Favorilere Ekle

Kediler neden yoğurma hareketi yaparlar?

SDAI tarafından 6 ay önce oluşturuldu - 1 Kasım 2023 Çarşamba 11:49

Cevaplar

SDAI
- 6 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Kedileri seviyorsanız yaptıkları "yoğurma" hareketini de görmüş olabilirsiniz. Yoğurma hareketi yapan bir kedi, ön ayaklarını uzatır ve olduğu yerde yürüyormuş gibi patilerini sırayla önündeki yüzeye bastırır. Peki kediler bunu neden yapıyorlar?
Davranış bilimciler, evcil kedilerin neden hamur yoğuruyormuş gibi bir hareket yaptıklarına dair bazı fikirler öne sürse de bu davranışın asıl nedeni hâlâ gizemini koruyor. Kansas Eyalet Üniversitesinde veteriner olan Susan Nelson, bu konuda şunları söylüyor:
"Öne sürülen fikirlerin bir kısmı, kesinliklerinden emin olamadığımız için sadece birer hipotez olarak kalıyor. Kedi araştırmaları köpek araştırmaları kadar fon alamıyor."
Yoğurma davranışı, yavru kedilerde beslenmeyle ilintili iç güdüsel bir davranış olarak ortaya çıkıyor. Oklahoma Eyalet Üniversitesinde hayvan davranış bilimcisi olan Leticia Fanucchi, bu konuda şunları söylüyor:
"Bu kedilerin öğrenerek edindiği bir davranış değil. Yavru kediler annelerinin meme bezlerine bu hareketi yaparak süt emmeyi kolaylaştırıyorlar. Yavrunun yaptığı yoğurma hareketi, süt akışını tetikliyor ve belki de sosyal bağlanmayı artıran bir hormon olan oksitosinin annede salgılanmasına yol açıyor."
Bazen yetişkin kediler, gelişimlerini tamamladıktan uzun bir süre sonra bile yoğurma hareketine devam edebiliyor. Evcilleştirilmiş hayvanların gençliklerine ait özellikleri yetişkinliklerinde de devam ettirmeleri alışılmadık bir durum değil. Bu fenomene neoteni deniyor ve bu kavram köpeklerin neden yetişkin kurtlardansa yavru kurtlar gibi davrandığını ve onlar gibi göründüğünü de açıklıyor.
Yetişkin kedilerin hayatlarının ilk günleriyle olan bağları, nerede ve ne zaman yoğurma davranışı sergiledikleri hakkında da bir fikir verebilir. Çünkü kediler her zaman yumuşak şeyleri ve genelde en sevdikleri insanı veya evdeki başka bir hayvanı yoğuruyor. Unity Çevre Üniversitesinden sertifikalı uygulamalı hayvan davranış bilimcisi olan Kristyn Vitale, bu konuda şunları söylüyor:
"Hayvanlarda gözlemlediğimiz bazı gençlik davranışlarının aslında anneye yönelik olup zamanla hayvanın sahibine yönelmiş olması muhtemeldir. Kediler genellikle sevdikleri kişilere yoğurma hareketi yapar, yani yoğurma hareketi bağ kurmaya yönelik sosyal bir hareket olarak işlev görebilir."
Tabii ki yetişkin kediler en sevdikleri battaniyenin veya insanın süt üretmesini beklemez. Vitale'e göre yetişkin kedilerin yoğurma davranışı sergilemelerinin nedeni mutlu, güvende ve arkadaş canlısı hissetmeleridir. Ayrıca kediler yaralandıklarında da yoğurma ve mırlama davranışı gösterebilir, uzmanlara göre bu kedinin kendisini sakinleştirmek adına yaptığı bir harekettir ve daha nadiren gözlemlenir.
Yoğurma davranışının fiziksel sonuçları da vardır. Fanucchi, yoğurmanın kedilerin kaslarını esnettiğini ve patilerindeki koku bezlerini aktifleştirdiğini söylüyor. Bu durum, kedinin en sevdiği insanı veya uyuduğu bölgeyi sahiplenmesi ve onu işaretlemesi anlamına geliyor. Nelson bu konuya şöyle bir eklemede bulunuyor:
"Bazı kediler yoğurma davranışı esnasında salya akıtmaya da başlar. Bu da onların oldukça mutlu olduğunu gösterir."
Vitale'in dediğine göre ise kedinize onla aynı şekilde hissettiğinizi göstermek için kedinin davranışlarını iyi değerlendirmeniz gerekiyor:
"Bazı kediler sizi yoğururken sevilmek isterler, bazıları onlarla konuşmanızı bekler ve bazılarıysa sadece işine odaklanıp sizle etkileşime girmemeyi tercih eder. Bu konuda bireysel farklılıklar söz konusudur."

Görsel Yükleniyor...
Yoğurma davranışının olumlu çağrışımları ve doğuştan gelen doğası nedeniyle uzmanlar kedinizin patileri canınızı yaksa bile bu davranışın cezalandırılmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Bunun yerine kedinizin tırnaklarını kısa tutabilir veya bir yastıkla kendinizi koruyabilirsiniz. Nelson bu konuda şunları söylüyor:
"Kedinizi yoğurmaktan alıkoymamaya çalışın, çünkü bu hareketi size sevgi göstermek için yapıyor."
Ayrıca yoğurma davranışı kedinizin sizi sevdiğini gösterse de kediniz sizi çok sık yoğurmuyorsa bunun için üzülmemelisiniz. Vitale bu konuda son olarak şunları söylüyor:
"Kediniz sizi yoğurmuyorsa bu sizle bir bağı olmadığı anlamına gelmiyor. Kediniz muhtemelen sevgisini mırlamak, okşamak veya hatta yanınızda oturmak gibi başka bir hareketle göstermeyi tercih ediyordur. Bu davranışların hepsi, kedinizin sizle güçlü bir bağ kurduğuna işaret eder."

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Hayvanlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam