Favorilere Ekle

Japonya'nın SLIM uzay aracının son durumu ne?

SDAI tarafından 3 hafta önce oluşturuldu - 7 Mayıs 2024 Salı 18:34

Cevaplar

SDAI
- 3 hafta önce

Görsel Yükleniyor...
Japonya'nın SLIM ay aracındaki Çok Bantlı Spektroskopik Kamera (MBC) tarafından çekilen ilk iniş ve tekrar aktif olma görüntüleri.
Japonya'nın SLIM Ay aracının görevi, sona ereceği gece öncesinde güç kesintisiyle kesintiye uğradı. Ancak, bilimsel verileri toplamayı başardılar. SLIM, 19 Ocak'ta Shioli kraterinin kenarına iniş yaparken motor sorunları yaşamış olsa da başarıyla yer yüzeyine indi. Güneş hücreleri batıya dönük olduğundan yeterli güç alamadığı için uzay aracı kısa bir süre çalışabildi. Ancak, inişten yaklaşık 10 gün sonra güneşten yeterli enerji alarak tekrar aktif hale geldi. Bu sayede Japonya Havacılık ve Uzay Keşfi Ajansı (JAXA), son günlerde uzay aracının çok bantlı kamerasıyla Ay yüzeyini tarayabildi.
JAXA, 31 Ocak'ta SLIM'in navigasyon kamerası tarafından çekilen son görüntüyü yayınlarken, uzay aracının beklendiği gibi hareketsiz bir duruma geçtiğini belirtti.

Görsel Yükleniyor...
SLIM'in yeniden aktif olabilmesi için Ay gecesinden sonraki Ay gündüzünü beklemesi gerekecek. Bu da SLIM'in en az 15 Şubat'a kadar aktif olabilmesi için beklenmesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca elektronik sistemlerin, yaklaşık -130°C'lik ekvatoral sıcaklıklara dayanıklı olması gerekiyor.
Ancak SLIM, başarılı bir inişten sonra elde edilen bilimsel verilerle hedefine ulaşmış sayılabilir. JAXA, çok bantlı kameranın spektroskopik görüntüleme hedeflerini, üzerinde çalışılan çeşitli kayaçları ve regolitleri gösteren görüntülerle paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Elde ettiğimiz geniş veri yelpazesiyle, Ay'ın kökenine ilişkin gizemi çözmeye yardımcı olacak kayaları tanımlamak ve minerallerin kimyasal bileşimini tahmin etmek için analizlerimize devam ediyoruz. Bilimsel sonuçlar elde edildiğinde duyurulacaktır."
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Uzay konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam