Favorilere Ekle

Topuklu ayakkabı çıkışı ve bilinmesi gerekenler nelerdir?

SDAI tarafından 7 ay önce oluşturuldu - 8 Ekim 2023 Pazar 22:28

Cevaplar

SDAI
- 7 ay önce - Son Düzenleme: 7 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Günümüzde topuklu ayakkabı denildiğinde kadınlar akla gelmektedir. Oysa topuklu ayakkabı ilk olarak erkekler için üretilmiştir. Askerlerin, at üzerinde ayaklarını üzengide rahat ve dengede tutabilmeleri için topuklu ayakkabı giydikleri rivayet edilmektedir. Yine 17. yüzyılda Avrupa sokaklarının çamur ve pislik içinde olmasından dolayı erkekler ayaklarını bu pislikten korumak için topuklu ayakkabı giyerlermiş.
1673'te Kral XIV. Louis’nin kırmızı topuklu ayakkabı giymesiyle soylular arasında topuklu ayakkabı giderek yaygınlaşmıştır. Kadın mücadelesi ve kadınların erkekler gibi statü kazanmaya başlamasıyla kadınlarda erkeklerle eşit olduklarını göstermek için topuklu ayakkabı giymeye başlamışlardır. Zamanla kadınlar içinde yaygınlaşan topuklu ayakkabı, erkeklerin kullanımından çıkmıştır.
Hemen her kadının dolabında bulunan topuklu ayakkabıları da seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Her ne kadar spor ayakkabılar kadar rahat olmasa bile topuklu ayakkabı bir kadının şıklığını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Bu şıklığı sağlamak için mümkün olduğunca estetik ve rahat topuklu ayakkabı modeli seçilmelidir.

Görsel Yükleniyor...
Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?
Topuklu ayakkabı seçilirken kişinin ayak yapısını ve numarasını iyi bilmesi gerekir. Rahat ve şık topuklu ayakkabı seçimi için bu çok önemlidir. Ayak yapısına uyum sağlayacak modelde ve numarada seçim yapılmalıdır. Kişi ayak numarasını bilse bile ayakkabı modeli ve kalıbına göre, giyilen ayak numarası değişiklik gösterebilir. Bu nedenle topuklu ayakkabı, mutlaka denenerek alınmalıdır.
Topuklu ayakkabılarda tercih, en çok ince topuklu, ucu sivri ayakkabı olan stilettolardan yana olmaktadır. Fakat topuk boyutuna ve ebatına göre topuklu ayakkabılar değişiklik gösterebilir. Yüksek ve kapalı topuklu ayakkabı veya açık ve küçük topuklu ayakkabı gibi birçok alternatif bulunmaktadır. İnce topuklu ayakkabılarda topuğun sağlamlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlam yapıda olmayan topuklu ayakkabı, bilek burkulmalarına veya ayak kırıklarına sebebiyet verebilir.
Diğer bir çeşit ise en rahat topuklu ayakkabılardan olan dolgu topuklu ayakkabılardır. Topuklu giymeye yeni başlayan veya alışık olmayan kadınlar dolgu topuk veya küçük topuklu ayakkabıları tercih edebilirler. Ayağı bilekten saran modellerde topuklu ayakkabı seçiminde tercih edilebilir. Yine başka bir model olan platform topuklu ayakkabılarda dolgu topuklu ayakkabılar gibi rahat kullanılabilen modellerdendir.
Topuklu ayakkabı seçilirken ayakkabının giyileceği ortam da göz önünde bulundurmalıdır. Düğün, akşam yemeği daveti gibi kısa süreli organizasyonlarda fazla ayakta kalınmayacağı için yüksek topuklu ayakkabılar daha çok tercih edilebilir. Fakat iş ortamında giyilen ayakkabılar gün boyu kullanılacağı için nispeten daha küçük ve rahat topuklu ayakkabılar olmalıdır.

Görsel Yükleniyor...
Ayakkabıda İdeal Topuk Boyu Nedir?
Topuklu ayakkabı giyildiği her kıyafete şıklık ve zarafet katmaktadır. Fakat bunun yanında eğer uzun topuklu ayakkabı tercih edilmişse ayakların çok rahat olması beklenemez. Topuklu ayakkabılardaki topuk boyunun standardı yoktur. Kişinin kilosu ve ayak yapısı giyebileceği topuk boyunu belirlemede önemlidir.
Topuklu ayakkabılar düğün, davet gibi törenlerde kısa süreli kullanılsa da iş hayatında tüm gün kullanılmaktadır. Ayak sağlığı için uzmanlar, topuk boyunu en fazla 3.5 pont yani 5 cm olması gerektiğini söylüyor. Yüksek ve büyük topuklu ayakkabı üzerinde uzun süre durmak bel, diz ve ayak problemlerine yol açabilmektedir. Topuklu ayakkabı kullanırken bu ihtimallerde göz ardı edilmemelidir.

Görsel Yükleniyor...
Topuklu Ayakkabıda Ayağın Ağrımaması İçin Neler Yapılır?
Topuklu ayakkabı kullanırken ister istemez ayakta ağrı ve baskı olabilmektedir. Ayağın ağrımaması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunun için seçilen ayakkabının modeli ve üretildiği materyalin kalitesi önemlidir. Nefes alabilen, terletmeyen bir malzemeden üretilen topuklu ayakkabı ile ayaklar daha rahat edecektir.
Ayakkabı tabanının çok sert ve kaygan olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Yumuşak ve kaymayan tabanlı bir topuklu ayakkabı ile yürümek daha kolay olacaktır. Topuklu ayakkabılarda ayak parmakları ayakkabı içinde arkadan gelen baskı ile sıkışık durumdadır. Düz bir şekilde kesilmeyen ve törpülenmeyen tırnaklar sıkıştığında batmalara neden olabilir. Tırnak batmaları ayaklarda ağrıya ve iltihaba neden olacağından düzenli pedikür yaptırarak bu durum engellenmiş olur.

Görsel Yükleniyor...
Topuklu Ayakkabıda Rahat Etmenin Yolları Nelerdir?
Her ne kadar doğru ayakkabı seçimi yapılsa da topuklu ayakkabı da rahat etmek çok kolay değildir. Hele de ucu sivri stiletto veya çivi topuk ayakkabı da rahat etmek çok zordur. Yine de uygulanacak bazı yöntemlerle rahatlık sağlanabilir:
·        Ayağın ayakkabı içine kolaylıkla girebilmesi için ayak, nemlendirici krem ile yumuşatılabilir.
·        Ayakkabının ayağı vurmaması ve rahat yürüyebilmek için ayakkabı talk pudra ile pudralanabilir.
·        Açık topuklu ayakkabıda ayağın kaymaması için jel tabanlıklar kullanılabilir.
·        Ayakkabı içinde topuk veya parmak kısmına baskı varsa yara bandı ile ilgili bölgeler desteklenebilir.
·        Ayakta kemik çıkıntısı varsa bunyon koruyucu takılabilir.
·        Ucu sivri topuklu ayakkabı çim gibi yumuşak bir zeminde kullanılacaksa topuğun batmaması için topuk koruyucu kullanılabilir.

Görsel Yükleniyor...
Topuklu Ayakkabıyla Yürümenin Püf Noktaları Nelerdir?
Alışkın olanlar topuklu ayakkabı ile sanki ayaklarında spor ayakkabı varmış gibi yürürler. Alışkın olmayanlar için ise ilk etapta yürümek zor olur. Topuklu ayakkabıyla yürümenin püf noktası, doğru ayakkabı modelini seçmiş olmaktır. Ayak yapısına ve numarasına uygun ayakkabı ile hareket etmek daha kolaydır.
Topuklu ayakkabı kullanılmadan önce ev içinde deneme yapılmalıdır. Böylece ayaklar ayakkabıya uyum sağlar ve yürümek kolaylaşır. Topuklu ayakkabı ile yürürken kısa adımlar atılmalı, dizler bükülmemelidir. Ayakkabı tabanı kaygan zemine uygun olmayabilir. Bu nedenle kullanılan zemin göz önünde bulundurularak yürünmelidir. Yürürken topuktan tırnağa doğru hareket edilmelidir.

Görsel Yükleniyor...
Topuklu Ayakkabı Numarası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
·        Topuklu ayakkabı seçimini yaparken akşam saatleri seçilmelidir. Gün içerisinde yorulan ayaklar şişkinlik yapar. Topuklu ayakkabı içinde de ayaklar şişeceğinden bu şişkinlik ile kullanabilecek topuklu ayakkabı numarası doğru seçilmiş olur.
·        Topuklu ayakkabı, her iki ayağa giyilerek ve sert zeminde kullanılarak denenmelidir. Sağ ve sol ayak ebatlarının farklı olmasından dolayı yanlış numara tercihi yapılması engellenmiş olur.
·        Topuklu ayakkabı numarası ne büyük ne de küçük olmalıdır. Topuk kısmını sarmalı fakat sıkmamalıdır. En uzun parmak ile ayakkabının ön kısmı arasında boşluk olmalıdır. Parmak ayakkabı ucuna dayanmamalıdır.

Görsel Yükleniyor...
Ayak Tipine Göre Topuklu Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?
Ayak tipi doğru ayakkabı seçmek için dikkate alınması gereken bir noktadır. Ayak tipini, ayak tarak yapısı ve parmakların uzunluğu belirler. Uzmanlar tarafından ayak parmak uzunluklarına göre ayak tipleri belirlenmiştir. İlk üç ayak parmağı boyunun eşit olduğu ayaklar 'Roma tipi ayak', ikinci parmağın belirgin bir şekilde uzun olduğu 'Grek tipi ayak' ve başparmağın en uzun olduğu ayak tipi de  'Mısır tipi ayak' olarak tanımlanmıştır.
Topuklu ayakkabı seçerken bu ayak tipleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayak tarak yapısı büyük ise geniş ayaklar için topuklu ayakkabı modellerine bakılmalıdır. Bu modeller ucu sivri stilettolar değil de ucu daha geniş gelen topuklu ayakkabı modelleri olmalıdır. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Şık duran bir ayakkabı ayağı sıkıyorsa ayaklarda ağrıya ve şişliğe neden olabilir. Ayağa büyük gelen topuklu ayakkabı kullanımı ise burkulma veya kırılma gibi kazalarla sonuçlanabilir.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Moda konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam