Favorilere Ekle

Bir hayvandan insana organ nakli mümkün mü?

SDAI tarafından 2 ay önce oluşturuldu - 13 Mayıs 2024 Pazartesi 14:49

Cevaplar

SDAI
- 2 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitülerindeki araştırmacılar, insan ve domuz hücrelerinin birleştirilmesiyle kimerik embriyo oluşturmayı başardılar. Bu embriyo daha sonra taşıyıcı domuz anneye heterolog doku transplantasyonu yöntemiyle aktarıldı. 28 gün içinde, insanlaştırılmış katı böbreğin normal yapıya ulaşarak ince boru yapısını oluşturduğu gözlendi. Bu, insanlaştırılmış bir organın, başka bir türün vücudu içinde başarıyla büyütüldüğü ilk örnek olarak kaydedildi.
Önceki çalışmalarda, benzer yöntemler kullanılarak domuzlardan kan ve iskelet kası gibi dokular üretilebilmişti. Araştırmacıların böbreklere odaklanmasının sebebi, bunların gelişim sürecinde oluşan ilk organlar olması ve insan tıbbında en sık nakledilen organ olmasıdır. Çalışmanın kıdemli yazarı Liangxue, "Sıçanın organlarını farede üretme ve farenin organlarını sıçanda üretme başarılarına rağmen, insan organlarının domuzlarda büyütülmesi daha önceki denemelerde başarısız olmuştu. Bizim uyguladığımız yöntem ise, hem insan hücrelerinin alıcı dokularla daha iyi bir şekilde birleşmesini sağlıyor hem de insan organlarının domuzlarda gelişmesine olanak tanıyor." şeklinde konuştu.
İnsan kök hücresinin domuz embriyosuyla birleştirilmesi oldukça zor bir işlemdir, çünkü domuz hücreleri genellikle insan hücrelerine karşı rekabet üstünlüğü sağlar ve her iki hücre türünün de farklı fizyolojik ihtiyaçları bulunmaktadır. Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitülerinden kıdemli yazar Guangjin Pan, bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini şu şekilde açıklıyor: "Türler arası kimeralardaki son derece düşük verimliliği artırmak için çalışıyoruz. Bu amaçla, hücre rekabetini kolaylaştırarak türler arası kimeraların oluşumunu destekleyen bazı kritik faktörleri belirledik."
Araştırmacıların kullandığı yöntemler, üç temel bileşeni içerir:
İlk olarak, insan hücrelerinin domuz hücreleriyle rekabet etmesini önlemek için genetik mühendisliği ve CRISPR teknolojisi kullanıldı. Bu teknoloji sayesinde, bir domuz embriyosundan böbrek gelişimi için gereken iki gen çıkarılarak, embriyonun içinde insan hücrelerinin yerleşebileceği bir mikrohabitat oluşturuldu.
İkinci aşamada araştırmacılar, hücrelerin birleşme verimliliğini artırmak ve kendi kendilerini yok etme olasılığını azaltmak için çalıştılar. İlk olarak, insan pluripotent kök hücreleri, yani herhangi bir hücre tipine dönüşme potansiyeline sahip hücreler, yeniden tasarlandı. Bu işlem, hücrelerin apoptoz sürecini geçici olarak durdurdu. Daha sonra, bu hücreler, insandaki erken evre embriyo hücrelerine benzeyen basit hücrelere dönüştürülmek üzere özel bir ortamda çoğaltıldı.
Üçüncü aşamada; gelişmekte olan embriyoları taşıyıcı dişi domuzlara aktarmadan önce, kimerik embriyolara özgü bir besi ortamı oluşturuldu. Bu adımın nedeni, insan ve domuz hücrelerinin genellikle farklı beslenme ihtiyaçlarına sahip olmasıydı. Bu nedenle, özel besin maddeleri ve sinyaller kullanılarak kimerik embriyoların optimal büyümesi sağlandı.
Üç yöntemin uygulanmasının ardından, araştırmacılar toplamda 1.820 embriyoyu 13 taşıyıcı anneye aktardı. 25 ila 28 gün sonra hamileliği sonlandırıp, kimeraların insanlaştırılmış böbrekleri üretip üretmediklerini değerlendirmek için embriyoları çıkardılar. Analiz için 25. ve 28. günlerde toplamda 5 kimerik embriyo incelendi. Embriyoların normal böbreklere benzer yapılar sergilediği ve özellikle böbreklerin %50 ila %60'ının insan hücrelerinden oluştuğu belirlendi. Mezonefroz aşamasında olan böbrekler, idrar torbasına bağlanacak ince boruları ve hücre tomurcuklarını oluşturmuştu.
Araştırmacılar, insan hücrelerinin embriyodaki diğer dokularda bulunup bulunmadığını da incelediler. Özellikle sinir ve eşey dokularında insan hücrelerine rastlanması ve domuzların doğurgan hale gelmesi, etik sonuçlara yol açabilirdi. Araştırma, insan hücrelerinin çoğunlukla böbreklerde yoğunlaştığını ve embriyonun geri kalan kısmının domuz hücrelerinden oluştuğunu gösterdi. Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitülerinden kıdemli yazar Zhen Dai, hücre dağılımıyla ilgili şunları belirtti: "Domuz embriyosunda bir niş oluşturulduğunda, insan hücrelerinin bu boşluklara doğal olarak girebildiğini gördük. Beyin ve omurilikte çok az sayıda insan sinir hücresine rastladık ve genital bölgede hiç insan hücresi bulunmadı. Bu durum, pluripotent kök hücrelerinin eşey hücrelerine dönüşmediğini gösteriyor."
Araştırmacılar, insan hücresi oranını diğer organlarda azaltmak için gelecekte insan pluripotent kök hücrelerinde daha fazla genin çıkarılabileceğini belirtiyorlar.
Deney sonuçlarından yola çıkarak, araştırmacılar sonraki çalışmalarında böbreklerin taşıyıcı domuzların içinde daha uzun süre gelişmesine izin verecekler. Ayrıca, pankreas ve kalp gibi diğer insan organlarını da domuzlarda üretme üzerine araştırmalarını sürdürüyorlar.
Araştırmadaki uzun vadeli hedefleri; bu teknolojiyi insan organ nakli için optimize etmektir. Ancak, araştırmacılar optimizasyonun oldukça karmaşık olduğunu ve tamamlanmasının yıllar sürebileceğini düşünüyorlar.
Domuzlarda tam fonksiyonel insanlaştırılmış organ büyütmenin birkaç adıma daha ihtiyaç duyabileceği belirtiliyor. Çünkü organ yapısı farklı birçok hücre tipi ve dokudan oluşur. Bu çalışmada araştırmacılar yalnızca bir hücre tipini kullanarak niş oluşturdular, bu da böbreklerin domuzdan türetilmiş damar hücrelerine sahip olduğu anlamına geliyordu. Bu nedenle bir organ nakli senaryosunda bu böbreklerin kullanılması vücudun organı reddetmesiyle sonuçlanabilirdi. Guangzhou Biyotıp ve Sağlık Enstitülerinden kıdemli yazar Miguel A. Esteban, hücre çalışmaları hakkında şunları söylüyor:
"Organlar sadece tek bir hücre soyundan oluşmadığı için, bütün hücreleri sadece insana ait bir organ yaratabilmek istiyorsak domuzları daha detaylı bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu da bazı ek zorlukları beraberinde getiriyor."
Bu teknoloji aynı zamanda insan organlarının gelişimini ve gelişimsel hastalıkları incelemek için de kullanılabilir. Prof. Dr. Esteban, bu teknolojinin nasıl kullanılabileceği hakkında şunları söylüyor:
"Bu çalışma organ yapımının son aşamasına gelmeden önce klinik uygulamalar için rafa kaldırılırken uygulanan metot insan gelişiminin incelenmesi adına yeni bir pencere aralıyor. Çünkü enjekte edilen insan hücreleri takip edilebiliyor ve düzenlenebiliyor. Bu hücrelerin manipülasyonu, hastalıkların ve hücre soylarının nasıl oluştuğunun incelenmesine olanak sağlıyor."
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Sağlık konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam