Favorilere Ekle

Yerçekimi dalgaları ilk defa ne zaman tespit edilmiştir?

enler tarafından 3 yıl önce oluşturuldu - 19 Kasım 2020 Perşembe 16:54

Cevaplar

enler
- 3 yıl önce
Albert Einstein, yerçekimi dalgalarının mevcudiyetini 1916'da öne sürmüştü. Bu dalgalar, ancak 11 Şubat 2016'da tespit edilebildi. Yerçekimi dalgaları uzaydaki çok büyük nesneler hızlandıklarında ya da yavaşladıklarında ortaya çıkarlar. Bu dalgaların hareketlerinin haritasını çıkaran bilim insanları evrenin sinyallerini analiz etmenin yeni bir yolunu elde etmişlerdir. Dalgaları LIGO Bilimsel İşbirliği ve Virgo İşbirliği Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalga Gözlemleyicisi'ni (LIGO) kullanarak tespit etmişlerdir. En büyük yerçekim dalgası detektörü olan LIGO, ABD'de iki farklı yerdedir: Hanford, Washington'da ve Livingston, Louisiana'da. Bu yerlerin her ikisinde de, içlerine lazer gönderilen L şeklinde 4 km uzunluğunda çelik vakum tüpü bulunmaktadır. Her detektörde, lazerler birbirleri ile etkileşime girerek uzay-zamanda, interometri adı verilen bir süreçle incelenebilen minik dalgalanmalara neden olurlar. LIGO'nun tespit ettiği yerçekim dalgalarının, yaklaşık 1,3 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galakside birleşmekte olan yaklaşık 36 ve 29 solar kütleli iki kara delikten kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu tür dalgaları inceleyerek bilim adamları kozmik olayları "duyabilirler."

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Bilim konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam