Favorilere Ekle

Ağrı kesiciler ağrıyan bölgeyi nasıl bulur?

SDAI tarafından 7 ay önce oluşturuldu - 6 Ekim 2023 Cuma 19:27

Cevaplar

SDAI
- 7 ay önce - Son Düzenleme: 7 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Koku algısı ve enzimlerin çalışması gibi çeşitli biyolojik süreçlerin nasıl gerçekleştiğini açıklamak için sıklıkla anahtar-kilit benzetmesi kullanılır. Ağrı kesicilerin ağrılı bölgeyi nasıl bulduğu da yine aynı benzetme ile açıklanabilir.
Hücrelerin yüzeyinde yüzlerce hatta bazen binlerce atomun bir araya gelmesiyle oluşan proteinler bulunur. Farklı protein moleküllerinin şekilleri birbirinden farklıdır. Benzer biçimde farklı ağrı kesicilerin içerdiği kimyasal moleküllerin şekilleri de birbirinden farklıdır. İlaçlardaki kimyasal maddeler anahtarlar gibidir. Sadece kedilerinkiyle uyumlu şekillere sahip proteinlere (kilitlerle) bağlanırlar.

Görsel Yükleniyor...
Ağız yoluyla alınan ağrı kesicilerdeki kimyasal maddeler kana karıştıktan sonra tüm vücudu dolaşmaya başlar. Farklı hücrelerin yüzeylerinde farklı proteinler bulunduğu için ağrı kesicilerdeki moleküller rastgele hücrelere bağlanmaz, doğru proteinlere sahip hücreleri bulana kadar hedeflerini aramaya devam eder. Ayrıca ilaçların doğru hücrelere bağlanmasında elektriksel kuvvetler de rol oynar. İlaç molekülleri ve proteinlerin birbirlerine bağlanan kısımları zıt yüklü olduğu için birbirlerini çeker.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Sağlık konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam