Favorilere Ekle

Rus Edebiyatı nedir?

SDAI tarafından 5 ay önce oluşturuldu - 4 Kasım 2023 Cumartesi 12:45

Cevaplar

SDAI
- 5 ay önce - Son Düzenleme: 5 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Rus edebiyatı, Rusya halkı veya göçmenleri tarafından yazılan edebi metinlerden meydana gelmektedir. Rusya edebiyatının kökenleri Orta Çağ’a, eski Doğu Slavcasıyla oluşturulmuş destanlara dayanmaktadır. Rus edebiyatı, 18. yüzyılda Aydınlanma Dönemi ile klasik çağını yaşayarak, Lomonosov ve Karamzin gibi yazarlarla ve sentimantalizm ile şekillenmiştir. Rus edebiyatı, 19. yüzyılda modernleşmiş, romantizm ve realizm akımlarının etkileri görülmüştür. Rus edebiyatı, İngiliz romantik şiirlerinden ve Fransız edebiyatı kültüründen etkilenmiştir.
Rusya edebiyatında en çok işlenen tema, bir kefaret olarak görülen ızdıraptır; Dostoyevski’nin, Tolstoy’un ve Çehov’un kimi eserlerinde de görülen Hristiyanlığa ait temalar da mevcuttur.
Önde gelen Rus edebiyatı yazarları ve Rus klasikleri arasında, Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler gibi yapıtlarıyla bilinen Dostoyevski; Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi eserleriyle bilinen Lev Tolstoy, Ölü Canlar kitabıyla Nikolay Gogol, Babalar ve Oğullar adlı romanıyla Ivan Turgenyev, Oblomov eseriyle İvan Gonçarov ve Vanya Dayı oyunuyla Anton Çehov vardır. Rus roman yazarları arasında Vladimir Nabokov, Alexandr Puşkin, Mikhail Bulgakov, Vladimir Sorokin, Boris Pasternak gibi önemli isimler de bulunur. Rus şairler arasında Alexandr Puşkin, Aleksandr Blok veya Osip Mandelştam gibi isimler öne çıkmaktadır.

Görsel Yükleniyor...
Rus Edebiyatı Nasıl Gelişmiştir?
Rus edebiyatı tarihi, birkaç döneme ayrılarak Rus yazı dilinin ortaya çıkmasıyla gelişmiştir. Rusya’da Hristiyanlığın kabulünden önce yazılı dil olmadığı için, eski Rus edebiyatının gelişmesi 11. yüzyıl ile 17. yüzyıl arasında gerçekleşmiş ve Klasik Rus edebiyatı döneminin başlaması 18. yüzyılı bulmuştur.
Klasik Rus edebiyatı veya diğer adıyla Rus Aydınlanma Dönemi, 1700-1800 yılları arasında, klasik Rus şiiri ve düz yazısının kurucuları Lomonosov, Fonvizin, Derjavin ve daha birçok önemli Rus yazarlar ile şekillenmiştir.
Rus edebiyatının altın çağı ile 19. yüzyılda Rus edebiyatı modern çağa giriş yapmış, anlatı şiiri, lirik şiir, trajedi, kısa hikaye, roman, gezi günlüğü ve tarih olmak üzere her edebi alanda eser verilmiştir. Rus edebiyatının en önemli eserlerini veren Puşkin, aynı zamanda birçok Rus edebiyatı ana temalarını keşfetmiştir. 19. yüzyılda öne çıkan Griboyedov, Lermontov, Gogol, Turgenyev, Dostoyevski, Tolstoy, ve Çehov gibi Rus yazarlar ve eserleri, dünya edebiyatına katkıda bulunmuşlardır.

Görsel Yükleniyor...
Klasik Rus Edebiyatı Nedir?
Klasik Rus edebiyatı, Rus Aydınlanma dönemi olarak da adlandırılmış 18. yüzyılda başlayan bir dönemdir. Klasik Rus edebiyatı yazarları arasında Lomonosov, Fonvizin, Derjavin ve dönemin sonlarına doğru Nikolay Karamzin bulunmaktadır. Lomonosov, modern Rus edebiyat dilini etkileyen önemli bir şairi olarak, şiirde ses sembolizminin öncüsü olmuş, Rus Aydınlanma döneminin sonlarına doğru ise Nikolay Karamzin şiirde ve düzyazıda sentimentalizmin kurucusu olmuştur.
Klasik Rus edebiyatı dönemini yansıtan, okunması gereken Rus klasikleri içinde Lomonosov’un Evening Meditation on the God’s Grandeur (Tanrı’nın Görkemi Üzerine Gece Meditasyonları) eseri, Fonvizin’in The Minor (Genç) adlı tiyatro oyunu ve Derjavin’in On the Death of Prince Meshchersky (Prens Meshchersky’nin Ölümü Üzerine) adlı şiiri vardır. Rus edebiyatı klasikleri içerisinde, bir başka okunması gereken eser ise Nikolay Karamzin’in Zavallı Liza hikayesi olup, aydınlanma değerlerini olduğu kadar halkı, köylüleri ve köleleri de temsil eder.

Görsel Yükleniyor...
Modern Rus Edebiyatı Nedir?
Modern Rus edebiyatı, 19.yüzyılda Rus edebiyatının Puşkin’in eserleriyle başlayarak altın çağ olarak düşünüldüğü dönemdir. Modern Rus edebiyatının ünlü Rus yazarları arasında başta Puşkin olmak üzere, Griboedov, Lermontov, Gogol ve mirasçıları Turgenyev, Dostoyevski, Tolstoy ve Çehov bulunmaktadır. Modern Rus edebiyatı eserleri içerisinde Dostoyevski’nin Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Budala adlı kitapları, Turgenyev’in Babalar ve Oğullar isimli eseri, Nikolay Gogol’un Ölü Canlar kitabı, Tolstoy’un Savaş ve Barış ile Anna Karenina adlı eserleri bulunmaktadır.
En Meşhur Rus Yazarlar Kimlerdir?
En meşhur Rus yazarlar aşağıda listelenmiştir.
Alexandr Puşkin
Aleksandr Soljenitsin
İvan Turgenyev
Vladimir Nabokov
Mihail Bulgakov
Anton Çehov
İvan Bunin
Nikolay Gogol
Fyodor Dostoyevski
Lev Tolstoy

Görsel Yükleniyor...
Rusya Edebiyatı Şiirleri Nasıldır?
Rusya edebiyatı şiirlerinin öncüsü modern Rus edebiyatının kurucusu olan Puşkin’in şiirleri, Rusya’da en çok bilinen ve okul müfredatına dahil olan şiirlerdir. Rusya’nın ulusal şairi olarak bilinen Puşkin, 1825’te sürgündeyken yazdığı O’na isimli klasik aşk şiiri gizemli birine adamıştır. Mihail Lermontov ise 1837’de, Napolyon’la yapılmış 1812’deki savaşa dair yazdığı Borodino adlı şiirinde, savaştaki genç bir askerin ülkesi için savaşmasının anlamını anlatmıştır. Nikolay Nekrasov 1856’daki Şair ve Yurttaş şiirinde, şairin halkına ve ülkesine hizmet etmesi gerektiğini aktarmasıyla bilinmektedir.
Alexander Blok, Rusya’nın çalkantılı bir döneminde 1905’te yazdığı O Kilise Korosunda Şarkı Söyledi şiiriyle ilk Rus devrimini, Japonya’yla yapılmış savaşı ve dönemin siyasetini yansıtmıştır. Rus edebiyatının Stalin dönemini ve kişisel yaşamının trajedisini şiirleriyle ortaya koyan şair ise Anna Ahmatova’dır. Rus edebiyat şiirleri ile 1970’lerdeki neslin yaşamını ve Sovyetler dönemini yansıtan şair Joseph Brodsky ise Odadan Çıkma Sakın! şiiriyle bilinmektedir.
Rus Edebiyatının Ünlü Şairleri Kimlerdir?
Rus edebiyatının ünlü şairleri aşağıda listelenmiştir.
Alexandr Puşkin
Mihail Lermontov
Nikolay Nekrasov
Fyodor Tyutçev
Alexander Blok
Anna Ahmatova
Marina Tsvetayeva
Sergey Yesenin
Vladimir Mayakovski
Joseph Brodsky
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam