Favorilere Ekle

IMAX nedir?

SDAI tarafından 6 ay önce oluşturuldu - 12 Ağustos 2023 Cumartesi 19:09

Cevaplar

SDAI
- 6 ay önce - Son Düzenleme: 6 ay önce
IMAX, teknik olarak gelişmiş yüksek çözünürlüklü kameralar, film formatları, projektörler ve tiyatro standardından daha uzun çok büyük ekranlara sahip sinemalardan oluşan tescilli bir sistemdir. 1,43:1 veya 1,90:1 en boy oranını yansıtırlar.
nofilmschool.com/media-library/christopher-nolan-behind-an-imax-camera-on-the-set-of-tenet.jpg?id=34051483&width=1245&height=700&quality=90&coordinates=0%2C0%2C0%2C0
IMAX'ın Anlamı Nedir?
İsmin “Maksimum İmaj”dan türetildiğine inanılıyor. Kurucu ortak Graeme Ferguson, IMAX isminin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı:
İlk olarak şirkete Multiscreen Corporation adını verdik çünkü aslında insanlar bizi böyle tanıyordu. Ama asıl önemli olan, sisteme Multivizyon adını vermemizdi çünkü onu çok görüntülü filmleri büyük ekranda göstermenin bir yolu olarak gördük. Çoklu görüntü ile büyük bir başarı elde ettik ve yapılacak en önemli şeyin bu olduğunu düşündük. Tek şey değil, merkezi şey. Yaklaşık bir yıl sonra, avukatımız bize Multivision'a asla telif hakkı veya ticari marka veremeyeceğimizi bildirdi. Çok geneldi. Açıklayıcı bir kelimeydi. Telif hakkı alabileceğiniz kelimeler, Kleenex veya Xerox veya Coca-Cola gibi kelimelerdir. İsim açıklayıcı ise, onu ticari marka yapamazsınız, bu nedenle bir kelime oluşturmanız gerekir. Böylece bir gün Montreal'de bir Macar restoranında öğle yemeğinde oturuyorduk ve üzerine aklımıza gelen tüm olası isimleri yazdığımız bir Amerikan servis altlığının üzerine bir isim çıkardık. Maksimum imaj düşüncesiyle çalışmaya devam ettik. Tersine çevirdik ve IMAX ile karşılaştık.
IMAX'ı kim kurdu?
Graeme Ferguson, Roman Kroitor, Robert Kerr ve William C. Shaw, şirketin kurucu ortaklarıydı. İlk olarak Multiscreen Corporation, Limited olarak bilinen Eylül 1967'de kuruldu. Bu ekip, 1960'ların sonlarında Kanada'da ilk IMAX sinema projeksiyon standartlarını geliştirmek için çalıştı.
IMAX Sineması nedir? 
Standart bir tiyatroya gittiğinizde, oturup bir stüdyo tarafından sunulan bir baskıyı izlersiniz. Ancak IMAX'ta bir şey gördüğünüzde, baskının ve sesin film yapımcısı ve ilgili şirketle özenle çalışıldığını ve görüntünün ekrana tam olarak yansımasını sağladığını bilin. İlk olarak, filmin yönetmeni tarafından denetlenen her filmin sesinin tamamen elden geçirilmesini yaparlar.
Ardından, görüntü üzerinde çalışma zamanı. Dijital Medya Yeniden Düzenleme anlamına gelen DMR adı verilen bir yeniden düzenleme işlemi kullanıyorlar. Bir film yapımcısının vizyonunun mümkün olan en iyi versiyonunu üretmek için bir filmin her karesini tamamen dönüştürür. Sıcaklık ve keskinlik dengesiyle mükemmel görüntüyü sağlamak için iki projektör aynı anda çalışır. Buradaki fikir, mevcut mühendislik ve birinci sınıf film yapımı araçlarının sınırlarını zorlamak.
Bu tiyatrolardaki her öğe, titiz standartlarla planlanmış, tasarlanmış ve konumlandırılmıştır. Hatta her koltuğun harika bir görüş ve ses kalitesine sahip olmasını sağlayan tiyatro geometrisi için bilimsel araştırmalar bile var. Ayrıca dik bir stadyum ortamında koltuklarını yerleştirme biçimlerini de etkiledi, böylece izleyici film tarafından kuşatıldı.
IMAX Filmleri Nasıl Yansıtılır?
Kaliteden çok bahsettik ama IMAX'ı öne çıkaran şey projeksiyon. Standart, projektörden yatay olarak geçen 70 mm film kullanır. Bu teknik, projektörden dikey olarak geçen 35 mm filmin yaklaşık 8,3 katı büyüklüğünde ve 70 mm filmin yaklaşık 3,4 katı büyüklüğünde bir alan üretir. Artık bu filmlerin birçoğu dijital olarak yayınlanıyor.
2008'de IMAX, 1.90:1 en boy oranlı bir ekrana yansıtmak için iki 2K dijital projektör kullanan daha düşük maliyetli bir sistem olan Digital IMAX'ı tanıttı.
IMAX 70mm Film Hangi En Boy Oranını Sunar?
70mm, Quentin Tarantino, Christopher Nolan ve Paul Thomas Anderson'ın filmlerinin büyük formatta gösterilmesini seçmelerinden bu yana yakın zamanda yeniden yakalandı. 70 mm, standart 35 mm filmden iki kat daha büyük olan 2,76:1 en boy oranına sahiptir. 70 mm, Ben-Hur'u 1959'da haritaya yerleştiren şeydi ve şimdi film yapımcılarının insanları gösteriyi seyretmeleri için dışarı çıkarmalarının bir yolu bu. 70 mm genellikle IMAX biçimleriyle birleştirilir.
nofilmschool.com/media-library/what-is-imax-and-what-is-the-difference-between-imax-and-standard.png?id=34051486&width=740&quality=80
Modern IMAX tasarımı, kare başına devasa 15 delik ile yatay olarak gösterilen ve ona 35 mm filmin yaklaşık altı katı çözünürlük sağlayan 70 mm film kullanır.
Bir IMAX Ekranı Ne Kadar Büyük?
Ortalama IMAX ekran boyutu yaklaşık 72' x 50' (22m x 16m)'dir ve bu, yaklaşık 50' x 20' (16m x 6.1m)'lik geleneksel film ekranlarından önemli ölçüde daha büyüktür.
IMAX buna değer mi? Evet, kesinlikle giriş ücretine değer. En iyi kaliteye sahip en büyük ekrandır.
IMAX Kameralar Hakkında Bilgi Edinin
IMAX filmleri için görüntüleri nasıl yakalıyorlar? Peki, özel olarak yapılmış kameralarda. Kullandıkları filmin boyutu nedeniyle özel olarak yapılmış olmaları gerekir. IMAX formatı genel olarak "15/70" film olarak adlandırılır. Adını çerçeve başına 15 dişli deliği veya perforasyonu nedeniyle almıştır. Filmin hacmi ve ağırlığı, dikey olarak monte edilmiş geleneksel film makaraları yerine yatay plakalar gerektirir.
Uzun bir süre boyunca, bu kameralar inanılmaz derecede hantaldı ve kullanımı zordu. O kadar yükseklerdi ki sette senkron sesi kullanamıyordunuz, bu yüzden çoğunlukla sesin daha sonra ekleneceği aksiyon sekanslarını çekmek için kullanılıyorlardı. Ancak bu kameralar son zamanlarda daha çevik hale geldi.
IMAX (15/70)
• küresel lensler
•70 mm film, çerçeve başına 15 delik
• sağdan sola yatay dönen döngü hareketi (emülsiyon tarafından bakıldığında)
•saniyede 24 kare
•kamera açıklığı: 70,41 mm × 52,63 mm (2,772 inç × 2,072 inç)
•projeksiyon açıklığı: dikey eksende kamera açıklığından en az 2 mm (0,079 inç) daha az ve yatay eksende en az 0,41 mm (0,016 inç) daha az
•en boy oranı: 1,43:1
•DMR en-boy oranı: 1,90:1, 2,39:1
IMAX Dome/Omnimax
IMAX ile aynı artı:
•balıkgözü lensler
•lens, filmin yatay merkez çizgisinin 9,4 mm (0,37 inç) üzerinde optik olarak ortalanmış
•mükemmel bir şekilde merkezlenmiş izleyicilerin 20° altında ve 110° yukarısında bir kubbe ekrana eliptik olarak yansıtılır
IMAX Dijital Kameralar
Şirket, Eylül 2020'de "IMAX'ta Filme Alındı" programını başlattı. Buradaki fikir, filmden çok dijital ortamda çekim yapan Hollywood ile çalışmaktı. IMAX formatında filmler oluşturmak için kullanılabilecek yüksek kaliteli dijital kameraları onaylamak istediler. Genişletilmiş bir kapsam, çok sayıda film yapımcısına bu ortamda daha sık çekim yapma yeteneği verebilir.
IMAX sertifikalı dijital kameralar:
  •ARRI Alexa LF (4K kamera)
  •ARRI Alexa Mini LF (4K kamera)
  •Panavision Millennium DXL2 (8K kamera)
  •Red Ranger Monstro (8K kamera)
  •Sony'nin VENICE kameraları (6K kamera)
  •ARRI Alexa 65 IMAX kamera (6,5K kamera)
IMAX ile çekildi
"IMAX ile çekildi", basitçe filmin IMAX 65mm kameralarla çekildiği anlamına gelir. Az sayıda "gerçek" IMAX kamera vardır. YM Cinema Magazine, IMAX'ın "IMAX'te Filme Alındı" programını başlatmasının nedeninin, IMAX'ın onayladığı yüksek kapasiteli kameraları tanırken kârı artıran IMAX salonlarını daha fazla yapımın doldurmasına izin vermek olduğunu belirtiyor.
Şimdiye kadar IMAX sinemaları için yapılan filmler incelendiğinde, yapımlarda IMAX 65mm filmli kameraların çok küçük bir kısmı kullanıldı. Örneğin IMAX'te gösterilen 2021 filmlerinde en çok kullanılan kamera ARRI Alexa Mini oldu. Jordan Peele'nin NOPE ve Christopher Nolan'ın The Dark Knight'ında kullanılan MSM 9802, Y.M. Sinema listesi, daha fazla 65 mm film kamerası geliştirmenin ardındaki mantığı açıkça haklı çıkarıyor.
Peele, NOPE için yeni nesil IMAX kameraları kullanmamış olsa da, yakında çıkacak olan yeni IMAX kameralarının genişlediğini ve film yapımcıları için daha sessiz ve daha az karmaşık bir kamera sunduğunu görmekten heyecan duyuyoruz. Bu, IMAX 65mm'nin güzel görüntüler oluşturmak için kullanılamayacağı anlamına gelmez.
NOPE, genellikle Nolan'ın sinema ortağı olan görüntü yönetmeni Hoyte van Hoytema tarafından, IMAX formatında 65 mm film de dahil olmak üzere Kodak filmi kullanılarak çekildi. Hoytema, 65 mm film kameralarında uzmanlaşmasıyla tanınır ve bu kameralarda çekim yaparken iyi bir çalışma süresi elde etti.
Cannes'daki Screen International'da IMAX CEO'su Rich Gelfond'a göre, IMAX kameralarının kalitesine takıntılı olan Nolan, IMAX 65mm'yi Oppenheimer için "yeni, alışılmadık şekillerde" kullanacak. Oppenheimer, izleyicilerine yeni bir görsel deneyim sunan IMAX siyah beyaz analog fotoğrafçılıkta bölümler çeken ilk filmdir.
IMAX için çekildi
Buna karşılık Top Gun: Maverick, IMAX sertifikalı Sony VENICE ile çekildi, bu nedenle film afişinde filmin IMAX için çekildiği belirtiliyor. VENICE, bir IMAX sineması için çekim yapabilmesi için IMAX tarafından onaylanan seçkin bir üst düzey sinema kamerasıdır.
Sony VENICE ile aynı alanı paylaşan diğer kameralar Alexa LF, Alexa Mini, Alexa 65, Panavision DXL2 ve RED Ranger Monstro'dur.
Salonları için çekim yapabilecek sinema kameralarını tanımlayan IMAX “Film for IMAX” programı için prodüksiyon, formatı çekmek için protokol, en iyi uygulamalar ve metodolojileri belirleyen IMAX tarafından denetleniyor.
nofilmschool.com/media-library/y.jpg?id=34051485&width=740&quality=80
IMAX Film Örnekleri
Bugün çekilen ne tür filmler IMAX ekranı için özelleştirildi? İnsanların IMAX salonlarını görme biçiminde devrim yaratan Avatar gibi 3D IMAX filmleriniz var. Nolan'ın The Dark Knight, Interstellar ve Dunkirk için yaptığı gibi IMAX'ta çekilmiş film bölümlerine de sahipsiniz.
2000 yılında Disney, başlangıçta özel olarak IMAX formatında yayınlanan ilk uzun metrajlı animasyon filmi olan Fantasia 2000'i üretti. Bu büyük bir başarıydı ve görsellere kendilerini kaptırabilen izleyicileri büyüledi.
Hollywood uzun süredir bu kameralardan ve sinema salonlarından yararlanıyor, bu kameralarla çekilmiş filmlere sahip ve tam görüntüyü görmenin tek yolu onları sertifikalı bir sinemada izlemek. First Man ve Top Gun: Maverick gibi filmlerin her biri, onları hangi ekranda izlediğinizden etkilenen uzun karelere sahiptir. IMAX'ta çok daha fazlasını görürsünüz ve dünyayı gerçekten inşa edersiniz.
Elbette bu salonlarda sadece Hollywood filmleri değil, dünya çapında yapılmış filmler de yer alıyor. Dünyanın yörüngesinde dönerken IMAX kameraları kullanılmış, Mars Keşif Gezicileri hakkında Roving Mars adlı harika bir film var. Ayrıca, daha kısa 3D filmler T-Rex: Back to the Cretaceous and Haunted Castle gibi müzelerde gösterilir.
Özetle "IMAX Nedir? Ve IMAX ile Standart Arasındaki Fark Nedir?"
Tek gerçek rakipleri, çoğunlukla gölgeli Yüksek Dinamik Aralıkta süper canlı görüntülere sahip Dolby Cinema olduğu için, IMAX uzun vadede burada kalacak gibi görünüyor. Bu yüzden, işleyiş şekli ve neden önemli olduğu konusunda eğitim alsanız iyi olur.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İncelemek isteyebileceğiniz diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam