Favorilere Ekle

Hangi peygambere hangi kutsal kitap gönderilmiştir?

SDAI tarafından 3 hafta önce oluşturuldu - 5 Mayıs 2024 Pazar 21:34

Cevaplar

SDAI
- 3 hafta önce

Görsel Yükleniyor...
Günümüze kadar binlerce peygamber gelmiş olup, bu peygamberlerden sadece dördüne kutsal kitaplar indirilmiştir. İslam inancına göre, Yüce Allah'ın insanlara değişik zamanlarda gönderdiği kutsal kitapların sayısı dörttür ve bunlar sırasıyla Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim'dir.
Bu kutsal kitaplar arasında günümüze tam olarak ulaşabilen yalnızca Kur'an-ı Kerim'dir. İslam inancına göre, diğer üç kitap zaman içinde değiştirilmiş ve ilk halleriyle günümüze kadar ulaşamamıştır.
Hazreti Davut peygambere gönderilen Zebur, sayfa halinde günümüze ulaşmışken, diğer kutsal kitaplar kitap halinde mevcuttur.
İlk olarak Hazreti Davut'a gönderilen kutsal kitap Zebur'dur. Son olarak ise son din olan İslam'a gönderilen Kur'an-ı Kerim indirilmiştir.
Tevrat: (Hz. Musa)
İsim anlamı olarak "kanun" ve "öğreti" olan bu kutsal kitaba diğer adları ise Ahd-i Atik ve Ahd-i Kadim olarak bilinir, ki bunlar eski ahit anlamına gelir. İnsanoğluna indirilmiş ilk kutsal kitap olan bu kitap, Hz. Musa'ya gönderilmiştir. Özellikle "İsrailoğulları"na, yani Yahudilere hitap etmiştir ve aynı zamanda İsrailoğulları'na indirilmiş ikinci kitaptır. M.Ö. 13. yüzyılda yaşadığı düşünülen Hz. Musa'ya indirildiği kabul edilen bu kitap, İbranice olarak yazılmıştır. Ancak zaman içinde tahrif edilmiş olduğu düşünülen bir kitap olarak günümüze ulaşmıştır.
Zebur (yazılı şey, kitap): (Hz. Davut)
İkinci indirilen kutsal kitap olarak bilinen bu eserin diğer adlarından biri Mezmurlar, yani melodik okunan sözlerdir. Hz. Davut peygambere indirilmiş olup, tahminlere göre M.Ö. 1000 ila 900'ler arasında indirildiği düşünülmektedir. Hz. Davut peygamber, İsrailoğulları'nın yaklaşık 36 yıl süren hükümdarlığı döneminde yaşamıştır.
İncil (müjde, öğretici) : (Hz. İsa)
Ahd-i Cedid, yani Yeni Ahit, Hristiyanlar'ın en çok mensubu olduğu dini grubun kutsal kitabıdır ve Hz. İsa peygambere indirilmiştir. Kesin bir tarih bilinmemekle birlikte, en eski İncil'in MS 50'li yıllarda yazıldığına dair bilgiler bulunmaktadır. Hz. İsa'nın doğum tarihi genellikle "0" olarak kabul edilir. Üçüncü indirilen kutsal kitap olan Yeni Ahit, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri olmak üzere dört ayrı kitaptan oluşur. Günümüzde, İncil'e ek olarak Barnaba tarafından yazıldığı iddia edilen bir İncil'den de bahsedilir. Ancak, Barnaba İncili diğer İncillerle uyumlu değildir ve Tevhit ilkesini kabul etmektedir. Barnaba İncili'nden bir kopya Paris'teki bir prensin kütüphanesinde, diğer bir kopya ise Vatikan Papalık Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Ancak, tahrif edilmiş olduğu iddia edilen bu kitap, Hristiyan inancında genel kabul görmemektedir.
Hristiyanlar, Tevrat'a "Ahd-i Atik" (Eski Ahit), İncil'e ise "Ahd-i Cedid" (Yeni Ahit) adını verirler ve bu kitapların hepsini bir araya getiren büyük kitaba "Bible" (Kutsal Kitap) denir.
Kur’an-ı Kerim (okumak, toplamak, bir araya getirmek) : (Hz. Muhammed)
Müslümanların kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'e indirilmiş ve değiştirilmemiş tek kutsal kitaptır. İndiriliş süreci MS 610'dan başlayıp, Hz. Muhammed'in ölüm yılı olan 632'ye kadar devam etmiştir. Hz. Ebubekir döneminde kitap haline getirilmiş ve Hz. Osman döneminde çoğaltılmıştır. Kur'an-ı Kerim, 23 yıl içerisinde ayet ayet, sure sure indirilmiştir ve toplamda 114 sure ve 6666 ayetten oluşur. İlk suresi Fatiha, son suresi ise Nas'tır. Kur'an-ı Kerim'in her 20 sayfasına cüz denir ve toplamda 30 cüzden oluşur.
Kutsal kitap, bir dinin esaslarını bildiren kitaptır. Yüce Allah, her şeyi ve insanı yarattığı gibi, insanların gereksinimlerine göre gerekli bilgileri peygamberler aracılığıyla iletmektedir. Kutsal kitaplar, nelere inanılacağını, nasıl ibadet edileceğini ve ahlaki kuralları içermektedir. İslam dininde, kutsal kitaplara inanmak, imanın esaslarındandır.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İnançlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam