Favorilere Ekle

Oyun bilgisayarları için özel üretilen yapay zekalı ekran kartları mı geliyor?

SDAI tarafından 1 hafta önce oluşturuldu - 7 Haziran 2024 Cuma 11:34

Cevaplar

SDAI
- 1 hafta önce

Görsel Yükleniyor...
Gigabyte, AI-TOP adını verdiği yeni ürün serisini tanıtıyor. Bu seri, adından da anlaşılacağı gibi, yapay zeka çıkarımları için tasarlanmış ve uygun fiyatlı bileşenlerden oluşuyor. Bu serinin, NVIDIA RTX iş istasyonu serisinin bir parçası olmayıp, oyun için geliştirilen GeForce RTX markası baz alınarak üretildiği için oldukça uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.
Şirket, ilk kartı olan RTX 4070 Ti SUPER modelini Computex'te tanıttı. Bu model, Ocak ayında çıkan modelin geliştirilmiş bir versiyonu olup 16GB GDDR6X bellek kapasitesine ve AD103 GPU'ya sahip. Gigabyte'ın daha fazla model (örneğin RTX 4060 Ti 16GB veya RTX 4080 sınıfı seriler) piyasaya sürüp sürmeyeceği belirsiz, ancak bu mantıklı bir beklenti olacaktır.
RTX 4070 Ti SUPER, tek fanlı bir blower tipi soğutma çözümü ile donatılmıştır. Gigabyte, basit ama şık bir gümüş renk şemasına sahip olan bu kartı sergiliyor. Bu model RGB aydınlatma içermiyor, ancak bir tarafında büyük bir AI-TOP logosu öne çıkıyor.

Görsel Yükleniyor...
Computex'te Gigabyte, bu yeni kartı dört karttan oluşan bir küme halinde TRX50 iş istasyonu kartı üzerinde sergiliyor ve AMD'nin uygun fiyatlı bir seçeneğini sunuyor. Bu kartın çıkış tarihi veya fiyatlandırması hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

Görsel Yükleniyor...
Bunun yanı sıra, müşterilerin merakla bekleyebileceği iki AMD kartı daha var. Bunlar AMD Radeon PRO W7900 AI TOP ve AMD Radeon PRO W7800 AI TOP grafik kartları. İlki, 384 bit veri yolu arayüzü ile 48 GB GDDR6 belleğe sahip ve 864 GB/s bant genişliği sunuyor. İkincisi biraz daha az güçlü olup 32 GB GDDR6 belleğe ve 256 bit veri yolu arayüzüne sahip. Maksimum bant genişliği 576 GB/s. Tüm bu kartlar tam bakır soğutma ve metal çerçeve ile donatılmış.

Görsel Yükleniyor...
Şirket yalnızca grafik kartlarını değil, aynı zamanda yeni bir anakartı da duyurdu. Bu, AMD'nin Ryzen Threadripper PRO 7000 serisi ve Ryzen Threadripper 7000 serisi işlemcilerini destekleyen sTR5 soketli TRX50 AI TOP anakartı. Ayrıca, 2 TB'a kadar kurulum yapabileceğiniz 8 kanallı DDR5 desteği bulunuyor. Intel Raptor Lake için optimize edilmiş W790 AI TOP da bulunuyor.

Görsel Yükleniyor...
Son olarak, UD1600PM PG5 AI TOP güç kaynağı duyuruldu. Bu güç kaynağı, 16 pin PCIe kablosu*4 üzerinden çalışıyor ve PCIe Gen 5.0 grafik kartlarını destekliyor. Maksimum 1600W çıkış gücüne sahip. Ayrıca iki SSD modeli duyuruldu: 1 TB ve 2 TB. İlk SSD, 7,200 MB/s okuma hızı ve 6,500 MB/s yazma hızına sahipken, 2 TB'lık model 7,000 MB/s okuma hızı ve 5,900 MB/s yazma hızı sunuyor.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Teknoloji konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam