Favorilere Ekle

Balıklar su içerler mi?

BilgiliŞirin tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 5 Temmuz 2019 Cuma 10:23

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 4 yıl önce
Su her canlı için gereklidir. Su olmasaydı yaşamın temel taşları hücreler yaşayamazlardı. Su oranının yüzde 20’ye düşmesi genellikle dokuların ölümüne yol açar. Su doğada çok bulunur. Okyanuslar ve denizler yeryüzünün yaklaşık onda yedisini kaplarlar.
Canlılar suyu içecekler ve besinler yolu ile alırlar. İlk bakışta bu husustaki en şanslı canlılar balıklarmış gibi görünür. Onların diğer kara ve hava canlıları gibi su arama dertleri yoktur. Zaten suyun içinde yaşarlar. Susadıkça ağızlarım açıp istedikleri kadar kana kana içebilirler.
Ne var ki, balıkların yaşamları dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir. Bir kere ağızlan ne solumaya, ne de su içmeye yarar. Hatta sindirimde bile önemli bir rol oynamaz. Ağızdan aldıkları yiyecekler mideye ulaşana kadar hiç sindirilmezler. Balıklar yiyeceklerinin çoğunu parçalamadan yutarlar. Dişler çiğneme işlevi yapmaz, sadece avı tutmaya ve koparmaya yararlar. Üstelik çoğunda insanlarda en önemli tat organı olan dil bile bulunmaz.
Canlıların gereksinim duydukları su, duru, renksiz, taze ve kokusuz olmalıdır. Deniz suyunda ise ortalama yüzde 3,5 tuz vardır. Balıklar su ihtiyaçlarını ağızlarından değil solungaç ve membranlarından geçirerek aldıkları deniz suyundan karşılarlar.
Deniz suyundaki tuz konsantrasyonunu, bu organlarındaki yarı geçirgen yani suyu geçirip tuzu geçirmeyen zar benzeri elemanlarla azaltırlar. Balıklar aldıkları suyu, vücut ihtiyaçları için çok verimli kullanırlar. Bu nedenle idrarlarında çok az su vardır.
Denizlerde yaşayan balina, yunus, fok gibi memeli hayvanlar vücutlarının ihtiyaç duyduğu suyu deniz suyundan değil yedikleri balık ve diğer deniz canlılarından sağlarlar. Zaten denizde yaşayan başta balıklar olmak üzere tüm canlıların vücutlarının çoğu sudur.
Deniz memelileri yeteri kadar balık yiyemedikleri zaman aç kalmalarının yanında vücutlarında çok ciddi sonuçlara yol açabilen su eksikliği de görülür. Dehidrasyon denilen bu durumla karşılaşmamak için sürekli yemek zorundadırlar.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam