Favorilere Ekle

Dünyanın En İyi İşitme Yeteneğine Sahip 10 Hayvanı

biz10 tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 4 Kasım 2021 Perşembe 11:58

Cevaplar

biz10
- 2 yıl önce
İnsanlar, takdire şayan özellikler ve yetenekleriyle hayvanlar aleminde gerçekten benzersizdir. Ama itiraf edelim, hiçbirimiz süper duyma gücüne sahip değiliz. İnsanlardan daha iyi işiten hayvanlar olduğunu biliyor muydunuz?
En aşırı işitme duyusuna sahip 10 hayvana aşağıdan göz atın.

1. Petek güvesi (Galleria mellonella)

Petek güvesi insanlardan 150 kat daha iyi duyabilir. Bu hayvanın işitmesi 300 kilohertz'e kadar ulaşabilir ve şaşırtıcı bir şekilde bir yarasadan 100 kilohertz daha iyi duyabilir. Strathclyde Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu yaratığın dünyanın en aşırı derecede işiten hayvanı olduğunu keşfetti.

Görsel Yükleniyor...

2. Fil

Filin yükselteç görevi gören büyük kulakları ile onu listede görmek gerçekten de sürpriz değil. Minimum 14 ila 16 hertz ila 12.000 hertz arasında bir işitme frekansına sahiptir. Afrika filleri üzerinde yapılan araştırmalar ayrıca, bu fillerin savana toprağının altında kilometrelerce yol kat eden düşük frekanslı sesler aracılığıyla bilgi ilettiğini ve aldığını gösteriyor.

Görsel Yükleniyor...

3. Yarasa

Gece dünyasında seyahat ederken ve avını ararken “yankılama” özelliğini kullanır. Yarasaların işitme frekansı 9 kilohertz ile 200 kilohertz arasında değişmektedir.

Görsel Yükleniyor...

4. Yunus

Yunus, yarasalar gibi ekolokasyon kullanır. Çoğu hayvanın sahip olduğu gibi dış kulakları olmamasına rağmen, su altında değilken kafasının her iki yanında bulunan küçük deliklerden duyabilir. Su altında, sesleri orta kulağa ileten alt çene kemiğini kullanır. Dolphin'in işitmesi 20 hertz ile 150 kilohertz arasında değişir.

Görsel Yükleniyor...

5. Kedi

Kedilerin işitme kapasitesi oldukça etkileyicidir. 45 hertz ile 64.000 hertz aralığında işitebilir. Her kedinin kulağında üç düzine kas vardır!

Görsel Yükleniyor...

6. Köpek

Köpeğin işitme frekansı 40 hertz ile 60.000 hertz arasındadır. Kulaklarında sesi daha fazla duymak için, dönmesine, kıpırdamasına ve eğilmesine yardımcı olan 18 kas vardır.

Görsel Yükleniyor...

7. Baykuş

Baykuşun işitme aralığı 200 hertz ile 12 kilohertz arasındadır. Neredeyse 360 ​​derece dönebilen harika bir görüş ve kafa ile etkileyici bir hayvandır.

Görsel Yükleniyor...

8. Fare

Bir fare, kedilerden daha iyi bir işitme aralığına sahiptir. 200 hertz ile 76 kilohertz arasında değişir. Bu bir ultrason aralığıdır ve insanların duyabileceğinden daha fazladır.

Görsel Yükleniyor...

9. At

Bir at, 14 hertz ila 25 kilohertz arasındaki ses frekanslarını duyabilir. Atın kulaklarında, sesin yönünü bulmak için kulağın 180 derece hareket etmesine yardımcı olan 10 kas vardır.

Görsel Yükleniyor...

10. Güvercin

Bir güvercin 0,5 hertz kadar düşük ses duyabilir, bu da uzun mesafelerden gelen sesleri duymaya yardımcı olur.

Görsel Yükleniyor...
Bu hayvanlar kendilerini korumalarına, yiyecek avlamalarına ve nasıl bir ortama sahip olurlarsa olsunlar güvenle yaşamalarına yardımcı olan inanılmaz işitme yeteneklerine sahiptir.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

1
5
3
0
0
0
1
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam