Favorilere Ekle

Tüm Zamanların En Popüler 10 Ressamı

biz10 tarafından 2 yıl önce oluşturuldu - 24 Eylül 2021 Cuma 08:31

Cevaplar

biz10
- 2 yıl önce
Değerlendirmenin temeli sanat, şöhret ve yetenek ise kimin diğerinden daha büyük sanatçı olduğunu değerlendirmek ve karşılaştırmak kolay olmaz.
Bu nedenle, kimin en iyi ve en ünlü olduğunu belirlemek neredeyse imkansızdır ancak tarih bu konuda biraz yardımcı olabilir.
Her insanın kendine göre bir güzellik bakış açısı vardır. Ancak geçmişten bugüne milyonlarca insanın, bazı konularda aynı bakış açısına sahip olması önemlidir. Sonuçta bu, sanatçıyı popüler yapar.

1. Leonardo da Vinci


Görsel Yükleniyor...
Yıllar boyunca, Leonardo da Vinci Rönesans döneminin en önemli sanatçısı oldu. İkonik bir başyapıt olan Mona Lisa'nın arkasında o var. Bir ressamdan öte, aynı zamanda bir mucit ve bilim adamıdır. Çok sayıda insan vücudu çizimi yaptı ve bugün bulunan modern teknolojinin temellerine katkıda sağladı. Ona dahi demek bile yeterli değildir.
Kakımlı Kadın ve Son Akşam Yemeği de onun tanınmış başyapıtlarıdır. Şimdiye kadar eserleri tam olarak anlaşılmamış olabilir ancak Leonardo da Vinci hala çok sayıda hevesli sanatçı için bir ilham kaynağıdır.

2. Michelangelo


Görsel Yükleniyor...
Michelangelo, ikonik Sistina Şapeli tavanı resmi ile tanınır. Ressam olmasının yanı sıra şair, mimar ve heykeltıraştır.
Michelangelo, çoğu insana ilham kaynağı olan bir Rönesans sanatçısıdır. Ünlü Sistine Şapeli'nin yanı sıra, Aziz Petrus Bazilikasını, Davut ve Pieta heykellerini, San Lorenzo Bazilikası Laurentian Kütüphanesi'nin tasarımını ve Musa'nın Hükmü heykelini yaptı. Ünlendikten 20 yıl sonra ise Sistine Şapeli'nin Sunak duvarına Kıyamet Günü freskini yapmıştır.

3. Vincent van Gogh


Görsel Yükleniyor...
Post-empresyonist bir Hollandalı ressam olan Vincent van Gogh, el üstünde tutulan sanat eserleriyle ve dengesiz ruh sağlığına sahip olduğu için bir kulağını kesmesi ile tanınır.
Gelecek nesillerin sanatçıları, parlak renklerden oluşan kalın fırça darbeleriyle boyama tekniğinden ilham almıştır.
Kafe Terasta Gece, Ayçiçekleri ve Yıldızlı Gece en bilinen resimleridir.

4. Pablo Picasso


Görsel Yükleniyor...
“Kübist” modern ressam olarak da bilinen İspanyol ressam Pablo Picasso, modern sanat tarihinin önemli şahsiyetleri arasında yer almış ve bir deha olarak görülmüştür.
Klasik sanat tanımı, 20. yüzyılın sanatçılarına ilham veren Picasso ile değişmiştir. Picasso, etkileyici olan ithal kübizm veya kolaj gibi kavramları ile ünlüdür.

5. Rembrandt


Görsel Yükleniyor...
Rembrandt tarihteki en iyi ressamlardan biri olarak kabul edilir. Ustalığı, eserleri nedeniyle büyük beğeni toplamıştır. Rembrandt'ın resimleri canlı gerçeklikle karakterize olmuştur. Ayrıca yüz ifadelerine eklenen ışıkların ustaca gösterimi ile de süslenmiştir.
Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi ve Gece Devriyesi onun ünlü başyapıtlarıdır.

6. Claude Monet


Görsel Yükleniyor...
Fransız ressam Claude Monet, Minimalizm ve Pop Art figürü olmasının yanı sıra, Fransız Empresyonizm akımına da dahildi. Çoğunlukla resimleri mevsimlerin nasıl geçtiğini ve bazı manzaraları gösterir. Resimlerinde ışıkları kendine has vuruşlarıyla oluşturmuştur.
İzlenim: Gün Doğumu, Bahçedeki Kadınlar ve Nilüferler, Claude Monet'nin en tanınmış portreleridir.

7. Salvador Dali


Görsel Yükleniyor...
Salvador Dali, sadece tuhaf görünümü ve tuhaf bıyığı ile değil, aynı zamanda sanat eserleri ile de tanınıyordu. Hâlâ tüm sanatçıların en tuhafı olarak bilinir. Döneminde Rönesans eserlerini etkilemiştir. Adı anıldığında ürkütücü manzaralar ve eriyen saatler insanların aklına gelen ilk şeylerdir.

8. Edvard Munch


Görsel Yükleniyor...
Edvard Munch'un çizdiği Çığlık, yarattığı korku ve öfke nedeniyle tüm zamanların en çok tanınan tabloları arasında yer alır. Hatta bazıları bunu Mona Lisa'nın kaygısı olarak adlandırdı.
Edvard Munch'un Ekspresyonizm'in kapsamına katkıda bulunduğu kabul edilir. Erich Heckel, Egon Schiele ve Max Beckmann'ı büyük ölçüde etkilemiştir.

9. Jan Vermeer


Görsel Yükleniyor...
Hollandalı bir ressam olan Jan Vermeer, sanat tarihinin en önemli figürleri arasında yer alır. Resimleri, yoğun natürmort resimlerdir ve sıra dışı bir güzellik sunar. Çoğu insan, Jan Vermeer'in görüntüleri çekmek için anlaşılmayan bir kamera kullandığını düşünür.
Süt Döken Kadın, Delft Manzarası ve İnci Küpeli Kız ünlü eserlerinden bazılarıdır.

10. Frida Kahlo


Görsel Yükleniyor...
Meksikalı bir sanatçı olan Frida Kahlo, bir boya ve tuval ustasıydı. Feminist hareketin en ikonik sembollerinden biriydi. Eserlerinin sanatı, dünyanın acımasız gerçekliğini ve genel yaşamı tasvir eder.
Becerileriyle, fiziksel, kişisel acılarını ve kırılganlıklarını gösteren resimleri oluşturdu.
Yanıtla
0
0

Bu içerik için bir tepkiniz var mı?

0
0
0
0
0
0
0
0
Sanat konusundaki bazı benzer içerikler
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
© 2019 - 2024 SoruDenizi v1.4.1
Giriş Yap

Üye Ol
En az 3 en çok 23 karakter, sadece harf ve rakam içerebilir. Boş bırakılamaz En az 6, en çok 36 karakter olmalıdır. Boş bırakılamaz

Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul ediyorum
Şifremi Unuttum
Şifre yenileme bağlantısı e-postanıza gönderilecektir.

Reklamlar Görüntülenemiyor 😞
Hoşgeldiniz, bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor. Sorun değil. Kim kullanmaz ki?
Reklam engelleyici kullanma hakkınıza saygı duyuyoruz ancak reklam gelirleri olmadan bu siteyi harika tutmaya devam edemeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Anlıyorum; reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım.
Soru Denizi, ziyaretçilerine daha iyi bir deneyim sağlamak amacıyla çerez (cookie) teknolojisini kullanmaktadır.
Detaylı Bilgi
Tamam