Favorilere Ekle

Tabancalı karides (Alpheidae Karidesi) nedir?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 20 Kasım 2023 Pazartesi 22:00

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Alpheus, yani tabancalı karides, tropikal ve ılıman bölge akarsularında yaygın bir karides türüdür.
Bir tabanca, ortam hava olduğunda çok iyi bir silahtır. Ancak ortam su ise, suya çarpan mermi suyun yoğunluğu ile namludan bile çıkmakta zorlanacaktır. Yalnız tabancalı karides için su sorun değildir. Ortam su ise, en iyi tabanca ondadır. Tabancalı karidesin bilimse adı “Alpheidae”dir. Bu canlı eşsiz bir kıskaca ve onunla birlikte gelen tabancaya sahiptir. Bu sebepten halk arasında tabancalı karides olarak bilinir. Kıskacında bulunan tabanca öyle güçlüdür ki, havada saniyede 800 metre yol kat eden merminin bile çaresiz kaldığı suda, o harika bir iş çıkarır.

Görsel Yükleniyor...
Tabancalı karides, kıskacında bulunan tabanca ile düşmanına saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen hava baloncukları fırlatabilmektedir. Bu hava baloncukları 20-30 santimetre uzaktaki düşmana oldukça hasar verebilmektedir. Çünkü bu hava baloncukları Güneş’in yüzey sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta bulunur. Neredeyse 4000 santigrat derecede olan bu hava baloncukları, tabancalı karidesin kendinden büyük düşmanlarını bile alt etmesini sağlayabilir.
Tabancalı karides, kıskacındaki tabancayı ateşlediğinde ortaya mükemmel bir güç çıkar bu güç hava baloncuğunu ısıtıp düşmana doğru giderken, aynı zamanda bu güçle beraber sonik patlama da oluşur.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam