Favorilere Ekle

Çakra nedir?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 30 Ağustos 2023 Çarşamba 20:43

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce
Hindu gelenekleri ve bazı inanç sistemleri, insanda bulunan enerjiyi tüm vücuda dağıtan enerji noktalarını çakra olarak adlandırır. Sanskritçede çakra tekerlek, çark anlamına gelir. Bedenimizde enerji akışını dengeleyen 7 ana çakra bulunur. Çakraların sağlıklı çalışması için açık olması gerekir. Herhangi bir çakrada dengesizlik olduğunda enerji akışı sekteye uğrar ve tıkalı çakranın temsil ettiği alanlarda bedensel, ruhsal ve zihinsel bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Çakraların açık, enerji akışının sağlıklı olup olmadığını anlayabilmek için her bir çakranın temsil ettiği alanları bilmek gerekir.
media.istockphoto.com/id/1301594214/vector/human-silhouette-in-yoga-pose-with-chakras.jpg?s=612x612&w=0&k=20&c=Lza77VLyXis67hLDJbyxKCe9A0k2Mw9mjOIMr6yGISg=
7 Çakra ve Özellikleri

Görsel Yükleniyor...
●      Kök çakra: Birinci ve en yoğun enerjili çakradır. Kuyruk sokumunda bulunur ve rengi kırmızıdır. Sembolü dört yapraklı nilüfer çiçeğidir. Varoluşun temelini, güvenliği, hayata bağlığı, aidiyet duygusunu temsil eder. Açık olduğunda kendinizi dünyada güvende hissedersiniz. Bu çakra tıkalı olduğunda hissedilen duygu korkudur. Maddi sıkıntılar yaşanması, sindirim sistemi rahatsızlıkları da buradaki dengesizliğe işaret eder.

Görsel Yükleniyor...
●      Sakral çakra: Turuncu renkteki bu çakra göbek deliğinin iki parmak altında yer alır ve altı yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Cinselliği, haz duygusunu, yaratıcılığı ve hayal gücünü temsil eder. Tıkalı olduğunda hissedilen duygu suçluluk duygusu ve kurban psikolojisidir. Sakral çakranız doğru çalışıyorsa yaratıcı yönünüzü rahatça ifade edersiniz. İlişkilerinizde zorlanıyorsanız ve cinsel isteksizliğiniz varsa bu çakranızda blokaj olabilir. İdrar yolları, böbrek ve üreme organları sorunları da tıkanıklığa işaret eder.

Görsel Yükleniyor...
●      Solar Pleksus çakra: Göbek deliğinin üç parmak üzerindedir. Rengi sarı, sembolü sekiz yapraklı nilüfer çiçeğidir. Güneşten esinlenilen sarı renk cesaret, güç, dayanıklılık, özsaygı, empati ve iradeyi temsil eder. Bloke olması durumunda utanç duygusu, özgüven eksikliği, depresif ruh hali ve aşırı yorgunluk hissedilir. Diyabet, ülser gibi karaciğer, mide, pankreas sorunları görülebilir.

Görsel Yükleniyor...
●      Kalp çakrası: Rengi yeşildir ve göğüs kafesinin tam ortasında yer alır. 10-12 yapraklı nilüfer çiçeği ile sembolize edilir. Huzurun, aşkın ve sevginin temsilcisidir. Doğru çalıştığında kendinizi dingin, huzurlu, barışçıl ve sevgi dolu hissedersiniz. Keder, öfke, küskünlük, kıskançlık, hınç gibi duyguları sık sık yaşıyorsanız kalp çakranızda blokaj olabilir. Solunum yollarını ve akciğeri temsil eder.

Görsel Yükleniyor...
●      Boğaz çakrası:  On altı yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilen bu çakra boğaz bölgesinde bulunur. Sağlıklı iletişimi ve dürüstlüğü ifade eder. Bu çakranız açıksa kendinizi iyi ifade eder, sağlıklı iletişim kurarsınız. Açık sözlü olmaktan korkmazsınız. Temsil ettiği zıt kavram yalandır. Kendinizi açıkça ifade etmekte zorlanıyorsanız boğaz çakranızdaki blokajın giderilmesi gerekiyor olabilir. Ses telleri, guatr, tiroid, boyun ağrısı bu çakra ile temsil edilir.

Görsel Yükleniyor...
●      Alın çakrası: 3. göz çakrası da denilen bu çakranın rengi morumsu mavi, çiçeği yüz yapraklı nilüferdir. İçsel bilgeliği, sezgileri, durugörüyü, telepatiyi, algılama gücünü ve odaklanma becerisini temsil eder. Alın çakrası sağlıklı çalışan kişiler maddi ve manevi dünya arasında denge kurabilirler. Hayattaki pek çok olayın iç yüzünü göremeyip yanıldığınızı, sıklıkla hatalı kararlar aldığınızı düşünüyorsanız alın çakranızda blokaj olabilir. Bu çakra tıkalı olduğunda baş ağrısı, sinüzit, görme ve işitme kaybı gibi sorunlar görülebilir.

Görsel Yükleniyor...
●      Taç Çakra: Kafanın tepe noktasında bulunur, mor renkle ve bin yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Öz benliği, ilahi gücü, gerçek yaşam amacını, anda kalabilmeyi ve bilinçli farkındalığı ifade eder. Bloke olması durumunda fiziksel dünyaya, maddi konulara aşırı bağlılık görülür. Öğrenmede güçlük çekmek, kendine yabancılık gibi problemler yaşıyorsanız taç çakranızın enerjisi doğru çalışmıyor olabilir. 

Görsel Yükleniyor...
Çakraların Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Ruhsal, zihinsel ve fiziksel sağlığı dengeleyen çakra enerji noktaları doğru çalışmadığında korku, güvensizlik, köksüzlük, öfke, küskünlük, dünyaya yabancılık gibi olumsuz hisler duyabilirsiniz. Fiziksel olarak sindirim, mide sorunları, tiroid, sinüzit gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Her çakranın temsil ettiği blokaj belirtisi faklıdır.
●      Kök çakrada blokaj olması durumunda güvensizlik, ait hissedememe, dış onay ihtiyacı, sabırsızlık ve önyargı hissedersiniz. Yaşamdan tam olarak keyif alamazsınız.
●      Sakral çakradaki dengesizlik kendini bedenini sevmeme, özgüvensizlik, akışa bırakamama, katılık, soğukluk, cinsel problemler ve hormonal dengesizlikler ile gösterir.
●      Solar Plexus çakranız tıkalıysa topluluk önünde konuşmaktan çekinir, kendinizi değersiz hissedersiniz. Sürekli plan yaparsınız fakat bu planları hayata geçirmekte zorlanırsınız. Depresyona yatkın olursunuz.
●      Kalp çakrasının kapalı olması durumunda hayata esnek bakabilme yetisi, empati, sevgi, affedicilik duyguları azalır. Bunların yerini merhametsizlik, kıskançlık gibi duygular alır.
●      Boğaz çakrası doğru çalışmıyorsa hayır demekte, sağlıklı sınır çizmekte ve genel olarak kendinizi ifade etmekte zorlanırsınız. Kronik boyun ağrılarından muzdarip olabilirsiniz. 
●      Bilgelik gözünüz yani alın çakranız tıkalıysa içgörü kaybı, uykusuzluk, unutkanlık, kafa karışıklığı, algı bozukluğu, odaklanamama gibi problemler yaşayabilirsiniz.
●      Taç çakranın tıkalı olduğu derin ilişkiler kuramama, kendini gerçekleştirememe, öz benlikten kopuk hissetme, kendine yabancılık, inançsızlık hissi gibi durumlardan anlaşılabilir.

Görsel Yükleniyor...
Çakra Açma Teknikleri
Tıkalı çakraları açmak için yoga, meditasyon, reiki gibi pratiklerden faydalanmanın yanı sıra olumlamalar da yapabilirsiniz. Kendinize her gün tekrarlayacağınız olumlu cümlelerin zaman içinde işe yaradığını, çakralarınızdaki enerji akışını sağlıklı hale getirdiğini göreceksiniz. Gelin, her bir çakrayı dengeleyecek olumlamalara ve gündelik basit tekniklere göz atalım.
●      Kök çakra olumlaması: “Ben yeterliyim. Güvendeyim. Hayattan keyif alıyorum. Dış dünya ile uyum içindeyim.” Kök çakranızı açmak için doğada zaman geçirin, toprakla bol bol temas edin. Evinizi sirkeli suyla temizleyin ve düzenli tutun. Hayvansal protein ve kırmızı sebze meyve tüketin. Dans edin, kendi etrafınızda dönün. Sıcak su torbasıyla uyuyun.
●      Sakral çakra olumlaması: “Kendimi olduğum halimle seviyor ve kabul ediyorum. Mükemmel olmak zorunda değilim.” Sakral çakranızın blokajını iyileştirmek için su kenarında zaman geçirin. Uzun duşlar alın. Sanatsal aktivitelere katılın. Turuncu renkte meyve sebzeler tüketin ve turuncu giysiler giyin.
●      Solar Plexus çakra olumlaması: “Güvendeyim. Sevdiklerim ve evren tarafından destekleniyorum. Kendimi seviyorum ve dış dünya da beni seviyor.” Sakral çakranızı iyileştirmek için kendinize ve bedeninize özen gösterin. Evinizde kendinizle başbaşa kalabileceğiniz bir alan yaratın. Papatya çayı için, sarı renkli giysiler giyin. Planlama yapın, ajanda kullanın, sorumluluklarınızın farkında olun. Tahıl, lif, kepek yönünden zengin beslenin.
●      Kalp çakrası olumlaması: “Kendimi koşulsuz sevgiye açıyor ve affediyorum. Kalbimi kırmış olanları affediyor ve olumsuz anıları sevgiyle uğurluyorum.” Kalp çakradaki blokajı gidermek için her gün sahip olduklarınıza şükredin. Hayvanlarla ve çocuklarla bağ kurun. Evcil hayvan sahiplenin. Sevdiklerinize sarılın, onlarla fiziksel temas kurun. Olayların negatif değil iyi tarafına odaklanmaya çalışın. Yeşil yapraklı sebzelerle beslenin.
●      Boğaz çakrası olumlaması: “Kendimi rahatça ifade ediyorum. Duygu ve düşüncelerimin kelimelerim aracılığıyla dış dünyaya akmasına korkmadan izin veriyorum.” Boğaz çakrasındaki blokajı iyileştirmenin en iyi yollarından biri yazmaktır. Günlük tutun. Yüksek sesle şarkı söyleyin. Yapmak istemediğiniz şeylere hayır demeyi öğrenin. Ağız ve diş sağlığınıza özen gösterin. Mavi tonlarda giysiler giyin. Sıcak bitki çayları için. 
●      Alın çakrası olumlaması: “Her şeyin farkındayım. Görmem gerekenleri iç gözümle görüyor ve hissediyorum.” Alın çakranız tıkalıysa yoga yapın. Bol bol hayal kurun. Evinizde lavanta, yasemin, palo santo, defne yaprağı gibi tütsüler yakın. Zeka ve hafıza oyunları oynayın. Yabanmersini gibi lacivert, mor renkli besinler tüketin.
●      Taç çakra olumlaması: “Tüm evrenle bağlantıdayım. Birlik ve bütünlük hissediyor, sürekli destekleniyorum.” Taç çakradaki tıkanıklığı gidermede en etkili yöntem meditasyondur. Her gün yarım saat meditasyon yapın. Dua edin, yüksek sesle mantra söyleyin. Kendinizle en az yarım saat başbaşa kalıp iç sesinizi dinleyin. Klasik müzik dinleyin. Açık havada yürüyüş yapın, bisiklet sürün. Yeterli güneş ışığı alın.
https://www.vingo.fit/wp-content/uploads/2023/03/5-Ways-Meditation-Makes-Exercise-More-Effective.jpg
Sağlıklı yaşamın temeli ruh, beden ve zihin bütünlüğüdür. Çakra dengeleme çalışmaları yaptığınızda hem ruhunuz, hem fiziksel bedeniniz hem de zihniniz birbiriyle iletişim halinde ve sağlıklı bir şekilde çalışır. Çakra açma meditasyonu, olumlamalar, yoga gibi teknikler enerjinizin doğru bir şekilde akmasına çok yardımcı olacaktır. Ancak her şeyden önce kendinize değer vermekle işe başlayın. Kendinizi sevin ve bu dünyadaki varlığınızı kutsayın, çünkü çok değerlisiniz.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam