Favorilere Ekle

666 sayısı niçin şeytanı simgeliyor?

BilgiliŞirin tarafından 4 yıl önce oluşturuldu - 3 Ocak 2020 Cuma 14:01

Cevaplar

BilgiliŞirin
- 4 yıl önce
ABD’de Georgia Eyaleti’nin Rome kentinde Mel Gibson’un ünlü “Tutku” (The Passion of the Christ) filmini izlemeye giden seyirciler ellerindeki bilette 666 numarasını görünce şaşkına döndüler. Böyle bir filmin biletinde şeytanın sembolü olan bu numara ne arıyordu? Ortalık karıştı, her yere şikâyetler yağmaya başladı, yapım ve dağıtım şirketleri suçu sinema sahibine attılar, sinema sahibi de bilgisayarın tamamen şans eseri bu numarayı seri numarası olarak verdiğini söyledi, olay zamanla unutuldu gitti.
Hristiyan dünyasında 666 sayısına karşı tıpkı 13 sayısına olduğu gibi bir korku vardır. Arabaların plakalarında, telefon numaralarında bu üç 6 rakamının yan yana gelmesinden kaçınılır. 666 sayısından korkmaya tıp dilinde “hexakosioihexekontahexaphobia” deniliyor.
Şeytanın sayısı ya da sembolü olarak merak ve korku kaynağı olan 666 sayısının ardındaki gizemi aydınlığa kavuşturmak için asırlar boyu sayısız kişiler, özellikle numeroloji ve dini kitapları yorumlama çalışmaları yapanlar, birçok görüş ileri sürdüler, teoriler ürettiler.
Bu teoriler içinde en çok kabul göreni İncil ile ilgili olanıdır. 666 sayısı İncil’de dört yerde geçer. İlk ikisi Saba Melikesi’nin Hz. Süleyman’a hediye olarak gönderdiği altınların sayısı, üçüncüsü de Pers Hükümdarı’nın Babil’i zapt etmesi üzerine Kudüs’e kaçarak hürriyetlerine kavuşabilenlerin sayısı ile ilgilidir. Mutlu sonla biten bu olayların içinde geçen 666 sayısının şeytanla ilgili olduğunu söylemek pek mümkün değildir.
666 sayısının İncil ’de geçtiği dördüncü yer ise sonlarda yer alan, İncil’in en heyecan verici, en ilginç kısmı olarak kabul edilen, kıyamet alametlerinin anlatıldığı bölümdür. “Yuhanna’nın Vahyi” diye adlandırılan bu bölümde Aziz Yuhanna (Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri, mevcut dört İncil’den birinin yazan, bilinen ismi ile Saint John) Hz. İsa’nın kendisine ilettiği kıyamet belirtilerini anlatır.
Buna göre Mesih karşıtı (anti-christ) Deccal kıyametten hemen önce kırmızı renkli, boynuzlu bir ejderha şeklinde ortaya çıkacaktır. Bütün kötülüklerin anası olarak gökten gelen bu canavarın, yani Deccal’m, yani şeytanın ismi insani sayılar olarak 666 olacaktır. (İncil’de insanın sayısal karşılığı 6’dır, çünkü Tanrı insanı altıncı günde yaratmıştır.)
Bu teorinin yanında İncil’de bahsi geçen 666 sayısının aslında 616 veya 3661 olduğu, Babillilerin çivi yazısındaki rakamların algılanış hatası veya İncil Yunanca’dan tercüme edilirken Roma İmparatoru Neron’u şeytanla özdeşleştirme çabalan sonucu 666 olarak ortaya çıktığı şeklinde teoriler de var. Numerolojiye göre Hz. İsa’nın ismi Yunan alfabesi esas alınarak numaralandırılıp toplandığında 888 çıkar. 777 ise mükemmelliğin ve kutsallığın sayısıdır. Aynı mantıkla 666, Hz. İsa karşıtı bir simge olarak seçilmiş de olabilir.
Dünya’daki 666 sayısı çılgınlığından bir kaç örnek:
• İbranice’de “w” harfinin numerolojik değeri 6’dır. Bu durumda interneti ifade eden ve ‘dünya çapında ağ’ anlamına gelen “World Wide Web”in kısaltılmış hali “www”nin değeri de 666 oluyor.
• İngiliz alfabesinde her harfi 6 ve onun çarpanları şeklinde numaralandırırsak (a=6, b=12, c=18 gibi) “Computer” kelimesinin karşılığı da 666 çıkar, yani bilgisayar bir şeytan işidir.
• Klasik ruletteki sayıların toplamı 666’dır, dolayısıyla rulet bir şeytan oyunudur.
• ABD Hazine Bakanlığı’nın bir ara Dolar’ın da üzerinde bulunan armasının en altında 666 sayısı yazılıdır ama burada ne aradığı ve niçin konulduğu hâlâ sırdır.
• Japon Yeni 1,5,10,50,100 ve 500’lük paralar halindedir. Her birinden birer tane cebinizde varsa şeytan cebinizde demektir.
• Kudüs’ün merkezinin boylamı 31 derece 47 dakika kuzey, enlemi 35 derece 13 dakika doğudur. Bu iki sayıyı alt alta koyup toplayınca 6660 çıkar ki, bu da kıyamet günü Deccal’ın yani şeytanın Kudüs’te ortaya çıkacağının bir işaretidir.
• Fiyat etiketi olarak ürün üzerine konulan barkotlardaki düşey çizgilerin başında, ortasında ve sonunda yer alan çizgiler 6’nın karşıtıdır. Bu durumda bütün barkotlarda 666 yani şeytan yazılıdır.
• Çağın ilacı Viagra’nın molekül ağırlığı 666 gr/mol’dür.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
2
0
0
0
0
İnançlar konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam