Favorilere Ekle

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

biz10 tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 25 Ocak 2022 Salı 07:19

Cevaplar

biz10
- 2 yıl önce
Dünyanın en soğuk yerlerini bilmek ister misiniz? Orada yaşamak istemeyeceğinizden emin olabilirsiniz! Aşağıda, yeryüzünde şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklığa sahip yerler de var!

1. Eureka - Kanada

Küçük bir araştırma üssü olan Eureka, Kanada'nın Nunavut bölgesinde bulunuyor ve yalnızca sekiz dönüşümlü nüfusa sahip. Her bir ila iki haftada bir hava yoluyla malzeme alıyorlar. Eureka'nın yıllık ortalama sıcaklığı -18.8 °C'dir.

Görsel Yükleniyor...

2. Rogers Pass - ABD

ABD, Montana'daki Rogers Pass, bu listedeki en sıcak yerlerdendir. Deniz seviyesinden 5.610m yüksekliktedir ve Ocak ayında 0°C ile 10°C arasında bir sıcaklığa sahiptir.

Görsel Yükleniyor...

3. Prospect Creek - Alaska, ABD

Prospect Creek'teki sıcaklığın -10°'ye düştüğüne inanır mısınız? 23 Ocak 1971'de ortalama -62.2°C sıcaklığa ulaştığı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en soğuk bölge ilan edildi.

Görsel Yükleniyor...

4. Stanley - Amerika Birleşik Devletleri

Nüfusu sadece 63 olan sahip olan Stanley kasabası, dünyanın en soğuk yerlerinden biridir. Bu yerdeki sıcaklık Aralık ayında 8°C'ye düşebilir. Ve Temmuz ayında ortalama 28°C sıcaklığa ulaşabilir.

Görsel Yükleniyor...

5. Snag - Yukon, Kanada

En düşük sıcaklığa sahip yerlerden biri, Kuzey Amerika kıtasındaki küçük Snag vadisidir. Ortalama en yüksek sıcalık 0°C ve en düşük sıcaklık -12,2°C olabilir.

Görsel Yükleniyor...

6. Oymyakon - Rusya

Oymyakon'da Ocak, Şubat ve Aralık aylarında ortalama sıcaklık -50°C'dir. Eylül sonundan Nisan ortasına kadar 0°C'nin altında kalır. Kaydedilen en düşük sıcaklık (Kuzey Yarımküre'de) 6 Şubat 1933'teydi ve -67.7°C idi.

Görsel Yükleniyor...

7. Eismitte - Grönland

Eismitte Almanca'da "buz merkezi" anlamına gelir. Hiç şüphe yok ki, burası gerçekten soğuktur! Alman bilim adamı Alfred Wegener'in öldüğü 30'ların başında keşfedildi. Yıllık ortalama sıcaklık -30°C'dir. En sıcak ay ise -12,2°C ortalama sıcaklık ile Temmuz ayıdır.

Görsel Yükleniyor...

8. Ulaanbaatar - Moğolistan

Moğolistan'ın en büyük şehri olan Ulaanbaatar, kesinlikle bu listedeki en kalabalık yerdir. Ulaanbaatar, kış aylarında dünyanın en soğuk başkenti olarak kabul edilir. Ocak ayında ortalama -24,5°C sıcaklığa sahiptir ve Ocak 2001'de -45°C sıcaklığa ulaşmıştır.

Görsel Yükleniyor...

9. Vostok, Antarktika

Dünyanın en dondurucu yerlerinden biri Antarktika'daki Vostok. Nisan-Ekim ayları arasında ortalama sıcaklık yaklaşık -65 °C'dir. Kasım-Mart arasındaki sıcak mevsimde ortalama sıcaklık yaklaşık -42°C'dir.

Görsel Yükleniyor...

10. Northern Ice, Grönland

Burası 1952'den 1954'e kadar, Grönland'daki İngiliz Kuzey Grönland Seferi'nin bir araştırma istasyonuydu. Kaydedilen en düşük sıcaklık 9 Ocak 1954'te -66,1°C'ye ulaşmıştı.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
1
0
0
0
0
Doğa konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam