Favorilere Ekle

Tarayıcımızda çok fazla sekme açmak bilgisayarı yavaşlatır mı?

SDAI tarafından 8 ay önce oluşturuldu - 13 Eylül 2023 Çarşamba 21:51

Cevaplar

SDAI
- 8 ay önce - Son Düzenleme: 8 ay önce

Görsel Yükleniyor...
Özellikle ekonomik olarak güçlü olmayan ülkelerde yeni teknolojilere ulaşmak kolay olmuyor. Dolar kurunu hesaba kattığımızda biz de bu ülkelerden bir tanesiyiz diyebiliriz. Hal böyle olunca sahip olabildiğimiz teknolojik imkanlardan maksimum performansı almanın yollarını arıyoruz. Bu yolları ararken en ufak şeyi bile sorgulamak zorunda kaldığımız anlar oluyor. Çok fazla sekme açmakta bu sorguladıklarımızdan bir kaçı.

Görsel Yükleniyor...
Sonsuz Sekmeler
Bir araştırma yaparken kendinizi alakası olmayan bir Wikipedi sayfasında bulamanız mümkün. Başladığınız noktadan kilometrelerce uzakta olan bu sayfaya ulaşana kadar da onlarca sekme açtığınız oluyordur. Peki açtığınız tüm bu sekmeler hem tarayıcınız hem de cihazınız için sorun teşkil eder mi? Kısaca cevap vermek gerekir ise evet. Yani açacağınız her yeni sekme cihazınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Açtığınız her sekme RAM’den biraz daha performans çalacak dolayısı ile CPU üzerindeki işlem yükü artacaktır.
Tabii sadece tarayıcı sekmeleri ile performans kaybı olduğunu iddia etmek çok da akıl kârı değil. Bu durum bilgisayarınızın donanımına, kullandığınız tarayıcının optimizasyonuna ve açmaya çalıştığınız sitelerin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yani Chrome gibi tarayıcılar RAM’i çok fazla kullanır. Bu durum performans kaybına yol açar. Aynı şekilde iyi optimize edilmemiş tarayıcılar hem RAM hem CPU kanadını yoracağı için cihazlarınız için önerilmez. Açmaya çalıştığınız site Wikipedi gibi sade yazılardan oluşuyor ise performansınızı çok etkilemeyecektir. Ancak 4K video içeriği olan siteleri açmaya çalışmak cihazınızı zorlayacaktır. Eğer bu tür siteleri sekmelerde biriktirir iseniz sadece tarayıcınız açık olduğu halde fanlarınızın devreye girmesi bile muhtemel.

Görsel Yükleniyor...
Sekmelerden Kurtulun
Bir kaç sekmeden bir şey olmaz deyip ertelediğiniz her sekme cihazınızın performansını olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz durum ile karşı karşıya kalmamak için fazla sekmeleri kapatmak zorundayız. Ayrıca fazla sekmeleri kapatmak istemediğiniz veya hangi sekmeye ihtiyacınız olduğunu bilmediğiniz için tüm sekmeleri açık tutmak zorunda iseniz bunun da bir çözümü var. Neredeyse tüm popüler tarayıcıların kendi marketlerinde uzun süre aktif olunmayan sekmeleri kapatan uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları edinebilirsiniz. Ayrıca bu tür uygulamalar sekmeleri kapatmak istemediğiniz durumlarda onları durduruyor. Böylece o sekmenin kullanması gereken RAM değeri performans olarak diğer işlemlerde kullanılıyor.

Görsel Yükleniyor...
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
İnternet konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam