Favorilere Ekle

Araba Marka İsimleri Nereden Gelir?

Makale tarafından 1 yıl önce oluşturuldu - 1 Mart 2023 Çarşamba 19:48

Cevaplar

Makale
- 1 yıl önce
Çeşitli araba markalarının isimlerinin nereden geldiği konusunda farklı hikâyeler vardır. Bazı markaların isimleri kurucularının isimlerinden ya da kuruluş yerlerinden türemiştir, bazıları ise markaların ürettiği ürünlerle ilgili olarak seçilmiştir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:
 
Toyota

Görsel Yükleniyor...
Japonca "toyo" (çokluk) ve "oda" (alana) kelimelerinden türetilmiştir.
Mercedes

Görsel Yükleniyor...
Daimler ve Benz firmalarının birleşmesiyle oluşturulan Mercedes-Benz markasının ismi, Daimler şirketinin 1886 yılında ürettiği ilk otomobilde bulunan "Mercedes" adındaki Alman prensesinin isminden türetilmiştir.
BMW

Görsel Yükleniyor...
Bavarian Motor Works (Bavyera Motor İşleri) anlamına gelen BMW, Bavyera eyaletinde kurulmuş bir şirket olup, ilk olarak motosikletler ve sonrasında da araba üretmiştir.
Ford

Görsel Yükleniyor...
Henry Ford tarafından kurulan Ford Motor Company, Henry Ford'un soyadından türetilmiştir.
Volkswagen

Görsel Yükleniyor...
Almanca "Volkswagen" (halkın arabası) anlamına gelir ve Adolf Hitler tarafından tasarlandığı için, ilk olarak "KdF-Wagen" (Kraft durch Freude - Güç zevkle) olarak adlandırılmıştır. Daha sonra, marka "Volkswagen" olarak değiştirilmiştir.
 
Mitsubishi

Görsel Yükleniyor...
Mitsubishi ismi, Japonya'da kurulan Mitsubishi şirketinin kuruluş hikâyesine dayanır. Mitsubishi, Tosa Han (bugün Kōchi prefecture - Kōchi ilinde) tarafından yönetilen bir tüccar grubu tarafından kurulmuştur ve "Mitsu" (üç) ve "hishi" (dama taşı) kelimelerinden oluşmaktadır. Bu kelimeler, grubun üç tüccarının dam taşlarının birleşiminden oluşan bir logodan türetilmiştir. Mitsubishi, ilk olarak ticaret ve gemi inşa etme gibi faaliyetlerde bulunmuş olup, daha sonra otomobil üretimine de geçmiştir. Bugün, Mitsubishi dünya çapında otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Kia

Görsel Yükleniyor...
Güney Kore merkezli bir otomobil üreticisidir. Kia'nın ismi, Korece "ki" (özgürlük) ve "a" (asia - Asya) kelimelerinden türetilmiştir ve "özgür Asya" anlamına gelir. Kia, 1944 yılında Güney Kore'de kurulmuş olsa da, ilk olarak 1957 yılında motosikletler üretmeye başlamıştır. Daha sonra, otomobil üretimine de geçmiştir ve bugün Güney Kore dışında birçok ülkede otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Hyundai

Görsel Yükleniyor...
Güney Kore merkezli bir otomobil üreticisidir. Hyundai'nin ismi, Korece "hyeon" (özgür) ve "dae" (grandeur - büyüklük) kelimelerinden türetilmiştir ve "özgür büyüklük" anlamına gelir. Hyundai, 1947 yılında Güney Kore'de kurulmuş olup, ilk olarak tütün işleme tesisleri kurmuştur. Daha sonra, otomobil üretimine de geçmiştir ve bugün Güney Kore dışında birçok ülkede otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Honda

Görsel Yükleniyor...
Honda ismi, Japonya'da kurulan Honda şirketinin kurucusu Soichiro Honda'nın soyadından türetilmiştir. Soichiro Honda, motosiklet parçaları üretmeye başlamış ve daha sonra motosikletlerin tamamını üretmeye başlamıştır. Honda, 1946 yılında Japonya'da kurulmuş olup, daha sonra otomobil üretimine de geçmiştir. Bugün, Honda, dünya çapında otomobil ve motosiklet üretimi yapmaktadır.
 
Renault

Görsel Yükleniyor...
Renault markası, Fransız otomobil üreticisi Renault Group'un markasıdır. Renault markası, Louis Renault ve kardeşleri tarafından 1899 yılında kurulan Renault Frères (Renault Kardeşler) şirketinin markasıdır. Renault, ilk olarak otomobillerin yanı sıra, ağır vasıta ve gemi motorları üretmiştir. Bugün, Renault Group dünya çapında otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Skoda

Görsel Yükleniyor...
Çek otomobil üreticisi Skoda Auto tarafından kullanılan bir markadır. Skoda markası, 1895 yılında Çekler tarafından kurulan Skoda Works (Skoda İşletmeleri) şirketinin markasıdır. Skoda, ilk olarak makine ve ağır vasıta üretiminde bulunmuş olup, daha sonra otomobil üretimine de geçmiştir. Bugün, Skoda Auto dünya çapında otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Seat

Görsel Yükleniyor...
İspanyol otomobil üreticisi Seat S.A.'nın markasıdır. Seat markası, 1950 yılında İspanya hükümeti tarafından kurulan Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol Turizm Otomobili Şirketi) baş harflerinden oluşan markadır. Seat, ilk olarak Fiat'ın İspanya'daki yetkili üreticisi olarak kurulmuş olup, daha sonra kendi otomobillerini de üretmeye başlamıştır. Bugün, Seat S.A. dünya çapında otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Citroen

Görsel Yükleniyor...
Fransız otomobil üreticisi Citroën'in markasıdır. Citroen markası, 1919 yılında André Citroën tarafından kurulan Citroën şirketinin markasıdır. André Citroën, şirketin kuruluşu sırasında kullandığı Çin'den getirtilmiş Çin malısı (Citron) adındaki ürünlerinden esinlenerek şirketin ismini Citroën olarak seçmiştir. Citroën, ilk olarak otomobillerin yanı sıra, makine ve ağır vasıta üretiminde bulunmuş olup, bugün dünya çapında otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Fiat

Görsel Yükleniyor...
İtalyan otomobil üreticisi Fiat Chrysler Automobiles (FCA) tarafından kullanılan bir markadır. Fiat markası, 1899 yılında İtalya'da kurulan Fabbrica Italiana Automobili Torino (İtalyan Otomobil Fabrikası Torino) şirketinin kısaltılmış adı olan "Fiat"dan türetilmiştir. Fiat, ilk olarak otomobillerin yanı sıra, makine ve ağır vasıta üretiminde bulunmuş olup, bugün dünya çapında otomobil üretimi yapmaktadır.
 
Opel

Görsel Yükleniyor...
Alman otomobil üreticisi Adam Opel AG tarafından kullanılan bir markadır. Opel markası, Adam Opel tarafından 1862 yılında kurulan Opel şirketinin markasıdır. Opel, ilk olarak bisiklet üretiminde bulunmuş olup, daha sonra otomobil üretimine de geçmiştir. Bugün, Opel markası General Motors tarafından satın alınmış olup, General Motors Europe bünyesinde faaliyet göstermektedir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Teknoloji konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam