Favorilere Ekle

Gıdalarda şekerden başka tatlandırıcı var mıdır?

SDAI tarafından 10 ay önce oluşturuldu - 22 Eylül 2023 Cuma 20:53

Cevaplar

SDAI
- 10 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Yapay tatlandırıcılar şekere alternatif olarak üretilen ve kalorisiz tat olduğu belirtilen yapay gıdalardır. Toplumda obezite, kalp hastalığı, diyabet sorunu yaşayanların sayısının artması ile birlikte bu koşulların iyileştirilmesi için yapay tatlandırıcılar şekere alternatif olarak üretilmiştir. Faydalarının olası zararlarından daha fazla olduğu yönündeki kararlardan sonra uzmanlar tarafından önerilen bu tatlandırıcıların yıllar geçtikçe zararları yönündeki araştırmaların da atmasıyla birlikte şeker ile yapay tatlandırıcın kıyaslaması daha ciddi olarak ele alınmaya başlanmıştır.
Her ne kadar gerçek şeker ve suni tatlandırıcılar her ikisi de tatlı olsalar ve birbirleriyle çeşitli şekillerde ikame edilebilseler de aralarında farklılıklar vardır. Araştırmacılar yapay tatlandırıcılar ve gerçek şeker arasındaki altı farklılığı ortaya koymaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Yapay Tatlandırıcılar Nelerdir?
Yapay tatlandırıcılar, şeker ikameleri kategorisine girer. Segen’in Medikal Sözlüğüne göre, yapay tatlandırıcılar, normal diyet şekeri, glikoz ve sakaroza benzer bir tadı olan, tamamıyla metabolize edilmeyen ve hiç kalorisi olmayan en az miktarda kalorifer maddesi olarak kabul edilir. Tüm şeker ikameleri yapay tatlandırıcılar değildir. Bal, mısır şurubu, stevia yaprağı (Truvia, Pure Via) veya agave doğal şeker ikameleri olarak kabul edilir. Aspartam (Eşit, Nutrasweet), neotam, sakarin ve sukraloz (Splenda), genellikle yapay tatlandırıcılar olarak bilinen sentetik maddelerdir. Şeker veya sukroz, şeker kamışı veya şeker pancarından yapılır.
Yapay Tatlandırıcılar Nasıl Keşfedilmiştir?
Yapay tatlandırıcılar, oldukça tehlikeli bir keşif yöntemine sahiptir.

Görsel Yükleniyor...
Sakarin
Sakarin, 1897 yılında John Hopkins Üniversitesi’ndeki kömür katranı türevlerinin yeni kullanımlarını araştıran bir bilim adamı tarafından keşfedilmiştir. Bu bilim adamı öğle yemeğinden önce ellerini yıkamayı ihmal ederek, yanlışlıkla ellerinde tatlı bir şey tatmıştır. Bu tat laboratuvarda ki her şeyi örnekledikten sonra, kaynağı daraltılmış benzoik sülfidde daraltarak keşfedilmiştir. Benzoik sülfimid, şekerden 300 kat daha tatlı çıkabilen bir kömür katranı türevidir. 1912 yılında yasaklanmış, ancak 2. Dünya Savaşı sırasında yeni bir karar ile şeker rasyonunun bir yedek bulmayı gerekli kıldığı zaman geri getirilmiştir.

Görsel Yükleniyor...
Siklamat
Bu yapay tatlandırıcı en çok İsveç Low’un eski pembe paketleri tarafından bilinir. 1937 yılında Illinois Üniversitesi’nden mezun bir öğrenci olarak ateş düşürücü ilaç tedavisi üzerinde çalıştığı tespit edilmiş ve tesadüfen, aynı zamanda parmaklarında tatlı bir şey fark etmiştir. Siklamat şekerden yaklaşık 30-50 kat daha tatlıdır. Tab ve Diyet Pepsi’nin çılgınlığı olduğu 1950 yıllarında en parlak dönemini yaşamıştır. Bu aynı zamanda Sweet n Low’un üretime geçtiği zamandır. Siklamatı Amerikalılar 1968 yılında yılda 17 milyon pound tüketiyorlardı. Daha sonra siklamatın farelerde mesane kanserine neden olduğu ve FDA’nın hemen yasakladığı ortaya çıkmıştır. Bu noktada, Sweet n Low sakarin bazlı bir üründür.

Görsel Yükleniyor...
Aspartam
Aspartam, siklamattan on yıl öncesine kadar bilinmemekteydi. Bu tatlandırıcı da beklenmedik bir şekilde parmağını yalayan bir kimyager tarafından keşfedilmiştir. 1965 yılında yeni bir ülser ilacı geliştirirken, bir araştırma kimyager olan James Schlatter parmaklarını yalamış ve tatlı bir şeylerin tadı almıştır. Aspartik asit ve fenilalanin bir amino bileşiği olarak izole edilmiş ve şekerden 200 kat daha tatlı bir tatlandırıcıdır. Beyin tümörlerine neden olduğu şüpheleri nedeniyle 1981 yılına kadar piyasaya çıkamayan bu tatlandırıcı ancak 1980’li yıllarda Amerikan diyetinde bir milyar liradan fazla şekerin yerini almıştır.

Görsel Yükleniyor...
Sukraloz
Splenda, daha yaygın olarak bilindiği gibi, kazara keşif olmuştur. Bilim adamları, sükroz moleküllerini klorin ile moleküler olarak bağlayacak bir yol üzerinde çalışıyorlardı. Bilim adamlarından biri maddeyi test etmek için bir yön bulmuş, fakat bunun yerine, tadına bakmıştır. Neyse ki, bu hareketi herhangi bir zarara neden olmadan sukraloz oluşumuna neden olmuştur. 
Sukraloz, diğer yapay tatlandırıcılardan biraz farklıdır, çünkü vücut tarafından kısmen metabolize edilir ve bu nedenle birkaç kaloriye sahiptir. Bunun bir başka yararı da pişirilebilmesidir.

Görsel Yükleniyor...
Neotam
Bu 2002 yılında piyasaya çıkan en yeni tatlandırıcıdır ve aspartamın bir türevidir. Neotam, şekerden 7.000 ile 13.000 kat daha tatlı olduğu iddia edilmektedir. İnsan metabolizmasının doğal süreci sayesinde hızlı bir şekilde metabolize ve elimine edilmektedir. Bu kasten keşfedilen tatlandırıcılardan sadece bir tanesidir.
Yapay Tatlandırıcılar Şekerden Nasıl Farklıdır?
Yapay tatlandırıcılar ve şeker arasındaki fark yukarıda tarif edildiği gibi, yapay tatlandırıcılar, tatlı bir tat oluşturan sentezlenmiş bileşenlerdir. Şeker ise şeker kamışı ve şeker pancarı doğal bitkilerinden oluşmaktadır. Ek olarak, yapay tatlandırıcı şekere göre yüzlerce ila binlerce kez tadı daha tatlıdır.Her yapay tatlandırıcı vücudun farklı bölgelerini etkiler.
Tarihsel olarak, sanki yapay tatlandırıcıların hepsi vücut üzerinde aynı etkide bulunuyormuş şekilde araştırma yapılmıştır. Başka bir deyişle, yapay tatlandırıcıların obezite üzerindeki etkilerini test etmek için, tatlandırıcılardan sadece bir tanesinde çalışmalar yapılmış ve sonucun diğerleri için aynı olacağı varsayılmıştır. The Atlantic dergisinde Gastropod.com’dan yayınlanan bir videoda , bilim adamları bunun olmayabileceğini keşfetmişlerdir. Araştırmalar her tatlandırıcının beynin farklı alanlarını etkilediğini bulmuşlar ve ek olarak, vücudun, dil üzerindeki tat alma tomurcukları dışında farklı tatlı reseptörlere sahip olduğundan dolayı her tatlandırıcı, vücut boyunca farklı reseptörleri etkilemiştir.

Görsel Yükleniyor...
Şeker ve Tatlandırıcıların Kilo Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Purdue Üniversitesi’nden bir bilim adamı olan Rick Mattes ve arkadaşları yaptıkları küçük bir çalışmada, bir grup insana şekerli tatlandırılmış içecekler vermişlerdir. Diğer kontrol grupları sırasıyla aspartam, sakarin, stevya ve sukraloz ile tatlandırılmış içecekler tüketmişlerdir. Şekerli tatlandırılmış içecekler içen grup beklendiği gibi kilo almıştır ve ilginç olan sakarinin kalorisi olmadığı sakarin takviyeli içecekler içenler de aynı şekilde kilo almışlardır. Splenda içeceklerini içenler en fazla kilo kaybeder olurken, aspartam veya stevia kullananların kiloları aynı kalmışlardır. Bazı yapay tatlandırıcılar bağırsak mikrobiyatını değiştirir.
İsrail’deki Weizmann Enstitüsünde Eran Elinav’ın yaptığı başka bir çalışmada, kan şekerinin yapay tatlandırıcılar tarafından nasıl etkilendiği araştırılmıştır. İlk çalışmaları, bazı insanların diyet sodası içtikten sonra bir şeker artışı yaşadığı gibi göründüğünü göstermiştir. Fareler kullanılarak daha fazla çalışma ile bu sonuç garantilenmiştir. Fareler bazı yapay tatlandırıcılar tükettikten sonra bağırsak mikrobisi sayısının değiştiği gözlemlenmiştir. Etkilenen mikrop tipi, yiyeceklerden vücuda giderken daha fazla kalori tüketip tüketmedikleri ile belirlenmiştir.
Yapay tatlandırıcılar tatlı reseptörlerini aşırı uyarır. Tatlı reseptörleri, tatlı ürünlerin tadına bakma yeteneğini değiştirmeden şekerin tatlılığına uyum sağlamıştır. Yapay tatlandırıcılar, reseptörlerden şekerden birkaç kat daha tatlıdır. Bu, alıcıların almayı beklediği tatlılık seviyesini değiştirir. Bu nedenle, yapay tatlandırıcılara alışıldığında sadece şekerle tatlandırılmış diğer yiyecekler ve hatta meyveler tatlı olarak algılanmaz.

Görsel Yükleniyor...
Daha Fazla Bağımlılık Sebebi
Bir çalışmada, farelere kokain verilmiş, daha sonra kokain ve sakarin arasında seçim yapılmıştır Ve fareler sakarini seçmişlerdir. Diğer çalışmalar şeker ve yapay tatlandırıcılar arasında benzerlikler göstermiştir. İronik olarak, yapay tatlandırıcıların korunmasına yardımcı olması gereken hastalıklar artık katkıda bulunanlar listesine eklenen maddelerdir. Şekerli yapay tatlandırıcılar üzerine yapılan bir araştırmada Tip II diyabetine katkı da bulunan günde sadece bir tane şekerli soda içtiğinde her iki grubun da risk altında olduğunu göstermiştir. Tatlandırıcının yapay tatlandırıcı veya gerçek şeker olması açısından hiçbir fark yaratmamıştır.
Başka bir çalışma, 50 yaşın üzerindeki kadınların günde iki yapay şekerli içecek veya şekerli iki içecekten fazla tüketmeleri durumunda koroner kalp hastalığı açısından önemli risk altında olduğunu göstermiştir. Konserve yiyecekler, süt ürünleri, toz içecek karışımları ve çorbalar gibi şeker içermeyen birçok ürüne yapay tatlandırıcılar eklenmiştir. Şeker eklenmemiş veya lite olduğu iddia edilen herhangi bir üründe muhtemelen yapay şeker eklenmiştir. Bir tüketicinin, hangi ürünlerin kendilerini içerdiğini tespit etmek için yapay tatlandırıcıların etiketlenebileceği farklı isimlerle kendilerini eğitmeleri gerekecektir.
Yapay tatlandırıcılar kansere neden olduğu konusunda bir üne sahip olsalar da, şu anda bu iddiaya dair somut bir kanıt yoktur. Kansere neden olduğu kanıtlanmış olan bir tatlandırıcı, siklamat, raflardan çıkarılmış ve artık satılmamıştır. 1970’li yıllarda aspartam ile ilgili bir korku oluşmuş, ancak hatalı olduğu ispatlanmıştır. Piyasadaki mevcut yapay tatlandırıcılar, çeşitli testlerden sonra FDA onaylı olarak satılmaktadır.
Yapay tatlandırıcılar üzerinde birçok çalışma yapılmıştır ve sonuçlar kesin bir sonuca ulaşmamıştır. Geçici olarak, araştırmacılar şeker ve yapay tatlandırıcılar arasında altı fark bulmuşlardır. Bir gerçek hem şeker hem de yapay tatlandırıcılar için geçerlidir: Her ikisi de yalnızca ölçülü olarak kullanılmalıdır.

Görsel Yükleniyor...
Not: Kesinlikle görsel pudra şekeridir. Başka bir şey ile karıştırmayalım.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Gıda konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam