Favorilere Ekle

Gezegenimizdeki en zehirli bitkiler nelerdir?

enler tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 21 Ocak 2020 Salı 15:15

Cevaplar

enler
- 4 yıl önce

En ölümcül bitkiler

1- Hint Yağı Bitkisi

Risin isimli toksin bitkinin her yerinde bulunmakla beraber özellikle tohumlarında yoğunlaşmıştır. Bu bitkiyi sindiren bir insanda ilk belirtiler birkaç saat içerisinde kendisini gösterir. Ağız ve boğazda yanma hissi, karın ağrısı, kanlı ishal ve kusma bu belirtiler arasındadır. Zehirlenme başladıktan sonra engellenmesi imkansızdır ve son olarak dehidrasyon sebebiyle ölüm günler içerisinde yavaş ve acı verici bir şekilde gerçekleşir.

Görsel Yükleniyor...

2- Güzel Avrat Otu

Tropan alkaloitleri içerir ve maruz altbaslikdığında ilk birkaç saatte halüsinasyon, ağız kuruması, ses kaybı, nefes darlığına titreme ve sonrasında da ölüme sebebiyet vermektedir. 10-20 meyvesi veya sadece bir yaprağı yetişkin bir insanı öldürmeye yeterlidir.

Görsel Yükleniyor...

3- Abrus Precatorius

Bu bitki ağaçların ve çalıların etrafında dolanan ince ve uzun ömürlü bir sarmaşıktır. İçerdiği abrin zehrinin 3 mikrogramı yetişkin bir insanı öldürmek için yeterlidir.

Görsel Yükleniyor...

4- Kurtboğan

Psödo akonitin içeren bitki Japonya’daki Ainu halkı tarafından avlanma amacıyla okların ucuna sürülüyordu. 20ml kadarı birkaç saat içerisinde yetişkin bir insanı öldürmeye yeterlidir.

Görsel Yükleniyor...

5- Su Baldıranı

Su baldıranı Kuzey Amerika’nın en zehirli bitkisi olarak kabul edilmektedir. İçerdiği sikütoksine maruz kalan bir insanda anında mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve titreme de görülür. Ve sonraları solunum durması veya ventriküler çırpınım ile birkaç saat içerisinde ölüm gerçekleşmektedir.

Görsel Yükleniyor...

6- Beyaz Yılan Kökü

Kuzey Amerika’da yetişen bu zehirli bitkinin beyaz çiçekleri açıldıktan sonra tremetol toksini taşıyan küçük ve tüylü tohumları rüzgarın etkisiyle etrafa dağılır. Bu toksinler insanlarda titreme, istifra etme ve ağır bağırsak ağrılarıyla ortaya çıkan bir zehirlenmeye sebep olmaktadır. 19. yüzyıl başlarında Amerika’ya yerleşen binlerce Avrupalı göçmen, bu zehirden dolayı hayatını kaybetmişti.

Görsel Yükleniyor...

7- Kargabüken

Yeşil portakala benzeyen meyvelerinde bulunan küçük tohumları zehirli alkaloitler olan striknin ve brusin içerdiği için oldukça zehirlidir. Bu toksinlerden 30 mg almak bile omurgadaki sinirleri stimüle edip kasılmalara yol açarak bir insan için ölümcül olabilmektedir.

Görsel Yükleniyor...

8- Katil Gözlü Bitki

Kuzey Amerika’da görülen bu bitkilerin tatlı meyveleri geçmişte birçok çocuğun ölümüne sebep olmuştu. Çünkü bu bitkinin meyveleri kalp kasları üzerinde yatıştırıcı etkisi gösteren ve insanlarda ani ölümlere yol açan karsinojenik toksini içerir.

Görsel Yükleniyor...

9- Porsuk

Ana vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya olan porsuğun tohumları yumuşak, kırmızı ve üzümsü bir kabukla kaplıdır. Yaklaşık 50 gram dozda insan için ölümcül olup semptomları arasında nefes darlığı, titreme, kasılma ve son olarak kalp durması görülmektedir.

Görsel Yükleniyor...

10- Melek Boruları

Anavatanı Güney Amerikanın Tropikal Bölgeleri olup genel olarak tüm dünyada bulunmaktadır. Bitkinin tüm kısımları tropan alkaloidleri, skopolomin ve atropin gibi toksinler içermektedir. Bazı yerlerde bu bitkinin çayı yapılmaktadır. Bu yüzden bir çok kullanıcı aşırı dozdan dolayı hayatını kaybetmiştir.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0
enler
- 4 yıl önce

Dünya Üzerindeki En Zehirli Bitkiler

Bitkiler insanlığa taze hava, yiyecek ve ilaç sağlar. Güzel ve rengarenk çiçekler ile çevre güzelleştirmekle beraber birçok bitki insan için yararlı olmakla birlikte, insanlar için zararlı ve öldürücü olduğu kanıtlanmış bazı çeşitleri de vardır. İşte dünyanın en ölümcül bitkilerin bir listesi:

Zakkum (Nerium Oleander)

Özellikle yaprak ve odunsu sapları zehirli değildir. Çoğu zehirlenmeler yapraktan olur. Şiddetli sindirim rahatsızlığı, kalp rahatsızlıgı belirtileridir. Bu, dünyanın en ölümcül bir bitkisidir.

Görsel Yükleniyor...

Dumbcane (Dieffenbachia)

Yaprağını ısırma, ağızda hemen yoğun ağrılı yanmaya neden olur. Yoğun yanma, tahriş ve dil, ağız, boğaz da yanma şişme, ölüme yol açan solunumu engellemek için yeterli olabilir. Dieffenbachia yeryüzündeki en ölümcül bitkiler biri olarak kabul edilir.

Görsel Yükleniyor...

Ölümcül Nightshade (Atropa Belladonna)

Bu bitkinin tüm parçaları toksik içerir. Genellikle ölümcüldür, genç bitkiler ve tohumları, bulantı, kas seğirmeleri, felçe neden olur. Özellikle zehirli ölümcül itüzümü veya güzel avrat otu, batı yarımkürede bulunan en zehirli bitkilerden biridir. Bitkinin kökü, genellikle en zehirli bir parçasıdır.

Görsel Yükleniyor...

Jimson Weed (Datura stramonium)

Anormal susuzluk, vizyon çarpıtmalar, deliryum anlaşılmazlığa, koma ve sıklıkla ölüme neden olur. Datura, diken elma, stinkweed ve Jamestown gibi çeşitli isimleri de bilinir. Jimson tüm parçaları zehirlidir.

Görsel Yükleniyor...

Angel Trumpet (Brugmansia)

Angel trompet veya Brugmansia (Melek Borusu) sıklıkla ölümcüldür. Bitkinin tüm parçaları tropan alkaloidler, skopolamin ve atropin içerir.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Bitkiler konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam