Favorilere Ekle

İnsan Vücudu İçin Yüksek Protein İçeren En İyi 10 Gıda

biz10 tarafından 1 yıl önce oluşturuldu - 8 Ağustos 2022 Pazartesi 21:40

Cevaplar

biz10
- 1 yıl önce
En iyi yüksek proteinli yiyeceklerin hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, insan vücudu için en iyi 10 yüksek proteinli gıda listesine göz atın.
Protein vücudumuzun her hücresinde kullanılan en önemli besindir. Vücudumuzdaki hücre, organ ve kasların yapısını oluşturur. Protein vücudun yapı taşları olarak bilinir ve ayrıca kan hücreleri, hormonlar ve DNA oluşturmak için kullanılabilir. Sağlıklı ve fit bir insan olmak için temel bir ihtiyaçtır. İnsan vücudunun daha sağlıklı olması için yüksek proteine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, insan vücudunun daha fazla proteini emmesinin en iyi yolu, yüksek proteinli gıdaların tüketilmesidir.

10. Yağsız Sığır Eti


Görsel Yükleniyor...
Yağsız sığır eti, tüm zamanların en iyi yüksek proteinli gıdalarından biridir. Yüksek protein içerir ve tadı çok lezzetlidir. Yüksek oranda biyoyararlı olan demir, B12 vitamini ve bol miktarda diğer besinlerle yüklüdür.
Protein içeriği: kalorinin %53'ü, %10 yağ içeren 85 gr pişmiş sığır eti, 184 kalori ile 22 gram protein içerir.

9. Kabak Çekirdeği


Görsel Yükleniyor...
Bal kabağının içinde bulunan olgun tohumlar yani kabak çekirdekleri, magnezyum, demir ve çinko da dahil olmak üzere birçok yüksek besin değeri içerir. Bu nedenle insan vücudu için çok sağlıklıdır.
Protein içeriği: kalorinin %14'ü. 28 gr kabak çekirdeği 125 kalori ile 5 gram protein içerir.

8. Balık


Görsel Yükleniyor...
Balık, uzmanlar tarafından önerilen tüm zamanların en yüksek proteinli gıdalarından biridir. Kalp krizi riskini ve tip 1 diyabet riskini azaltmak için oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Bunun yanında beyin ve keskin gözlerin gelişimine de yardımcı olur. Omega-3 yağ gibi önemli besinleri içerir.
Protein içeriği: Somon, 175 kalori ile 85g porsiyon başına 19 gram ile %46 proteindir.

7. Yumurta


Görsel Yükleniyor...
Yumurtalar gezegendeki en sağlıklı ve en besleyici yiyeceklerdir. Mineraller, vitaminler, göz koruyucu antioksidanlar, beyin besinleri ve sağlıklı yağlar ile yüklüdürler. Bu nedenle yumurta, protein içeriği yüksek besinler ararken uzmanlar tarafından her zaman tavsiye edilir.
Protein içeriği: bir yumurtadaki kalorinin %35'i. 1 büyük yumurta 78 kalori ile 6 gram protein içerir.

6. Süt


Görsel Yükleniyor...
Süt son derece besleyici ve aynı zamanda yüksek proteinli bir besindir. Yüksek kaliteli protein elde etmek için mükemmel bir kaynaktır. Süt, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu her bir besinden bir miktar içerir. Esas olarak kalsiyum, B2 vitamini ve fosfor bakımından yüksektir.
Protein içeriği: kalorinin %21'i. 1 bardak süt, 149 kalori ile 8 gram protein içerir.

5. Fıstık


Görsel Yükleniyor...
En popüler yüksek proteinli yiyeceklerden biri de fıstıktır. Çok lezzetli olmasının yanı sıra protein, magnezyum ve lif bakımından çok yüksektir. Ayrıca fıstık, vücut ağırlığınızı düşürmenize yardımcı olabilir.
Protein içeriği: kalorinin %16'sı. 28g Fıstık, 159 kalori ile 7 gram protein içerir.

4. Kinoa


Görsel Yükleniyor...
Kinoa, dünyanın en popüler süper yiyecekleri arasında bulunan bir tohumdur. Vitaminler, lifler ve mineraller bakımından yüksektir ve antioksidanlarla yüklüdür. Aynı zamanda yüksek proteinli besinlerden biridir. Kinoa, metabolik sağlığı iyileştirmek, kan şekerini ve trigliserit seviyelerini düşürmek, vücut ağırlığınızı azaltmak ve sağlığınızı iyileştirmek gibi sayısız yarara sahiptir.
Protein içeriği: kalorinin %15'i. 185 gr pişmiş kinoa, 222 kalori ile 8 gram protein içerir.

3. Yoğurt


Görsel Yükleniyor...
Yoğurt, çok lezzetli olmasının yanı sıra insan vücuduna kesinlikle fayda sağlayan birçok besin maddesi bakımından da yüksektir. Ayrıca vücut ağırlığınızı azaltmaya ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle yoğurt, en yüksek proteinli 10 gıda listesindeki en iyi ve yüksek proteinli gıdalardan biridir.
Protein içeriği: Yağsız yoğurt, kalorinin %48'inde protein içerir. 170g yoğurt kabı, 100 kalori ile 17g protein içerir.

2. Badem


Görsel Yükleniyor...
Badem, insan vücudu için en popüler ve sağlıklı gıdalardan biridir. E vitamini, lif, manganez ve magnezyum dahil olmak üzere önemli besinleri içerir. Bademin çoğu sağlık uzmanı tarafından önerilmesinin nedeni en iyi ve yüksek proteinli gıdalardan biri olmasıdır.
Protein içeriği: kalorinin %13'ü. 161 kalori ile 1 ons (28 g) protein başına 6 gram.

1. Yulaf


Görsel Yükleniyor...
Yulaf, dünyadaki en sağlıklı tahıllardandır. Sağlıklı lifler, B1 vitamini, magnezyum ve manganez besinleri içerirler. Aynı zamanda protein açısından da yüksektir. Yulafın çocukta astım riskini azaltması, tip 2 diyabet riskini azaltması ve bağışıklık sistemini iyileştirmesi gibi insan için birçok avantajı vardır. Bu yüzden insan vücudu için çok sağlıklı ve yüksek proteinli besindir.
Protein içeriği: kalorinin %15'i. Yarım fincan çiğ yulaf, 303 kalori ile 13 gram protein içerir.

Yüksek Proteinli Gıdalar Yemenin İnsan Vücudu İçin Faydaları

-Daha iyi kas tonusu elde edin
-Dengeli kan şekeri
-Sağlıklı bağışıklık fonksiyonu
-Dengeli enerji seviyeleri
-Geliştirilmiş yara iyileşmesi
Protein ihtiyaçları yaşa, kiloya, sağlık durumuna, fiziksel aktiviteye ve tıbbi koşullara göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle diyet planlayıcınızın talimatlarına uyun.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

1
0
0
0
0
0
0
0
Sağlık konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam