevinçlerini gösteren bir video paylaşmıştı. Paylaşımında, "Günaydın Türkiye'm. Ne Mutlu Türküm Diyene" mesajını veren Demiral, videonun ön izleme görselinde bozkurt işareti yaptığı bir fotoğrafa da yer vermişti.
Türkiye, Merih Demiral'ın golleriyle Avusturya'yı 2-1 mağlup ederek EURO 2024'te çeyrek finale yükselmişti.
Erdoğan, Berlin'de oynanacak Türkiye-Hollanda maçını izleyecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye-Hollanda maçını izlemek üzere Berlin'e gitmesi planlanıyor.
UEFA'nın kararının açıklanmasından önce Kazakistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere konuşan Erdoğan, "Kimse Almanların formalarında kartal var diye şikayet etmiyor, Fransızların formasındaki horoz için de bir eleştiri yapılmıyor" dedi. Erdoğan, "Merih Demiral heyecanını bu şekilde ifade etti" şeklinde konuştu ve ekledi:
"Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığımız yetkilileri çağırdı ve gerekli adımlar atılıyor. İnşallah Cumartesi günü sahadan galibiyetle ayrılarak bir üst tura çıkacağız. Fevkalade bir durum olmazsa, maça gitme kararı aldık."
Türkiye, UEFA'nın soruşturma kararına ve Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin stadyumlarımızda yeri yok" açıklamasına tepki göstererek, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz'u Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı. Almanya da Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i Dışişleri Bakanlığı’na çağırmış, bu gelişmelerin ardından Erdoğan'ın Berlin'e gideceği duyurulmuştu.
Siyasilerden karara tepkiler
UEFA'nın ceza kararına Ankara'dan ve çeşitli siyasi partilerden çok sayıda tepki geldi.
Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu kararın futbol tarihinde unutulmayacak bir "kara leke" olarak kalacağını belirtti. Kılıç, kararın "siyasi bir yaklaşımın yansıması" olduğunu ve milli sevince "gölge düşürmek istendiğini" ifade ederken, bu kararın milli heyecana gölge düşüremeyeceğini vurguladı.
AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, "UEFA kararı açıklanmadan önce belirli mahfillerde kararın yayınlanması, bu kararın baskı gruplarının etkisi altında alındığını gösteriyor" dedi. Çelik, kararın futbolun üzerine "siyasi baskı gölgesi" düşürdüğünü savundu.
İYİ Parti'nin eski genel başkanı Meral Akşener, X hesabından kararı eleştirerek, "Avrupa'nın kendi içindeki aşırı sağ korkusunu, spor müsabakası aracılığıyla bizim üzerimizden bir mücadeleye dönüştürme çabasını çok iyi anlıyorum" dedi. Akşener, "Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden yetkilileri, bu ikircikli tutum ve saygısızlığın karşısında gereğini yapmaya davet ediyorum" çağrısında bulundu.
CHP Genel Başkanı Özgür Özel de kararı eleştirerek, UEFA'nın "hakkaniyetle bağdaşmayan siyasi bir karar" verdiğini savundu. Özel, "İtirazımızla bu kararın düzeleceğini umuyoruz. Karar ne olursa olsun, Milli Takımımız bu tutuma en güzel yanıtı yarınki maçta verecektir" ifadelerini kullandı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, "bozkurt sembolü"nün siyasi partiye ya da ırkçılığa hizmet etmediğini belirtti. Yavaş, "Bozkurt sembolü, Türk kültüründe binlerce yıldır var olan milli bir semboldür. Gagavuzya'dan Anadolu'ya, İran'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada Türklerin kimliğini temsil eder. Bu sembol, siyasi bir partiye ya da ırkçılığa atfedilmemelidir. UEFA'nın verdiği bu karar kabul edilemez. Diğer ülkelerin milli sembollerine herhangi bir ceza verilmezken, bu kararın kendisi ayrımcılığa yol açmaktadır" dedi.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Spor konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam